Čo bude teraz so Sputnikom? Testovať ho budú v Maďarsku, vrátiť ho zatiaľ nemusíme

  • Maďarsko neprevezme zásielku vakcín z Ruska, ale otestuje ju vo svojich laboratóriách
  • Schvaľovanie vakcíny v Maďarsku tiež nebolo „s kostolným poriadkom“
matovič
TASR/Jaroslav Novák
  • Maďarsko neprevezme zásielku vakcín z Ruska, ale otestuje ju vo svojich laboratóriách
  • Schvaľovanie vakcíny v Maďarsku tiež nebolo „s kostolným poriadkom“

Po tom, čo ŠÚKL neodporučil očkovanie ruskou vakcínou a výzve Rusov, aby sme zásielku vakcín vrátili, prišla nečakaná pomoc z Maďrska. Na tlačovej besede informoval maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, že sa Sputnik V bude testovať v Maďarsku. 

Informáciu priniesol Denník N, ktorý zároveň upozornil, že aj tu mal regulátor problém získať všetku potrebnú dokumentáciu a výsledky testov dopadli tiež pochybne. Napriek tomu sa v Maďarsku už Sputnik používa a podali už okolo 400 000 dávok. Maďarsko je prvou krajinou, ktorá nakúpila ruskú vakcínu a okrem nej používa aj čínsku a všetky ostatné schválené EMA.

Hlavného hygienika mrzí, že Matovič nazval vedcov idiotmi. ŠÚKL urobil pre Sputnik maximum

Szijjártó ďalej uviedol, že Sputnik od nás neodkúpia, zatiaľ si ho môžeme nechať. „Naši slovenskí priatelia nás požiadali, aby sme im pomohli v odbornom posudzovaní východných vakcín prichádzajúcich z Ruska na Slovensko. Radi tejto požiadavke vyhovieme, veď na to máme kapacity, medzinárodne akreditované laboratóriá a vedomosti. Ak tým môžeme prispieť k tomu, aby viac Slovákov bolo zaočkovaných a životy Slovákov boli zachránené a úspešná slovenská ochrana pomohla aj maďarskej ochrane, prečo by sme nepomohli,“ povedal Szijjártó na tlačovej besede.

Neskôr na Facebooku potvrdil, že „vakcíny Sputnik V pre použitie na Slovensku bude posudzovať certifikované OMCL laboratórium v Maďarsku. To, že ŠUKL dal testovať vakcínu OMCL necertifikovanému laboratóriu, bola strašná chyba, ktorá spôsobila úplne zbytočné mnohotýždňové zdržanie, odstúpenie Rusov od zmluvy,“ uvádza premiér.

Šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová na tlačovej besede uviedla, že maďarské laboratóriá žiadali o skúšky trikrát, ale bez úspechu.

Minister financií Igor Matovič dodal, že požiadal o pomoc Maďarsko, pretože na Slovensku nie je laboratórium, ktoré by spĺňalo požiadavky ruského výrobcu na testovanie. Rusi od nás zároveň chcú, aby sme poslali Sputnik na testovanie do EMA.

Cigániková: Nemôžeme napichať do ľudí hocičo

K Sputniku mala tlačovú besedu aj predsedníčka zdravotníckeho výboru v parlamente Jana Bittó Cigániková spolu s riaditeľkou ŠÚKL Zuzanou Baťovou.

Ak sme porušili zmluvu a my sme ju porušili, je to naozaj problém. Ale vedel o tom ŠÚKL? Ani ruská strana nemohla čakať, že do našich občanov napicháme hocičo. Mohli sme povedať ľuďom, aby sa len podpísali a očkovali sa, ale urobili sme testy aby sme vedeli podať ľuďom jasné fakty. Nelíši sa len šarža, ale aj zloženie a forma. To neznamená, že vakcína je zlá. Nie je to žiadny útok, je to fakt, ktorý je vecný a je dôležité, že to vieme,“ povedala Cigániková s tým, že máme právo si overiť kvalitu dodávky, keďže Sputnik V nebol žiadny darček, ale kúpa za nemalé peniaze.

Testovanie v Maďarsku Cigániková schvaľuje, bude podľa nej dobré, keď budeme mať o vakcíne Sputnik V dostatok informácií bez ohľadu na to, z akého laboratória pochádzajú.

Zuzana Baťová uviedla, že laboratórium v Maďarsku bude Sputnik V posudzovať rovnako, ako to robí aj ŠÚKL a zdôraznila, že týmto procesom prechádzajú úplne všetky lieky a vakcíny. ŠÚKL odovzdal posudok k vakcíne, laboratórny test ešte nie je hotový. O výsledky laboratórnych skúšok ŠÚKL požiadal aj Maďarsko, no odpoveď bola negatívna. Test nechceli urobiť ani iné certifikované laboratóriá, lebo majú plno práce s registrovanými vakcínami.

ŠÚKL podľa Cigánikovej ani nevedel, že v zmluve s Rusmi je klauzula, ktorá nám ukladá urobiť laboratórnu skúšku v istom type laboratória.

Zdroj: DenníkN

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech