Čo ďalej s Uberom? Spoločnosť je stále vo väčších stratách

  • Uber sľubuje svojím investorom, že sa dostane do zisku, no v súčasnosti to tak vôbec nevyzerá
  • Spoločnosť je v hlbokých stratách aj napriek tomu, že zvyšuje svoje tržby
TASR
  • Uber sľubuje svojím investorom, že sa dostane do zisku, no v súčasnosti to tak vôbec nevyzerá
  • Spoločnosť je v hlbokých stratách aj napriek tomu, že zvyšuje svoje tržby

Americký prevádzkovateľ alternatívnej taxislužby Uber Technologies prehĺbil v treťom štvrťroku stratu medziročne o 18 percent na 1,2 miliardy dolárov. Firme síce stúpli tržby, ale kvôli silnej konkurencii masívne investuje do reklamných akcií a do nových služieb typu donášky jedla Uber Eats.

Vyplýva to z oznámenia, ktoré firma zverejnila v pondelok večer po uzávierke búrz. Akcionárom spoločnosť však sľubuje, že sa do konca roka 2021 dostane do zisku.

Tržby sa v uplynulom kvartáli zvýšili o 30 percent na 3,8 miliardy dolárov. Uberu sa síce podarilo prekonať očakávania väčšiny analytikov, výrazne ich však sklamal rast služby Uber Eats. Aktívnych používateľov nebolo tak veľa, ako si spoločnosť a investori predstavovali.

Uber má v súčasnosti približne 103 miliónov aktívnych vodičov a urobil doteraz 1,7 miliardy jázd.

 

zdroj: Prepad akcii Uberu

Počet užívateľov sa v uvedenom období zvýšil iba o 26 percent na 103 miliónov. Analytici očakávali, že stúpne až na 105,5 milióna. Či sa Uber dostane do zisku je stále veľkou neznámou, aj keď spoločnosť svojich investorov ubezpečuje, že sa jej to podarí v priebehu dvoch rokov.

Náklady firmy sa v poslednom štvrťroku zvýšili takmer o tretinu na 4,9 miliardy dolárov. Akcie Uberu v reakcii na zverejnené výsledky po skončení obchodovania prepadli o šesť percent, pričom od doby, kedy sa v máji začali predávať, stratili už viac ako 30 percent.

Uber bol založený v roku 2009 v americkej Kalifornii zakladateľmi Travisom Kalanickom a Garretom Campom. V máji tohto roku sa Uber rohodol na verejný úpis akcii (IPO), kedy sa otvoril súkromným investorom. Vstup Uberu na burzu bol jeden z 10 najväčších vstupov na verejný akciový trh. Po pár dňoch však hodnota akcii padla.

Zdroj: ČTK, Busines Insider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech