Čína zatvára 4,5 milióna ľudí do lockdownu kvôli delte, cieľ tohto radikálneho kroku je jasný

  • V jednej z čínskych provincií je opäť lockdown
  • Spôsobené to je narastajúcim množstvom pozitívnych prípadov
  • Krajina sa chce udržať na statuse Covid Zero, a tak prijíma potrebné opatrenia
pjimage - 2021-09-14T112627.205
Unsplash/Erik Mclean Unsplash/Gabriella Clare Marie
  • V jednej z čínskych provincií je opäť lockdown
  • Spôsobené to je narastajúcim množstvom pozitívnych prípadov
  • Krajina sa chce udržať na statuse Covid Zero, a tak prijíma potrebné opatrenia

Slovensko nie je jedinou krajinou, v ktorej sa opäť šíri koronavírus. Tento problém trápi aj Čínu, ktorá bola donútená zaviesť lockdown v 4,5-miliónovej provincii Fuijan, ktoré sa nachádza na juhovýchode krajiny. Cieľom lockdownu je zachovať veľmi prísny prístup nulovej tolerancie k ochoreniu. 

V provincii „uzatvorili“ všetky obytné štvrte a dediny a kiná, bary, knižnice a telocvične boli donútené pozastaviť činnosť. Provinciu vláda považuje za ohnisko a pristúpiť k lockdownu sa rozhodla na základ nových 103 prípadov, ktoré sa objavili zatiaľ v troch mestách. Informuje o tom portál Bloomberg

Prvé prípady boli detekované u študentov, ktorých otec sa na konci augusta vrátil zo zámorskej cesty. Keďže bol infikovaný tiež, je vnímaný ako pravdepodobný pôvod nákazy. Zaujímavosťou je, že muž išiel po príchode zo zahraničia do 21-dňovej karantény, počas ktorej bol testovaný až 9-krát. 

lockdown, koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Michael Probst

Výsledok testu bol stále negatívny, pozitívny bol až na 37. deň. Ako uvádza CNN, čínske úrady nezverejnili, kedy muž nákazu chytil, no odborníci sa zhodli na tom, že pravdepodobne sa nakazil až po príchode do Číny. 

Hoci bolo rozhodnutie zaviesť lockdown nesmierne náročné, bolo nutné, pretože Čína sa snaží udržať si svoj status Covid Zero. Zároveň sa snaží zabrániť šíreniu prenosnejšieho variantu Delta. Podľa odborníkov zo zdravotníckeho tímu existuje šanca, že nákaza sa z nového ohniska bude šíriť. 

Od dnešného dňa budú v meste Xiamen zatvorené všetky materské, základné a stredné školy a žiaci tak začnú opätovne fungovať na online výuke. Zabrániť šíreniu pandémie sa snaží aj dopravný podnik, ktorý pozastavil všetky spoje odchádzajúce do iných provincií.

Niektoré časti provincie zaviedli plošné testovanie a podľa zástupcu starostu Liaa Huashenga sa to bude robiť aj v ostatných častiach.

Zdroje: Bloomberg, CNN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech