„Čínske Las Vegas“ dalo pre koronu stopku kasínam. Na Slovensku pribudlo 365 nakazených

  • „Čínske Las Vegas“ zatvorilo kasína
  • Makao je považované v danej lokalite za „mekku hazardu“
AKTUÁLNE: Organizátori festivalu Pohoda pripravili 10 evakuačných autobusov. Ľudí odvezie do Košíc aj do Bratislavy
  • „Čínske Las Vegas“ zatvorilo kasína
  • Makao je považované v danej lokalite za „mekku hazardu“

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 822 434, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje o tom NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 365 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 189 012, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 801 038 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 297 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o jeden prípad. Celkový počet úmrtí je 20 160.

Dočasný stopka pre kasína v „čínskom Las Vegas“

Región Makao je osobitnou administratívnou oblasťou Číny a je známy najmä pre milovníkov hazardu. Zahraničnými médiami je oblasť taktiež častokrát označovaná ako „čínske Las Vegas“.

Zdá sa, že v blízkej budúcnosti čulý ruch kasín v Makau načas utíchne. Môžu za to čerstvé opatrenia súvisiace s  koronavírusom, ktorého ďalšia vlna opäť naberá na sile.

Zahraničné médiá informujú, že „mekka“ hazardných hier bude musieť na týždeň od zajtrajška dať stopku priemyselným, biznis a komerčným centrám, a to vrátane kasín. Bloomberg, odkazujúc na Macao Daily, informuje, že červená sa netýka pre esenciálne podniky, ako sú obchody či lekárne.

kasíno hazard gambling automaty
zdroj: Pixabay/stokpic

Región sa vracia k prísnejším protipandemickým opatreniam. A to z toho dôvodu, že v Makau začínajú opätovne stúpať pozitívne prípady na koronavírus. V sobotu úrady totiž informovali, že pribudlo 71 nakazených, teda sa ich celkový počet v regióne zvýšil na 1 374.

Ako upozornil Bloomberg, Makao zavrelo nedávno aj školy, ale aj podniky či bary. Brány sa pre korona opatrenia zatvorili aj známe kasíno Grand Lisboa.

Ako podčiarkol portál, 80 % príjmov Makaa pochádza práve z hazardu. Zatiaľ sa systémovému zatváraniu kasín región vyhýbal. Stopku dostali zatiaľ len vo februári v roku 2020.

omikron očkovanie varianty
zdroj: Unsplash/Jan Kopřiva, JINZHOU LIN

Covid nezmizol

Slováci a aj časť sveta si síce naplno užíva miernejšie protipandemické opatrenia počas letnej sezóny, no odborníci volajú po obozretnosti. Slovenský rezort zdravotníctva koncom minulého mesiaca upozornil, že sa Slováci majú pripraviť na nadchádzajúcu, no o čosi slabšiu vlnu koronavírusu.

Aj napriek faktu, že koronavírus sa nerieši už v takej miere ako pred pár mesiacmi, neznamená to, že zrazu zmizol. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky informovalo, že pozorujú nárast počtu nových prípadov.

„V súvislosti s novými subvariantmi omikronu BA.4 a BA.5 pozorujeme vo viacerých európskych krajinách nárast počtu nových prípadov a v niektorých prípadoch aj nárast počtu hospitalizovaných. Mierny nárast počtu nových prípadov máme už aj u nás,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva koncom júna.

Na svojej sociálnej sieti ďalej objasňovalo, že nové subvarianty sa šíria omnoho rýchlejšie ako predchádzajúce mutácie vírusu. Očkovanie či prekonanie ochorenia koronavírusu v tomto prípade neposkytuje takú mieru ochrany, akú by sme si predstavovali. 

„Nové subvarianty sa šíria rýchlejšie ako predchádzajúce mutácie vírusu a je pri nich vyššia pravdepodobnosť reinfekcie. Očkovanie alebo prekonanie ochorenia pri predchádzajúcom variante vírusu poskytuje pri nových subvariantoch nižšiu mieru ochrany pred infikovaním sa ako to bolo pri predchádzajúcich variantoch vírusu,“ informovali.

„Na druhej strane, aktuálne neexistujú dôkazy o tom, že by nové subvarianty spôsobovali závažnejšie priebehy ochorenia,“ stálo ďalej v stanovisku.

Zdroje: Bloomberg, NCZI

Najnovšie videá

Trendové videá