Čo sa v piatok pokazilo pri smart karanténe: Tri dôvody, prečo bol na hraniciach chaos

  • V piatok sa pokazilo všetko, čo sa pokaziť mohlo
Tri veci, čo sa pokaziť mohli, sa pokazili. Vláda zle komunikovala, ľudia nepočúvali a zaklincoval to problém so softvérom., FOTO: TASR/Michal Svítok,Jaroslav Novák
  • V piatok sa pokazilo všetko, čo sa pokaziť mohlo

Už včera mala byť pre Slovákov vracajúcich sa zo zahraničia dostupná aplikácia, s ktorou môžu stráviť karanténu doma. Premiér s členmi krízového štábu sľuboval, že sa čaká len na zaradenie aplikácie do obchodov App store a Obchod Play od Google.

V piatok o 15:00 však v obchodoch žiadna aplikácia nebola. Na hraniciach však vypuklo peklo, keďže prišlo mnoho Slovákov, ktorí mali o smart karanténu záujem. Zablokovali diaľnicu a zdržali aj ľudí, ktorí majú z karantény výnimku. Nakoniec hygienik rozhodol o tom, že cestujúci môžu na spustenie eKarantény počkať v štátnom zariadení a potom ísť domov do izolácie. Celé piatkové poobedie však kvôli tomu bol jeden obrovský chaos.

Čo sa pokazilo? Našli sme tri hlavné dôvody:

Chyby v komunikácii vlády

Na tlačovom brífingu, ktorý mal premiér Igor Matovič priamo na hraniciach, okrem iného odznelo, že „piatkový termín by sme mali stihnúť“. Túto nenápadnú vetu povedal člen krízového štábu Ján Bučkuliak. Tlačovka sa však celá niesla v duchu, že v piatok bude aplikácia eKaranténa spustená. 

Bučkuliak povedal aj to, že aplikácia je pripravená, no čaká sa na jej schválenie spoločnosťami Apple a Google, aby si používatelia mobilov s operačnými systémami od nich mohli aplikáciu stiahnuť a nainštalovať. Malo sa tak stať v piatok o 15:00, no nedošlo k tomu.

Aplikáciu v systéme iOS aj Android však možno používať, aj keď v obchode nie je. Preto bolo možné spustiť eKaranténu v testovacej prevádzke. Uvedenie do ostrej prevádzky však meškalo a ľudia do poslednej chvíle nevedeli, že aplikácia v sľúbenom čase spustená nebude.

Celú tlačovú konferenciu si môžeš pozrieť na videu, ktoré uverejnila strana OĽaNO:

Netrpezliví ľudia

Na tej istej tlačovej besede bol vysvetlený aj postup pre repatriantov. Dokonca bol počas celej tlačovej besedy na očiach ako grafické znázornenie. Fotografia vytlačenej infografiky aj s premiérom Matovičom bola zverejnená takmer všade, vrátane Facebooku samotného premiéra. Napriek tomu sa Slováci vracajúci sa domov tohto postupu nedržali.

Na grafike a aj webstránke korona.gov.sk bol totiž jasný návod, ako v prípade záujmu o štátnu karanténu postupovať. Najskôr je potrebné zaregistrovať sa cez webový formulár, podpísať ho, vytlačiť a stiahnuť si aplikáciu. Až potom sa človek môže vybrať na hranice.

V piatok poobede však bol hraničný prechod v Bratislave zaplavený nahnevanými ľuďmi, ktorí však nemali žiadny formulár, ani stiahnutú aplikáciu. No nariadenie hovorí jasne: Kto tieto podmienky nespĺňa, ide automaticky do štátnej karantény. Premiér aj s hlavným hygienikom vlastne urobili týmto ľuďom veľký ústupok, keď im dovolili spraviť tento proces v štátnom karanténnom zariadení.

zdroj: fb Igor Matovič

Apple aj Google sa na to vykašľali

Ján Bučkuliak z krízového štábu na tlačovej besede hovoril, že predpokladaný čas schválenia aplikácie spoločnosťami Apple a Google je práve preklínaný piatok. Tieto spoločnosti tak chránia svojich zákazníkov pred škodlivým či chybovým softvérom.

Ako poznamenáva Macblog.sk, schvaľovanie aplikácie trvá asi sedem dní. Schvaľovanie je však možné urýchliť žiadosťou od vládnej inštitúcie-napríklad ministerstva vnútra, či priamo od vlády.

Ťažko povedať, čo spôsobilo zdržanie, nevieme dokonca ani to, kedy tvorcovia odoslali aplikáciu na schválenie. Keďže však bežala v testovacej fáze, mohla byť na kontrolu odoslaná už dávno.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá