Cirkev sa liberalizuje, u nás však stagnuje. Ako sa na Slovensku žije dúhovým kresťanom?

  • Cirkev opovrhuje homosexuálmi a z kresťanskej komunity ich vylučuje
  • Homosexuáli volajú po úcte a chcú byť súčasťou cirkevnej rodiny
  • Kde si našli veriaci homosexuáli azyl?
lgbt lgbtq cirkev
Unsplash/Mercedes Mehling, Ashwin Vaswani, Ian Taylor
  • Cirkev opovrhuje homosexuálmi a z kresťanskej komunity ich vylučuje
  • Homosexuáli volajú po úcte a chcú byť súčasťou cirkevnej rodiny
  • Kde si našli veriaci homosexuáli azyl?

Homosexualita je na Slovensku stále vnímaná ako tabu téma. Odmalička nám vštepovali vzorec, že rodina môže byť iba muž a žena. Prečo sa toto tvrdenie u nás zakorenilo? Sme príliš katolícky štát? A prečo vlastne katolícka cirkev odsudzuje homosexuálov?  

Nosíš ružovú mikinu? Čo si teplý?“, „Tak toto je priteplené!“, „Ty buzerant!“, a mnohé ďalšie. Pojem homosexuál alebo gay v komunikácii používame ako hanlivé, pejoratívne slovo.

Homosexuálov Slováci nevedia, respektíve nechcú pochopiť ani prijať. Asociujeme si ich ako stvorenia oblečené v latexe a deťom pred homosexuálnym párom držiacim sa za ruky zakrývame oči. 

Na verejnosti sa prezentujú sporadicky. O kolegovi s inou ako väčšinovou sexuálnou orientáciou si šuškáme a vnímame ho inak. „Ktorý to je ten gay?“, „Inak, on je v pohode, ani by som nepovedal, že je gay.“

Z dedín utekajú do hlavného mesta a často azyl nenájdu ani tam. So svojím partnerom alebo partnerkou sa boja prejaviť si nežnosti na verejných priestranstvách a sú v strehu, či ich niekto nepozoruje. 

Prečo sa musia skrývať? Lebo sa narodili a milujú. Podľa našich tabuľkových vzorcov však nesprávnu osobu. Milujú totiž osoby rovnakého pohlavia. Základné ľudské práva a slobody sú aj v 21. storočí niektorej skupine odopierané.

Jedným z najznámejších mýtov je, že homosexuálmi sa stávajú len deti z liberálnych rodín. Akoby sme mali pocit, že za homosexualitu môže výchova. Ale so sexuálnou orientáciou sa už narodíš. Áno, aj homosexuálnou.  A častokrát práve do katolíckej rodiny. 

Veľa mladých ľudí teda stojí pred otázkou, či sa dá ich homosexualita s náboženstvom zharmonizovať. Na jednej strane katolícka cirkev, ktorej hodnoty a učenie sú im samozrejmé, a na strane druhej ich bežná sexuálna potreba. Ako si majú vybrať? Alebo je skôr na mieste otázka prečo si majú vyberať? 

Homosexualita nie je hriech, kde je potom problém? 

Kresťanská cirkev sa odmietavo nestavia k samotnej homosexualite, ale k praktizovaniu homosexuálneho života. Podľa kresťanskej dogmy je teda v poriadku, ak ste homosexuál. Nie je však v poriadku, ak ste homosexuál a žijete v partnerskom vzťahu s osobou rovnakého pohlavia.

Homosexuálne partnerstvá sa v rímsko-katolíckej cirkvi neakceptujú. Ako vo svojom vyhlásení uvádza Konferencia biskupov Slovenska: „Homosexualita sa nechápe ako Boží úmysel s človekom v pláne stvorenia.“  Keďže homosexuálne páry nemôžu splodiť deti, kresťanská cirkev ich nepovažuje za právoplatné.

Si homosexuál a veriaci? Žiadny problém! Kresťanská cirkev má pre teba riešenie. Podľa KBS je homosexualitu možné riešiť, respektíve liečiť. Toto tvrdenie je skutočne pozoruhodné, keďže homosexualita nie je v súčasnosti klasifikovaná ako choroba. Ale zázraky sa očividne dejú a cirkevní hodnostári ťa vedia vyliečiť aj z neexistujúcej choroby. 

Kňazi a duchovní učitelia homosexuálov vyzývajú, aby sa svojej homosexualite vzopreli. Homosexuálnu orientáciu neodsudzujú, no ak chceš byt súčasťou cirkevnej komunity, musíš si intímny a partnerský život odoprieť. Odporúčajú lásku presmerovať na Boha a život prežiť v celibáte.

Uverejnil používateľ Signum – Dúhoví kresťania Sobota 20. júla 2019

Ďalší z atribútov kresťanského učenia je zákaz sexuálneho styku mimo manželstva. Na Slovensku nie sú zatiaľ povolené ani registrované partnerstvá osôb rovnakého pohlavia a premýšľať o tom, kedy budú zákonné sobáše homosexuálnych párov, je viac ako trúfalé. V blízkej budúcnosti to nevyzerá reálne. 

Kvôli slovenským zákonom teda homosexuáli porušujú aj ďalší bod náboženského učenia – predmanželský sex. Ohradzujú sa, že ak by mali sobáše povolené, toto kresťanské pravidlo by dodržiavali.

Homosexualitu vylieči linka Valentín 

Cirkev len tak nevyčkáva. Homosexualitu veriacich berie do vlastných rúk. Vytvorila linku Valentín, ktorá homosexuálov vylieči.

Linka Valentín vznikla ako pastoračná iniciatíva pomoci vyrovnania sa s homosexualitou. Veriacim s homosexuálnym cítením prináša plán duchovnej obnovy. Ich „pomoc“ nespočíva v preorientácii, skôr vedú veriacich k disciplíne a sebazapreniu. 

To v praxi znamená, že homosexuálov sa snažia doviesť k tomu, aby sa intímneho života vzdali a rozhodli sa pre život v celibáte. Homosexuáli, ktorí chcú zostať súčasťou katolíckej rodiny, teda musia svoje prirodzené sexuálne pudy potlačiť. 

Ďalšia krajina zakáže „liečbu“ homosexuality. Konverzná terapia ničí životy

V minulosti sa homosexuálov snažili “vyliečiť” aj inými, častokrát drastickými metódami. Homosexualita bola považovaná za chorobu. Ako uvádza A+E Networks vo svojom článku, bežne sa využívala elektrokonvulzívna liečba, chemická kastrácia, hypnóza či averzná terapia. Homosexualita bola v roku 1993 odstránená zo zoznamu medzinárodnej klasifikácie chorôb. 

SIGNUM – Dúhoví kresťania

V skupine DÚHOVÝCH KRESŤANOV sa združuje veriaca slovenská LGBTQ+ komunita. Presvedčia ťa o tom, že medzi vierou a homosexualitou si nemusíš vyberať. Svoju homosexualitu vnímajú ako Boží dar a život v celibáte odmietajú. Sú presvedčení, že sa od inej časti obyvateľstva neodlišujú, a majú rovnaké právo nadväzovať partnerské vzťahy. 

Uverejnil používateľ Signum – Dúhoví kresťania Streda 21. júna 2017

Organizujú pravidelné stretnutia, kde si odovzdávajú rady a vymieňajú skúsenosti. Stretnutia sú diskrétne. Ich organizácia slúži ako bezpečný priestor pre homosexuálov, ktorí pred svetom svoju sexuálnu orientáciu skrývajú. Na stretnutiach je zakázané fotografovať či nahrávať. Sú otvorení aj pre veriacich s opačnou orientáciou a diskutujú s nimi.

Verejne vystupujú aj v médiách a demonštrujú svoje názory. Homosexuáli taktiež vyzývajú predstaviteľov cirkvi k verejnej diskusii. Priama konfrontácia rozdielnych názorových svetov sa však ešte neuskutočnila.  Spochybňujú katolícku dogmu, ktorá tvrdí, že homosexualita sa dá vyliečiť. Odmietajú terapie a iné formy liečenia. Na svoju homosexualitu sú hrdí rovnako, ako aj na svoj dar viery. 

Verejne známy veriaci homosexuál je aj Fero Joke. Mediálny priestor využíva aj na spopularizovanie rôznych tabu tém. Taktiež tvrdí, že homosexualita a viera nie sú protipóly. Za svoju homosexualitu sa nehanbí a otvorene o nej rozpráva. 

Cirkev sa liberalizuje, na Slovensku stagnuje

Združenie dúhových kresťanov je členom Svetovej siete dúhových katolíkov. V roku 2018 vstúpili do fóra kresťanských LGBT skupín. Zoskupujú a združujú sa po celom svete. Svetové aj slovenské zoskupenia bojujú za rovnaké postavenie v cirkvi bez rozdielu rasy, pohlavia, veku a sexuálnej orientácie.

 

Pápež sa v novom dokumentárnom filme jasne postavil za práva gejov a lezbičiek. Chce pre nich zákon

Cirkev sa na celom svete postupne mení. Sú otvorenejší a o rôznych kontroverzných témach diskutujú. Rozdielne názorové svety sa snažia zosúladiť. Je to veľký krok aj jednej aj druhej strany. 

Bojovníkom za registrované partnerstvá je aj hlava cirkvi. Pápež František označil homosexuálov v Afineevskovom dokumentárnom filme Francescco za Božie deti, ktoré potrebujú byť kryté aj právom. Tvrdí, že cirkev má byť otvorená pre všetkých. Nie všetci kresťania jeho tvrdenia podporujú a častokrát ho za tieto výroky osočujú.

Príkladom liberalizácie cirkvi je aj transorodový farár Shannon T.L. Kearns. Je najvýraznejším vyznávačom Queer náboženstva. Bojuje za dobré podmienky a postavenie ľudí s homosexuálnou orientáciou v cirkvi. 

V zahraničí sú bežné sobáše párov rovnakého pohlavia, niektoré z nich majú dokonca cirkevný charakter. Obrady vykonávajú aj kňazi. Ako uvádza Church Times, Wales bude ďalšou krajinou, v ktorej môžu byť homosexuálni novomanželia požehnaní. 

No nie každý štát sa posúva vpred. Naši susedia, Maďarsko a Poľsko, sú „preslávení “svojou striktnosťou voči homosexuálom. Zaujímavé na tom je, že Poľsko je krajinou, kde je väčšina obyvateľov veriacich. Kresťanská láska, pochopenie a harmónia v štáte však nepanuje. Teda, aspoň nie ku všetkým občanom sa štát správa láskavo. Ich správanie voči homosexuálom rozhodne nekorešponduje s kresťanskými princípmi.

Vláda a cirkev proti homosexuálom kruto zasahujú a verejne ich osočujú. V katolíckom Poľsku sú známe zóny bez LGBT a homosexuálov prenasledujú takzvaní „Vojaci krista“. Ako uvádza BBC, Andrzej Duda označuje LGBT za horšiu ideológiu ako komunizmus. V Maďarsku zase právnou cestou zriadili, že rodina môže byť iba žena a muž. 

Slovenská katolícka cirkev sa svojím postojom k homosexuálov inšpiruje susedmi. Homosexuálov rázne odmieta. Aj politici, ktorí zastávajú kresťanské hodnoty, podsúvajú ľudom určitý názor na homosexuálov. Tým by sa správni kresťania mali riadiť. Jednotný kresťanský názor na kontroverzné témy však neexistuje.

Stopkou pre homosexuálov je Záborská

Kontroverznými a útočnými výrokmi sa preslávila aj ústredná tvár Kresťanskej únie Anna Záborská. V minulosti europoslankyňa, dnes poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky. Ako uvádza IĽP, v minulosti sa Záborská vyjadrila k adopciám detí homosexuálnymi pármi aj takto: Musíme sa postaviť nepriateľom, ktorí ohrozujú samotnú podstatu toho, čo znamená byť človekom.“

Poslankyňa Záborská sa stala aj vďaka tomuto výroku držiteľkou ocenenia Homofób roka 2019. V tom roku o jej osude a konečnej výhre rozhodovalo 69 537 hlasujúcich. Kresťanská únia teda verejne demonštruje, že homosexuáli sú nebezpeční. 

Anna Záborská v minulosti taktiež propagovala  vskutku zaujímavú terapiu. Terapia bola určená pre osoby, ktoré prežívajú neželanú sexuálnu orientáciu. Organizovaná bola konferenciou biskupov Slovenska. Na samotnej konferencii vystúpila Anna Záborská, ale aj údajne vyliečení homosexuáli.

Homofóbnu konferenciu o konverznej terapii propagujú aj naši biskupi, zúčastní sa jej aj Záborská

Spasiteľkou homosexuálov je Polcková

V kresťanskom kruhu sa nájdu aj ľudia, ktorý s názorom Anny Záborskej nesúhlasia. Najznámejšou slovenskou duchovnou podporovateľkou LGBT komunity je evanjelická farárka Anna Polcková.

Verejne homosexuálov podporila aj na dúhovom pochode PRIDE. O viere a homosexualite aj pravidelne píše, pozornosť im venuje aj vo svojich kázňach. Biskupov však jej výroky poburujú a už viackrát ju vyzvali na vystúpenie z cirkevnej služby. 

Zdroje: Konferencia biskupov Slovenska, Gréckokatolícka eparchia Košice, A+E Networks, Národné centrum zdravotníckych informácii, Dúhoví kresťania , BBC, Inštitút ľudských práv

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK