Cirkev bojuje s obvineniami zo sexuálneho zneužívania. Namiesto vyšetrovania sa snažila niekoľkokrát obete umlčať

  • Na cirkev sa dlho valia obvinenia zo sexuálneho zneužívania kňazov
  • Slovensko malo tiež niekoľko prípadov, vinníci doteraz nie sú potrestaní
  • Na cirkev sa dlho valia obvinenia zo sexuálneho zneužívania kňazov
  • Slovensko malo tiež niekoľko prípadov, vinníci doteraz nie sú potrestaní

Politické sexuálne škandály sú niečo, s čím sa stretávaš pravidelne. V Česku sa riešil prípad populárneho českého politika len pred niekoľkými mesiacmi. Slovenskí politici nezaostávajú a v posledných rokoch sa činili tiež. Politikov dobieha a občas aj prekonáva cirkev.

Morálne autority, ktorými by mali byť napríklad kňazi, veľmi často neodolajú pokušeniu a skĺznu do priepasti hriechu. Vyšší cirkevní hodnostári ich potom kryjú, namiesto priznania chyby a odškodnenia obete sa riešenia prípadov naťahujú a obeť je obviňovaná z vymýšľania. 

Cirkev sa prezentuje ako hlásateľ dobra, ktorý šíri kresťanské učenie, ale z jej konania skôr vyplýva, že viac ako o morálku sa snaží o ochranu majetkov a inštitúcie. Súčasný pápež František sa pokúša očistiť meno cirkvi, no počet obvinených kňazov sa stále zvyšuje. Dnes čísla obvinených kňazov dosahujú tisícky.

Slovensko malo zatiaľ len niekoľko takýchto prípadov. Otázkou je, či je dôvodom to, že sa tu nezneužívajú deti, alebo skôr to, že obete sexuálnych zločinov sú vyšetrované ako podozrivé a radšej útočníka neobvinia.

Začalo to už v detstve

Príbeh Milana, ktorého zneužíval katolícky farár no aj napriek tomu slúžil cirkvi aj naďalej, priniesol Denník N. Od detstva trávil množstvo času na fare, kde spoločne s ostatnými deťmi a kňazom napríklad hrali futbal. Kňaz ho začal obťažovať, keď mal Milan 12 rokov, zo začiatku len bozkami. Počas nasledujúcich prázdnin kňaz pritvrdil.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Denník N, Denník N, Denník N, TV JOJ, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá