Čínska kópia Škody Octavia predbehla v predajoch samotnú českú klasiku. Jej cena je neuveriteľné nízka

  • Čínsky súper Škody Octavia predbehol v predajoch tú českú
  • Lacnejšia verzia sa predáva za 7 500 eur a combi verzia za necelých 9 000 eur
SAIC-GM-Wuling
  • Čínsky súper Škody Octavia predbehol v predajoch tú českú
  • Lacnejšia verzia sa predáva za 7 500 eur a combi verzia za necelých 9 000 eur

Baojun je čínska značka automobilov, ktorá bola založená v roku 2010 ako lacnejšia alternatíva k značkám GM Chevrolet a Buick. V polovici augusta predstavila značka na trhu model RC-5, ktorý sa už od jari profiluje ako konkurent Škody Octavia. Už po niekoľkých týždňoch predaja bolo jasné, že čínska verzia naozaj útočí na český bestseller.

Model RC-5 je auto strednej triedy, ktoré ponúka viac priestoru ako Octavia. Aj napriek viacerým spoločným črtám automobilov je jedna výrazná. Je to cena. Pôvodná cena auta bola 14 000 eur, no po krátkom čase klesla na 11 000eur. Liftback sa v krajine začal predávať za 7 700 eur a combi verzia za 9 300 eur. 

zdroj: YouTube/Screenshot/Okemotif

Svojrázny vzhľad

Auto má hrany ako staršie modely značky Volvo, no maska chladiča akoby bola ukradnutá od Renaultu. Svetlomety sa veľmi nenápadne podobajú na tie od značky Citroën a zadná hrany sú skoro ako tie od Range Rover Evoque. Je viac než jasné, že Baojun sa teda inšpiroval svetovými značkami. 

RC-5 je 4,69 metra dlhé, 1,81 metra široké, 1,48 metra vysoké a rozvor medzi nápravami má 2,7 metra. Potenciálny kupca sa môže rozhodnúť, či uprednostní 99 koní, ktorými je osadený základný model, alebo 147 koní. Pre záujemcu je určite dôležitou informáciou aj objem priestoru pre batožinu, ktorý má viac než 470 litrov. 

zdroj: SAIC-GM-Wuling

Rýchly predaj

Číňania vzali showroomy Baojun útokom. V priebehu 2 a pol mesiaca si nových majiteľov našlo až 15 495 áut. Česká Škoda predala za to isté obdobie len 9 180 Octavií, takže je viac než jasné, že čínskemu konkurentovi sa darí viac. Zaujímavosťou je, že časy, kedy Škoda v Číne predala 150 000 kusov, nie sú také dávno. Niet sa však čomu čudovať, keď cena Baojun RC-5 je niekoľkonásobne nižšia.

Automobilka Baojun tvrdí, že stále eviduje desaťtisíce záujemcov, ktorí na svoje auto čakajú. Zatiaľ však nešpecifikovala celú základnú výbavu, no podľa webu autoforum.cz bude k dispozícii hlasové ovládanie, bezdrôtové nabíjanie mobilu, elektricky nastaviteľné sedadlá s pamäťou a pokročilý asistent spoliehajúci sa na kameru s vysokým rozlíšením. Tieto funkcie sú charakteristické pre prémiové vozidlá.

Zdroje: Autoforum.cz, Wikipedia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech