Čo je startup podľa veteránov zo Silicon Valley?

  • Startup je technologická firma. Startup je riešenie problému. Startup je akýkoľvek nový biznis, ktorý začínate. Kde sú skutočné hranice pojmu startup?
image_1395615287.png
  • Startup je technologická firma. Startup je riešenie problému. Startup je akýkoľvek nový biznis, ktorý začínate. Kde sú skutočné hranice pojmu startup?

 V jednom z článkov som sa snažil priblížiť k definícii pojmu startup. Pravdepodobne uznáte, že neexistuje jediná a presná definícia. Je však mnoho takých, ktoré sa „startup“ ako pojem snažia vtesnať do určitých hraníc, aby sme vedeli povedať „toto ešte startup je“ a „toto rozhodne startup nie je“. Niekedy sa to môže v konečnom dôsledku zdať ako nepodstatná vec, no určite stojí za to zistiť, čo si o startupe myslia ľudia priamo z odboru – napríklad Steve Blank, Eric Ries a Elon Musk.

Steve Blank je legendou Silicon Valley. Známy podnikateľ stál pri zrode niekoľkých startupov, pričom najvýznamnejším z nich je E.Piphany – spoločnosť zameraná na manažovanie vzťahu so zákazníkom (CRM – Customer Relationship Management). Okrem toho v roku 2005 vydal knihu Four Steps to the Epiphany. Ako Steve sám hovorí, k takejto definícii startupu sa dostal po 33 rokoch v biznise.

 

Ešte sa v prítomnosti Steva Blanka trochu zdržíme. Druhým zaujímavým človekom, ktorý má svoju definíciu startupu, je Eric Ries. Steve Blank ho označil za jedného zo svojich najlepších študentov. Eric prišiel s filozofiou Lean Startupu a zhrnul ju v knihe s rovnakým názvom The Lean Startup.

 

Nie som si istý, či je nutné tretieho človeka predstavovať. Elon Musk je vynálezca, podnikateľ a investor. Založil SpaceX, kde je aj CEO, a spoluzakladal PayPal. Zároveň je výkonným riaditeľom Tesla Motors. Okrem toho je súčasťou mnohých ďalších významných firiem ako SolarCity alebo Zip2. Napriek svojmu ešte pomerne mladému veku (42) nazbieral neuveriteľné množstvo skúseností a pracoval na jedných z najvýznamnejších projektov. V krátkom minútovom videu hovorí, ako sa zmenila jeho definícia startupu za posledné roky.

 

Na záver ponúkam ešte jedno video. Zobrazuje odpovede zakladateľov rôznych menších startupov, venture investorov, partnerov startupov a iných, na otázku „Čo je startup?“. Celkom vtipne to vystihol Simon Lee (Flitto) – „Startup je skupina idiotov, ktorí kašlú na zlyhanie. Len si vychutnávajú to, čo robia.“

 

Nie je práve tá rôznorodosť definícií to krásne?

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech