Čínskemu drakovi dochádza oheň. Najväčší globálny príbeh polstoročia smeruje ku zlému koncu

  • Ekonomika Číny aktuálne zažíva nepriaznivé obdobie
  • Jej podiel na globálnom HDP enormne klesol
  • Ide o najväčšie zníženie od čias Mao Ce-tunga
Čína, čínska mena
Ekonomika Číny zažíva krušné časy, Reprofoto: Unsplash/Hanny Naibaho, Mitchell Luo
  • Ekonomika Číny aktuálne zažíva nepriaznivé obdobie
  • Jej podiel na globálnom HDP enormne klesol
  • Ide o najväčšie zníženie od čias Mao Ce-tunga

Ekonomika Číny sa v súčasnosti nachádza v historickom míľniku. Jej vzostup ako ekonomickej superveľmoci sa však obracia. Za posledné dva roky došlo k najväčšiemu poklesu podielu krajiny na globálnom HDP od éry Maa Ce-tunga.

Okrem toho jej klesajúci podiel na svetových pracujúcich znamená aj menší podiel rastu. Najväčší globálny príbeh posledného polstoročia sa teda možno skončil.

„Po stagnácii pod ostrovnou diktatúrou Mao Ce-tunga v 60. a 70. rokoch sa Čína v 80. rokoch otvorila svetu a rozbehla sa v nasledujúcich desaťročiach. Jeho podiel na globálnej ekonomike vzrástol takmer desaťnásobne z menej ako 2 % v roku 1990 na 18,4 % v roku 2021. Žiadna krajina doteraz nerástla tak rýchlo,“ píše investor Ruchir Sharma pre The Times of India.

Aktuálne má druhá najväčšia ekonomika sveta menší podiel na globálnom hrubom domácom produkte. Medzinárodný menový fond (MMF) však predikuje jej rast 5,4 %. MMF pre Reuters ale uviedol, že pokračujúca slabosť v sektore nehnuteľností a utlmený vonkajší dopyt by mohli obmedziť rast hrubého domáceho produktu na 4,6 % v roku 2024. 

Revízia smerom nahor nasledovala po rozhodnutí Číny schváliť emisiu štátnych dlhopisov v hodnote 137 miliárd dolárov. Miestnym vládam to umožní predzásobiť časť svojich kvót dlhopisov na rok 2024 v záujme podpory ekonomiky.

„Revidovali sme rast o 0,4 percentuálneho bodu v oboch rokoch v porovnaní s našimi októbrovými projekciami. To odráža silnejší rast, ako sa očakávalo v treťom štvrťroku,“ povedala prvá zástupkyňa výkonného riaditeľa MMF Gita Gopinath v Pekingu.

Ekonomika Číny zažíva ťažké časy

„V strednodobom horizonte miestne orgány predpokladajú, že rast sa do roku 2028 postupne spomalí na približne 3,5 % v dôsledku slabej produktivity a starnutia populácie,“ dodala Gopinath na tlačovej konferencii pri príležitosti zverejnenia prehľadu „článku IV“ o hospodárskej politike Číny.

Čína zaviedla množstvo opatrení na podporu trhu s nehnuteľnosťami. Na zabezpečenie rýchlejšieho oživenia a nižších ekonomických nákladov na jeho zníženie na udržateľnejšiu veľkosť je ich ale potrebných oveľa viac.

„V prípade sektora nehnuteľností si takýto balík politík si okrem iných opatrení vyžaduje urýchlenie odchodu neživotaschopných developerov nehnuteľností, odstránenie prekážok pri úprave cien bývania a zvýšenie financovania zo strany centrálnej vlády na dostavbu bytov,“ uviedla Gopinath.

Kombinácia poklesu v sektore nehnuteľností a dlhovej krízy miestnych vlád by podľa ekonómov mohla zničiť veľkú časť dlhodobého rastového potenciálu Číny.

Miestny dlh dosiahol výšku 12,6 bilióna dolárov. Konkrétne ide o 76 % čínskej hospodárskej produkcie v roku 2022, oproti 62,2 % v roku 2019. Čínske politbyro, najvyšší rozhodovací orgán vládnucej komunistickej strany, koncom júla oznámilo, že oznámiť opatrenia na zníženie rizika dlhu samosprávy.

Okrem toho by centrálna vláda mala implementovať koordinované reformy fiškálneho rámca a reštrukturalizáciu súvahy s cieľom riešiť dlhové napätie samospráv. Daný krok zahŕňa odstránenie fiškálnych medzier miestnej samosprávy a kontrolu toku dlhu, ako aj vypracovanie komplexnej stratégie reštrukturalizácie na zníženie úrovne dlhu. 

Čína naďalej zohráva kľúčovú úlohu v rôznych iniciatívach vo WTO a jej snahy obnoviť dobre fungujúci mechanizmus urovnávania sporov sú vítané.“

Krajina by taktiež mohla preukázať svoj záväzok voči otvorenému obchodnému systému založenému na pravidlách. Pomohla by tak eliminovať tlaky na fragmentáciu znížením deformácií obchodu a investícií z domácich priemyselných politík a obchodných obmedzení. Tie totiž vytvárajú domáce výzvy a globálne presahy.

Zdroje: The Times of India, Reuters, Medzinárodný menový fond, YouTube/Reuters

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá