Čo by som najradšej povedal svojmu mladšiemu ja

  • Aké by to bolo, keby sa môžeme vrátiť v čase a prehovoriť samému sebe do duše? Pravdepodobne by svet vyzeral ale úplne inak.
Father and son surf lesson in Morro Bay, CA
  • Aké by to bolo, keby sa môžeme vrátiť v čase a prehovoriť samému sebe do duše? Pravdepodobne by svet vyzeral ale úplne inak.

Bez ohľadu na to, že by som chcel asi radšej vidieť naživo dinosaurov, alebo zažiť Paríž dvadsiatych rokov, určite by som sa zastavil aj niekde v roku 2002, keď som mal 10 rokov a bol som malý, nesebavedomý chalan, ktorý sa prekusával životom a bol dosť zmätený.

A asi by som si povedal hlavne tieto veci:

 

1. Ak chceš byť v niečom dobrý, musíš preto niečo obetovať

Dnes ma živí prevažne autorská tvorba. Môj život je o tom, že solím jeden článok za druhým a hoci to mám celkom rád, nie je to úplne to pravé a nevedel by som to robiť celý život. Prečo teda píšem?

Ako malý som skúšal niekoľko športov. Dva roky som chodil na hokejové tréningy, skúšal som v Šali a v okolitých dedinách aj futbal. No nikdy som sa na niečo neupol a nevydržal pritom. Jednoducho ma vždy niečo odradilo – či spoluhráči alebo tréneri.

Leo-Messi

foto: M.K.

Keď som mal 18 rokov a miesila sa vo mne túžba byť profi športovcom, už bolo neskoro. A tak som začal o športe písať. Dnes už o športe nepíšem, píšem úplne iné veci, no verím, že raz sa k nemu ešte nejakou formou vrátim. Najradšej by som však bol, keby som sa v minulosti na ten futbal upol a mohol byť jeho súčasťou, nielen pozerať naň z tribúny.

 

2. Byť prehnane pozitívny, alebo prehnane negatívny, obe možnosti sú zlé

Zažil som si niekoľko fáz. Najskôr som bol negatívny, potom som mal slniečkarske obdobie nekonečného pozitivizmu. Dnes som aj kvôli zdravotným problémom viac negatívny, ako by som byť mal, no pravdou je, že človek by mal tieto dva faktory vedieť vyvážiť. Všetkého moc škodí.

Rozbiehaš biznis? Ver si, ale mysli aj na to, čo sa môže pokaziť. Startupy? To, že vo veľkom vznikajú, je pekné, no fandím len tým, ktoré reálne ponúkajú hodnotu.

 

3. Nemusíš mať názor na všetko

Najťažšou vecou pre ambiciózneho človeka je podľa mňa zmieriť sa s tým, že nevie všetko. Tiež som kedysi tlačil svoj názor aj do vecí, o ktorých som nič nevedel. A možno že to niekedy robím stále. Čo by som povedal svojmu mladšiemu ja? Povedať neviem je lepšie, ako byť iniciatívnym blbcom.

 

4. Niektorí tvoji kamaráti sú lepší ako ty, no je to jedno

Hrozne som závidel ako mladší svojmu kamarátovi. Ja som riešil osobný rozvoj, premýšľal nad biznisom a desiatky ďalších nezmyslov, ktoré som si myslel, že ma robia výnimočným. Dokonca som sa učil z videí baliť baby.

A potom sme prišli na diskotéku v Brne a všetky išli po ňom. Pretože je jednoducho fešák a ja som obyčajný chalan. A možno to ani nebolo tým, možno to bolo tým, že tieto veci jednoducho neriešil a bol sám sebou. Moja závisť však nebola neprajnosť a postupne som sa naučil, že pozerať sa na iných nemá absolútne žiadny zmysel.

 

5. No na vzhľade záleží

Vieš, čo som sa pri „náuke balenia báb“, ktorú dnes považujem za totálny nezmysel, naučil? Že na vzhľade nezáleží. Dnes viem, že to boli všetko len marketingové kecy pre nesebaistých ľudí. Možno to nie je fér, ale to, ako vyzeráš, má jednoducho veľký vplyv na to, ako ťa ľudia vnímajú. Ale nie je to o dokonalých črtách tváre. Je to o čistom, dobre padnúcom oblečení, o vôni a o hygiene. Alebo si stále myslíš, že uprednostní tvoju dobrú dušu pre týmto týpkom?

11359b7f967a193c12c3aa8aab5f4055

foto: pinterest

6. Za peniaze si šťastie kúpiť môžeš, ak ich využívaš správne

Kupovanie nezmyslov a technologických blbostí ťa šťastným neurobí. Po pár mesiacoch freelancingu som si kúpil iPhone a Macbook – teda veci, ktoré pre mňa dovtedy boli nepredstaviteľné. A urobilo ma to šťastnejším? Ani trochu. Vieš čo ma urobilo šťastnejším? Keď som mal práce plné zuby, sadol som na večerný vlak, ráno o 4 som vystúpil v Poprade, o 6:20 som stál pri Štrbskom plese a o 10:30 som stál na vrchole Kôprovského štítu. Alebo keď som sa tri týždne dozadu spontánne rozhodol, že idem do Istanbulu a strávil tam pár pekných dní.

 

7. Na tom, čo si myslia ostatní, nezáleží…

…je tá najväčšia hlúposť pod slnkom. Jasne že by si sa nemal starať o to, čo si myslia ľudía, ktorých nemáš rád, no na svete je hromada ďalších ľudí, ktorým na tebe záleží a boja sa o teba. Pri týchto to teda jedno nie je.

 

8. Novoročné predsavzatia sú pre lúzrov

Ak chcem zmeniť svoj život, začnem teraz. Nemusím čakať na pondelok, nemusím čakať na 1.január.

1*f5oQRNrecWb674oQNxhK8Q

foto: medium

9. Nasleduj svoju vášeň?

To, že niečo robíš rád ešte neznamená, že ti za to musia ostatní platiť. Vesmír nie je postavený okolo teba a kniha Tajomstvo je kvalitný marketing. Skús sa radšej zameriať na to, v čom si dobrý a za čo by ti ľudia platiť mohli. Ak chceš zarobiť, musíš sa najskôr pozrieť na zákazníka, nie na seba.

titulná foto: humansarefree.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech