Číňania otvorili v Trnave nový výrobný závod za 10 miliónov eur. Má vytvoriť 120 pracovných miest

  • Spoločnosť vyrába protipožiarne podložky do batérií elektromobilov
  • V Trnave zamestnáva už 60 ľudí
IBIH Advanced Materials
ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Čínsky výrobca pokročilých materiálov IBIH Advanced Materials otvoril svoj prvý výrobný závod na Slovensku. Prevádzka v CTPark Trnava sa zameriava na výrobu tepelnoizolačných a protipožiarnych podložiek pre batérie elektromobilov.

Dostaň Startitup do svojich Google odporúčaní

Pridať ako preferovaný zdroj Startitup, odkaz sa otvorí v novom okne

Firma plánuje na Slovensku preinvestovať približne 10 miliónov eur a po nábehu na plný výkon vytvoriť 100 až 120 pracovných miest.

Výroba prebieha v hale s rozlohou 5 100 m². Aktuálne v nej pracuje približne 60 ľudí, teda polovica plánovanej kapacity. 

Výroba materiálu, ktorý odolá extrémnym teplotám

Podložky, ktoré závod vyrába, plnia v batérii elektromobilu jednu konkrétnu funkciu. Oddeľujú jednotlivé články a bránia takzvanému tepelnému úniku, keď sa prehriaty článok vznieti a oheň sa šíri na susedné.

Materiál, na ktorom sú založené, sa nazýva aerogél. Ide o mimoriadne ľahkú a poréznu látku s veľmi nízkou tepelnou vodivosťou, ktorá vydrží vysoké teploty a spomalí šírenie požiaru.

Práve tento typ komponentu je dnes jednou z najrýchlejšie rastúcich častí batériového dodávateľského reťazca. Trh s tepelnoizolačnými materiálmi pre batérie elektromobilov mal podľa analýzy Global Growth Insights v roku 2026 hodnotu zhruba 1,74 miliardy dolárov a do roku 2035 by mal presiahnuť 6,8 miliardy.

1782388696286
zdroj: IBIH Advanced Materials

Zaujímavosť: Mimoriadne izolačné vlastnosti aerogélu skúmajú aj vedci mimo automobilového priemyslu. Výskumníci z Harvardovej univerzity, Laboratória prúdového pohonu NASA (JPL) a Edinburskej univerzity už v roku 2019 ukázali, že niekoľkocentimetrová vrstva kremičitého aerogélu by teoreticky dokázala vytvoriť na Marse lokálne podmienky vhodné pre existenciu tekutej vody.

Materiál prepúšťa svetlo, zároveň však účinne zadržiava teplo a blokuje škodlivé ultrafialové žiarenie. Práve pre tieto vlastnosti sa aerogél využíva aj pri misiách NASA a dnes nachádza čoraz širšie uplatnenie v batériách elektromobilov.

Aerogély a keramické vlákna spolu tvoria takmer 60 % dopytu, keďže ako jediné odolávajú extrémnym teplotám. Automobilový sektor pritom stojí za väčšinou spotreby.

Dopyt ženie nahor najmä tlak na bezpečnosť batérií. Regulácie v Európe aj v Ázii sprísňujú požiadavky na ochranu proti požiaru a automobilky preto zaraďujú tepelné bariéry priamo do konštrukcie batérie.

Materiál, ktorý bol donedávna drahou nadstavbou, sa tak stáva bežnou súčasťou batériového paketu. To je aj dôvod, prečo výrobcovia budujú kapacity bližšie k odberateľom.

Čo je podľa teba najdôležitejšie, aby slovenská firma dokázala dlhodobo rásť aj v ťažších časoch?

Kto je IBIH

Spoločnosť IBIH Advanced Materials vznikla v roku 2015 a sídli v čínskej provincii Che-pej. Podľa vlastných údajov patrí medzi prvé čínske firmy, ktoré zvládli veľkovýrobu aerogélových materiálov, a bola prvá na svete, ktorá začala sériovo dodávať protipožiarne aerogélové podložky. Uvádza, že jej materiály chránia už viac než 6 miliónov elektromobilov.

Firma zamestnáva vyše tisíc ľudí, prevádzkuje dve výrobné základne v Číne a drží viac než sto patentov. V Číne má štatút takzvaného malého giganta, čo je štátne označenie pre menšie technologické firmy so silnou špecializáciou. Trnavský závod je jej prvou výrobnou základňou mimo domáceho trhu.

Čínski výrobcovia aerogélu ako IBIH, Alison Hi-Tech či Surnano dnes patria medzi hlavných hráčov odvetvia a tlačia ceny nadol vďaka rozsahu výroby.

Čínski výrobcovia mieria do Európy

Presun výroby aerogélu bližšie k európskym automobilkám nie je náhoda. Historicky sa tento materiál vyrábal najmä v Severnej Amerike a Európe, no za posledné roky vybudovali čínske firmy obrovské kapacity a stali sa cenovými lídrami odvetvia. Vedľa amerického lídra Aspen Aerogels dnes na svetovom trhu figuruje celá skupina čínskych výrobcov vrátane IBIH.

Postaviť závod priamo v Európe má pre takúto firmu dva efekty. Skracuje dodávateľský reťazec k odberateľom na kontinente a zároveň znižuje riziko spojené s clami a obchodnými prekážkami pri dovoze z Číny.

Európska únia v posledných rokoch pritvrdzuje pri dovoze tovaru naviazaného na elektromobilitu a výroba na jej území toto riziko obchádza. Pre región je to príležitosť zachytiť časť hodnoty, ktorá by inak vznikla mimo Európy.

Ako sa investor dostal do Trnavy

Záujem investora zachytila Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) už v januári 2025. IBIH sa predtým zúčastnila na investičnom webinári agentúry a mala pozitívnu referenciu od inej firmy, ktorá už na Slovensku pôsobí.

Konzultanti SARIO následne poskytli investorovi informácie o investičnom prostredí vrátane možností regionálnej investičnej pomoci a vytipovali vhodné lokality. Od prvého kontaktu po otvorenie závodu tak uplynulo zhruba jeden a pol roka. To je pri výrobnom projekte tejto veľkosti bežný časový rámec.

Slovensko sa dlhodobo snaží lákať výrobcov naviazaných na elektromobilitu, keďže na jeho území už stavia gigafactory na batérie viacero hráčov a automobilový priemysel tvorí chrbticu exportu. Dodávatelia komponentov do batérií, ako je IBIH, zapadajú do tejto stratégie.

b64bef5f-bf03-4124-aeeb-a8213baa8eb0
zdroj: IBIH Advanced Materials

Pre investora zase Slovensko ponúka polohu v strede európskeho automobilového klastra a prístup k regionálnej investičnej pomoci v menej rozvinutých regiónoch. Prevádzku umiestnil investor do CTPark Trnava, priemyselného parku developera CTP. Ten pri otvorení odovzdal spoločnosti symbolický kľúč od parku.

„Sme hrdí, že si spoločnosť IBIH Advanced Materials vybrala práve CTPark Trnava ako svoju prvú výrobnú základňu na Slovensku. Tento projekt potvrdzuje atraktivitu našich parkov pre technologicky vyspelých výrobcov a zároveň ukazuje, že kvalitná spolupráca medzi investorom, SARIO a CTP prináša konkrétne výsledky,“ hovorí Ján Rakovský, Business Development Director CTP Slovakia.

Pre trnavský región znamená projekt desiatky pracovných miest v priemyselnej výrobe, teda v odvetví, ktoré na Slovensku dlhodobo ťahá zamestnanosť. Naviazanie na batériový a automobilový segment zároveň zapadá do štruktúry slovenského priemyslu, ktorý stojí na výrobe áut a ich komponentov.

Otvorenou otázkou zostáva, či firma dosiahne plánovaný počet zamestnancov a ako rýchlo. Zatiaľ je obsadená približne polovica pozícií a plný výkon závodu bude závisieť od objednávok od automobiliek.

Rast dopytu po aerogélových komponentoch síce naznačuje, že priestor na trhu je, no konkrétne čísla ukáže až prevádzka v ďalších mesiacoch.

Dostaň Startitup do svojich Google odporúčaní

Pridať ako preferovaný zdroj Startitup, odkaz sa otvorí v novom okne

Čítaj viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: IBIH Advanced Materials

Najnovšie videá

Trendové videá