Očkovacia „čakáreň“ sa dnes nespustí, sľubovaný termín sa posúva

  • Dnes sa malo spustiť nové prihlasovanie na očkovanie
  • Termín spustenia očkovacej čakárne sa však posúva
  • Róbert Suja informoval, že aplikácia by sa mala spustiť najneskôr v stredu
ockovanie senior
TASR /Dano Veselský,
  • Dnes sa malo spustiť nové prihlasovanie na očkovanie
  • Termín spustenia očkovacej čakárne sa však posúva
  • Róbert Suja informoval, že aplikácia by sa mala spustiť najneskôr v stredu

Dnes sa mala spustiť čakáreň na očkovanie. Termín spustenia nového očkovacieho systému sa však posúva. Aplikácia sa spustí najneskôr v stredu. Podľa slov Róberta Suju sú dôvodom posunu spustenia naplnené termíny očkovania. Nová aplikácia by mala uľahčiť prihlasovanie na očkovanie – v novej aplikácii nebude potrebné pretekanie o voľné miesta na očkovanie, systém ich bude automaticky prideľovať podľa veku.

Čakáreň na očkovanie sa spustí najneskôr v stredu. Predpokladá to riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja. Čakáreň mala byť pôvodne spustená v pondelok 15. marca, v praktickej rovine je už podľa neho pripravená. Ako však uviedol, vzhľadom na aktuálnu značnú obsadenosť termínov na očkovanie nebolo úplne nevyhnutné spustiť čakáreň ešte v pondelok. Tento čas chce preto NCZI využiť na to, aby pretestovalo funkčné vlastnosti a bezpečnosť.

Registračný systém na očkovanie privádza ľudí do šialenstva. Riešenie je pritom úplne jednoduché

Ako na pondelňajšom stretnutí s novinármi uviedli odborníci, hlavným princípom nového systému je, že rýchlosť pri registrovaní už nebude zohrávať žiadnu rolu. Záujemcovia o očkovanie sa prihlásia do čakárne, zvoliť si budú môcť aj vakcinačné miesta, na ktoré sú ochotní cestovať. Následne, keď sa uvoľnia vakcíny alebo príde nová dodávka, ľuďom priradia termíny podľa veku. „Technika rýchlych prstov určite končí. Verím, že smerujeme alebo už sme na začiatku veľmi spravodlivého systému vakcinácie,“ uviedol riaditeľ NCZI Suja. Čakáreň sa podľa neho odlišuje aj v technickej časti, kapacita bude na úrovni 750-tisíc prihlásení za hodinu. Nový systém by už teda skolabovať nemal.

„Základným princípom a cieľom systému je, aby prestala súťaž v klikaní. Po novom totiž nebude mať zmysel snažiť sa registrovať čo najskôr, vždy bude rozhodovať vek,“ doplnil Ján Hargaš, poradca ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej. Ako dodal, cieľom je, aby spustenie nového systému bolo čo najplynulejšie a bez kritických zlyhaní ako pri poslednej stránke.

Tajomníčka ministerstva prezradila, ako bude fungovať vakcinačná čakáreň. Vakcínu Sputnik V skontroluje ŠÚKL priamo v Rusku

Čakáreň na očkovanie mala byť spustená už dnes

„Už od polovičky februára vyvíjame nový systém, ktorý bude fungovať lepšie, ako platforma Moje Zdravie, na ktorej momentálne prihlasovanie na očkovanie prebieha,“ vraví štátna tajomníčka MZ SR Jana Ježíková o odstránení nedôstojného spôsobu prihlasovania.

AKTUÁLNE: Minister zdravotníctva Marek Krajčí odvolal riaditeľa NCZI

„Tento systém bude spočívať v tom, že sa na vakcináciu kedykoľvek prihlásite, pošlete do systému všetky informácie aj s miestom očkovania. V situácii, keď budeme otvárať voľné termíny, sa všetky tieto požiadavky, ktoré boli v „čakárni“, nalejú do systému a osobám príde SMS s potvrdením termínu. Dáme ľuďom dokonca až dva dni na ich spätné potvrdenie,“ ďalej dodáva, že dané požiadavky budú roztriedené podľa veku.

NCZI je dočasne pod palcom Róberta Suju 

Minister zdravotníctva odvolal z funkcie riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií Petra Bielika. Od stredy 10. marca inštitúciu dočasne až do ukončenia riadneho výberového konania povedie Róbert Suja. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Prvoradou úlohou nového riaditeľa NCZI bude stabilizovať situáciu a procesy v inštitúcii v prospech verejnosti a jej užívateľského komfortu v tejto vážnej situácii, v ktorej sa Slovensko v súvislosti v boji s pandémiou COVID-19 nachádza. Nový šéf NCZI deklaroval, že je pripravený priniesť expertov na IT technológie s dôrazom na bezpečnosť,“ uviedla hovorkyňa rezortu.

Zdroje: SITA, Rádio Expres

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK