Človek bez domova dostal pokutu za to, že bol na ulici. Porušil zákaz vychádzania mimo okres

  • Občianske združenie Vagus zverejnilo príbeh jedného z ľudí bez domova
  • Situáciu spojenú s udelením pokuty považujú za neprípustnú
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Emilio Morenatti, Facebook/Vagus
  • Občianske združenie Vagus zverejnilo príbeh jedného z ľudí bez domova
  • Situáciu spojenú s udelením pokuty považujú za neprípustnú

Občianske združenie Vagus, ktoré sa venuje sociálnej práci s ľuďmi bez domova zverejnilo na svojej sociálnej sieti kuriózny príbeh. V statuse poukazujú na to, že počas zákazu vychádzania dostávajú pokuty aj ľudia bez domova.

Očkovacia „čakáreň“ sa dnes nespustí, sľubovaný termín sa posúva

Nachádzal sa mimo okresu

Vagus uvádza, že v sobotu popoludní dostala 100-eurovú pokutu osoba, ktorá prechádzala ulicou v Bratislave. „Ako človek bez domova tu žije niekoľko rokov, no trvalý pobyt má v Slovenskej Ľupči. Porušil tak zákaz vychádzania mimo okres,“ vysvetľuje OZ Vagus.

Táto absurdná situácia sa stala v čase, kedy je povolené chodiť do prírody aj obchodu. Osobu polícia zastavila na ulici náhodne, aby sa legitimoval. Podľa občianskeho združenia políciu pred pokutovaním osoby nezastavila ani informácia, že človek ktoré zastavili, domov nemá. Poľahčujúcou okolnosťou dokonca nebol ani fakt, že pokutovaný pán mal na sebe respirátor a preukázal sa potvrdením o prekonaní COVID-19.

pokuta
zdroj: Facebook/Vagus

Ľudia bez domova by mali byť výnimkou

„Ľudia bez domova nemajú možnosť dodržiavať zákaz vychádzania. Sociálne služby nie sú schopné pokryť potreby viac ako 23 000 ľudí na Slovensku, ktorí nemajú kde tráviť čas počas lockdownu,“ vysvetľuje Vagus vo svojom statuse.

Taktiež dodávajú, že len v Bratislave žije množstvo osôb bez domova, ktorí sa sem pricestovali z iných regiónov a nemajú možnosť vrátiť sa naspäť. Zastávajú tiež názor, že pokutovanie týchto ľudí spôsobí prehlbovanie ich krízy aj navyšovanie dlhu, ktorý nie sú schopní splácať.

Vagus tak otvorene žiada Ministerstvo vnútra SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, Verejnú ochrankyňa práv aj Políciu Slovenskej republiky o okamžité riešenie tejto neospravedlniteľnej situácie. „Žiadame o vypracovanie usmernenia, ktoré vylúči ľudí bez domova z ukladania pokút za nedodržiavanie zákazu výchádzania a odpustenie už udelených pokút. Rovnako žiadame o zaradenie cesty do alebo zo sociálnej služby medzi výnimky zo zákazu vychádzania,“ vysvetľuje OZ Vagus.

Považujú totiž za neprípustné, aby súčastný stav pretrvával a ľudia bez domova dostávali pokuty za to, že sú na ulici.

Zdroj: Facebok/Vagus

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK