Čo sa skrýva za kampaňou, v ktorej uložili vedľa seba 30 000 angličákov?

  • Dopravné zápchy a preplnené cesty sú problémom aj vo Švédsku
  • Najnovšia kampaň propaguje bezplatnú verejnú dopravu a vyzýva ľudí nechať svoje autá doma
  • Reálne vozidla nahradili
pexels.com/@belart84
  • Dopravné zápchy a preplnené cesty sú problémom aj vo Švédsku
  • Najnovšia kampaň propaguje bezplatnú verejnú dopravu a vyzýva ľudí nechať svoje autá doma
  • Reálne vozidla nahradili

Švédsky dopravca Västtrafik, ktorý svoje služby ponúka v západnej časti Švédska a denne prepraví autobusmi, vlakmi, električkami a loďami viac ako 400 000 ľudí, podľa adweek.com svojou novou kampaňou presviedča vodičov, aby počas dvoch týždňov bezplatne využili ich služby. Preplnené cesty osobnými vozidlami sú v mnohých krajinách nielen Európy veľkým problémom, no riešením je práve verejná hromadná doprava.

Podľa údajov, ktoré priniesol AdWeek, by odstránenie 30 000 osobných automobilov z ciest v západnom Švédsku znamenalo celkový pokles množstva áut o 15%. Práve túto informáciu si kreatívna reklamná agentúra Forsman & Bodenfos vzala ako styčný bod a ponuku bezplatnej prepravy sa rozhodla propagovať prostredníctvom angličákov, ktorých vedľa seba uložili presne 30 000 a zobrazuje tak, aké enormné množstvo osobných automobilov by ubudlo z ciest využitím hromadnej dopravy.

Stručný popis pod videom kampane na YouTube uvádza, že denne cestuje autom na západe Švédska až 200 000 ľudí. Ak by bolo vedľa seba odparkovaných 30 000 reálnych automobilov, zabrali by podľa AdWeek plochu až 60 futbalových ihrísk a vyprodukovali by 2 500 ton CO2.

Pravdepodobne najväčšia inštalácia vytvorená z hračiek áut pôsobí na skvelo spracovanom videu naozaj hypnotizujúco a na prvý pohľad nie je úplne rozpoznateľné, že sa nejedná o skutočné vozidlá. Ako je možné pozorovať, nejde o žiadnu digitálne vytvorenú animáciu, ale o reálne kusy hračiek, ktoré jedno vedľa druhého ukladalo 5 ľudí viac ako 24 hodín na ploche s dĺžkou 14,6 metra a šírkou viac ako 4,2 metra, uvádza sa v popise videa zo zákulisia natáčania.

zdroje: adweek.com; vasttrafik.se; youtube.com/Västraffik

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech