Čisté zúfalstvo: Rus priplával do Estónska na paddleboarde, utekal pred mobilizáciou

  • V rámci správneho konania mu uložili pokutu a poslali ho naspäť do vlasti
  • Ešte v ten deň ho poslali naspäť do Ruska
Muž na paddleboarde
Unsplash/Nick Fewings
  • V rámci správneho konania mu uložili pokutu a poslali ho naspäť do vlasti
  • Ešte v ten deň ho poslali naspäť do Ruska

Estónska pohraničná stráž zadržala 38-ročného občana Ruskej federácie, ktorý nelegálne prekročil hranice z dôvodu mobilizácie vyhlásenej v Rusku. Informovala o tom estónska verejnoprávna televízia ERR.

Ruského občana zadržali v pondelok ráno, keď ilegálne prekročil estónske hranice pri ústí rieky Narva. Muž tento čin spáchal z dôvodu mobilizácie vyhlásenej v Rusku. Ešte v ten deň ho poslali naspäť do Ruska.

Vojnoví fotografi zachytili tie najemotívnejšie zábery z Ukrajiny

Príslušníci pohraničnej stráže zistili, že muž nelegálne prekročil hranicu na nafukovacom paddleboarde v noci približne o 1:00. Okamžite spustili pátranie, do ktorého bolo zapojených niekoľko ďalších hliadok vrátane psov.

Rusa zadržali približne o 4:30. V rámci správneho konania mu uložili pokutu a poslali ho naspäť do vlasti. „Povedal, že sa nemôže vrátiť do Ruska, pretože ho tam zmobilizujú,“ vyhlásil šéf pohraničnej stráže Egert Belitšev.

Ďalší muž strieľal, iný sa zapálil

Odpor Rusov proti mobilizácii je naozaj masívny. Ruská polícia v sibírskej Irkutskej oblasti zadržala v pondelok 25-ročného muža, ktorý postrelil predsedu miestnej odvodovej komisie. Na platforme Telegram o tom informovala rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

K incidentu došlo v meste Usť-Ilimsk. Postreleného predsedu miestnej odvodovej komisie Alexandra Jelisejeva hospitalizovali vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Jelisejev tesne pred útokom robil inštruktáž pre osoby odvedené v rámci mobilizácie vyhlásenej šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Inštruktáž prebiehala pred oficiálnou registráciou odvedencov. Miestna polícia sa k incidentu nateraz nevyjadrila, informovalo rádio RFE/RL.

Gubernátor Irkutskej oblasti Igor Kobzev v reakcii na streľbu vydal pokyn na posilnenie bezpečnostných opatrení. Podľa neho „je hanba“, že k takémuto činu došlo v čase, „keď by ľudia mali byť jednotní“. „Musíme bojovať nie medzi sebou, ale proti skutočným hrozbám,“ apeloval.

V nedeľu sa na centrálnej autobusovej stanici v Riazani, v ruskom meste, podpálil muž. Kričal, že nechce ísť do vojny na Ukrajinu, informuje Rádio slobodná Európa.

Svedkovia, ktorí ho videli, uviedli, že „behal po stanici celý v plameňoch a kričal“. Vo videu, ktoré zverejnil telegramový kanál Správy o Ryazan YA62, je vidieť, ako muža odvážajú pracovníci záchrannej služby.

Orgány činné v trestnom konaní odmietli situáciu akokoľvek komentovať.

Britská stanica BBC dodala, že po tom, čo Putin vyhlásil 21. septembra tzv. čiastočnú mobilizáciu, sa v Rusku začali protesty proti tomuto rozhodnutiu i nová vlna podpaľačských útokov, ktorých terčom sú vojenské správy a sídla odvodových komisií.

Po vyhlásení mobilizácie z Ruska odcestovali desaťtisíce ľudí najmä však mužov, ktorých by sa mohla týkať mobilizácia. V tejto súvislosti ruské úrady – podľa niektorých medializovaných informácií citovaných rádiom RFE/RL – plánujú mužom v mobilizačnom veku zakázať opustenie krajiny.

Od stredy z Ruska utieklo už viac ako 261-tisíc mužov, ako napočítala známa Federálna bezpečnostná služba Ruskej federácie (FSB), informuje ruský nezávislý denník Novaja Gazeta. Deje sa tak i napriek tomu, že ruské aerolínie mali dostať zákaz predaja leteniek mužom vo veku 18 až 65 rokov.

Zdroje: SITA, Novaja gazeta, Rádio slobodná Európa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá