Čísla nakazených neklesajú ako sa očakávalo. Matovič naznačuje tvrdý lockdown

  • Predseda vlády Igor Matovič v diskusnej relácií RTVS Sobotné dialógy povedal, že ďalší postup boja proti pandémii bude v najbližších dňoch predmetom celospoločenskej diskusie
matovič
TASR/Jaroslav Novák
  • Predseda vlády Igor Matovič v diskusnej relácií RTVS Sobotné dialógy povedal, že ďalší postup boja proti pandémii bude v najbližších dňoch predmetom celospoločenskej diskusie

Slovensko bude možno v blízkej dobe čakať aj tretie kolo celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19. V diskusnej relácií RTVS Sobotné dialógy to povedal predseda vlády Igor Matovič. Ďalší postup krajiny v boji proti pandémii bude podľa neho v najbližších dňoch predmetom celospoločenskej diskusie.

Podľa Matoviča je v hre buď ďalšie celoplošné testovanie, alebo lockdown, teda celoplošné zatvorenie krajiny. Premiér uviedol, že celoplošné testovanie už ukázalo svoje opodstatnenie, keď za posledné dva týždne na Slovensku vzrástol počet pozitívnych prípadov o 20 percent. V okolitých európskych krajinách pritom zdravotníci zaznamenali 100-percentný nárast počtu infikovaných.

Počúvam práve premiéra Matoviča v Slovenskom rozhlase. Hovorí o tom, že PCR testy sa robia tromi tycinkami, ktorými Vám…

Posted by Lucia Ďuriš Nicholsonová on Saturday, November 7, 2020

Nulté kolo celoplošného testovania na Orave a v Bardejove podľa neho zachytilo 55 percent infekčných osôb, ktoré sa v daných regiónoch v čase testovania nachádzali. Ak prvé a druhé kolo celoplošného potvrdia úspešnosť nultého kola, okolité krajiny podľa premiéra zrejme budú chcieť kopírovať „slovenský model“. Ako dopadnú výsledky celoplošného testovania podľa premiéra neočakáva iba verejnosť na Slovensku, ale aj predstavitelia iných štátov.

Predĺženie núdzového stavu nie je vylúčené

Premiér nevylúčil predĺženie núdzového stavu. Povedal to v piatok na tlačovej konferencii o epidemiologickej situácii na Slovensku. Pôvodne sa mal skončiť v sobotu 14. novembra.

Matovič: Ako je možné, že novinári majú informácie o plánovaných zásahoch NAKA? Chcem sa šéfa polície pýtať na úniky zo spisov

„Predpokladám, že bude dohoda na tom, že ho budeme predlžovať opätovne, lebo ho v tejto situácii určite potrebujeme,“ povedal s tým, že sú stále naň rovnaké dôvody, aké boli aj predtým.

Vláda vyhlásila núdzový stav od 1. októbra na 45 dní. Následne prijala zákaz vychádzania s viacerými výnimkami aj v súvislosti s plošným testovaním na ochorenie COVID-19. Ten má rovnako v zmysle uznesenia vlády trvať do 14. novembra. Neplatí v čase od 1.00 h do 5.00 h. Obmedzenie pohybu sa nevzťahuje na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19 vykonaným v rámci celoplošného testovania.

Priprav sa na výpadok zásobovania obchodov potravinami. Hrozí už v pondelok, tvrdia potravinári

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu, na nevyhnutný čas. Vláda ho môže vyhlásiť, ak došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní.

Núdzový stav v súvislosti s pandémiou vyhlásila vláda už druhýkrát. Prvýkrát to bolo pri prvej vlne na jar. Kabinet ho vtedy vyhlásil 16. marca, trval do polnoci zo soboty na nedeľu 14. júna. Týkal sa iba zdravotníctva. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila od 12. marca, trvá naďalej.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech