Čína vs. USA: Nezastaviteľný vzostup čínskeho draka. Čína sa oveľa skôr stane najväčšou ekonomikou sveta

  • Práve vplyvom pandémie sa Čína dostane na vrchol ekonomiky skôr, ako sa očakávalo
  • Vyplýva to zo správy britskej konzultačnej spoločnosti CEBR (Centrum pre ekonomický a obchodný výskum)
  • Práve vplyvom pandémie sa Čína dostane na vrchol ekonomiky skôr, ako sa očakávalo
  • Vyplýva to zo správy britskej konzultačnej spoločnosti CEBR (Centrum pre ekonomický a obchodný výskum)

Čína v roku 2028 predbehne Spojené štáty a stane sa najväčšou svetovou ekonomikou, očakáva londýnsky think tank CEBR (Centrum pre ekonomický a obchodný výskum).

„Na istý čas je ústrednou témou globálnej ekonomiky hospodársky a mäkký boj o moc medzi USA a Čínou,“ uvádza CEBR vo výročnej správe zverejnenej v sobotu. 

Pôvodne sa odhadovalo, že sa tak stane v roku 2033. Veľký faktor však zohráva kontrastné zotavenie týchto dvoch krajín po pandémii koronavírusu. Šikovné zvládnutie pandémie nahráva Číne do kariet. 

Striktný lockdown a opatrenia Číne pomohli

Čínu postihlo šírenie koronavírusu ako prvej krajiny na svete. Vďaka rýchlym a prísnym opatreniam, sa podarilo Pekingu dostať vírus pod kontrolu. Nemusia preto teraz opakovať ekonomické uzávery (lockdown) ako napríklad v európskych krajinách. 

Aj keď sa predpokladá, že ohnisko koronavírusu vzniklo v čínskom meste Wu-chan, podľa CEBR spôsobilo zlepšenie ekonomického výkonu Číny to, že rýchlo prijala striktný lockdown a že pandémia znížila dlhodobý rast Západu.

V USA sa vírus potvrdil u približne 19,5 milióna ľudí, z ktorých viac ako 340 000 zomrelo. Americká ekonomika sa tak musela vysporiadať s najhoršou podobou pandémie koronavírusu z pohľadu absolútnych čísel. 

CEBR uvádza, že hospodárske škody boli zmiernené menovou politikou a obrovským fiškálnym stimulom. Politické nezhody ohľadne nového stimulačného balíčka by mohli však v novom roku spôsobiť, že sa bez podpory v nezamestnanosti bude musieť zaobísť približne 14 miliónov Američanov.

„Po nejakú dobu bol hlavnou témou svetového hospodárstva ekonomický a mocenský rozkol medzi Spojenými štátmi a Čínou,“ uvádza správa spoločnosti CEBR. „Vplyvom pandémie Covidu-19 a následného ekonomického poklesu z tohto súperenia vychádza víťazne Čína,“ dodáva.

Pandémia urýchlila trendy, napríklad zelenú ekonomiku

Spoločnosť v správe ďalej uvádza, že Čína sa stane ekonomikou s vysokými príjmami už v roku 2023. Hospodárske postavenie Ázie by sa malo ešte viac posilniť tým, že na konci desaťročia obsadí priečku tretej najväčšej svetovej ekonomiky India. Práve táto krajina ekonomicky predstihne Britániu v roku 2024, Nemecko o tri roky neskôr a v roku 2030 Japonsko.

Počíta sa, že priemerný rast ekonomiky Číny v období od roku 2021 do 2025 dosiahne 5,7 percenta ročne, a potom sa od roku 2026 do 2030 spomalí na 4,5 percenta.

čína ekonomika usa covid
zdroj: Unsplash/Dominik Lückmann

V USA by mali zaznamenať silné oživenie ekonomiky po pandémií už v roku 2021. Avšak, až do roku 2024 by sa tempo rastu malo spomaliť na 1,9 percenta ročne, v ďalších rokoch v priemere na 1,6 percenta, uvádza CEBR.

Od roku 2024 klesne o jedno miesto Británia. Tá je aktuálne piatou najväčšou svetovou ekonomikou, no od roku 2024 padne na šieste miesto. Podľa prognózy CEBR, má byť Britský hrubý domáci produkt (HDP) v roku 2035 o 23 percent vyšší v porovnaní s francúzskym. Jedným z dôvodov je vedúca pozícia Británie v oblasti čoraz dôležitejšej digitálnej ekonomiky.

Na Európu v roku 2020 pripadalo 19 percent z výkonu desiatich najväčších svetových ekonomík. V dôsledku prudkého rozdelenia Európskej únie a Británie, sa však toto číslo do roku 2035 zníži na 12 percent, uvádza sa v správe CEBR.

CEBR tiež očakáva, že niekedy od roku 2025 by mohli začať rásť úrokové sadzby. To bude predstavovať výzvu pre vlády, ktoré sa pri financovaní svojej reakcie na koronakrízu vysoko zadlžili. Pandémia tiež urýchlila niektoré trendy, ako je smerovanie k zelenšej ekonomike a čoraz rozsiahlejšiemu využívaniu technológií.

Slovenská veda išla v roku 2020 doslova bomby. Úspechy zaznamenala hneď v niekoľkých oblastiach

Zdroje: dailymail.co.uk, reuters.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá