Čo tak raisnúť peniaze a kúpiť bavorák?

  • Dobrá idea? Not so much!
image_1420315238.png
  • Dobrá idea? Not so much!

Možno už niekoľkým z vás prebehla hlavou myšlienka: Založím startup, raisnem 200k a za 35 tisíc si kúpim 3-ku.

 

Je to vôbec možné?

S venture kapitál fondom by bola táto kúpa, len veľmi ťažko realizovateľná. Dôvod je jednoduchý. Venture kapitál fond si do vášho startupu nanominuje finančného riaditeľa, ktorý schvaľuje všetky financie nad dohodnutú sumu (ktorá je zvyčajne 5 000 – 10 000Eur). Príde vám to nefér? Len do momentu pokiaľ sa vám to nestane ako venture kapitál fondu.

Podobnú trpkú skúsenosť má aj jeden zo slovenských inevestorov, ktorý za equity poskytol financie, no tieto neboli zďaleka použité na to, na čo byť mali. Od tohto momentu je dosadenie finančného riaditeľa do startupov, jednou z podmienok. Jednoducho sa snažia ochrániť investíciu na pred špekulatívnymi Slovákmi, ktorí tak moc milujú autá. :)

 

Čo iné možnosti?

Jedna možnosť, o ktorej sme si nepovedali tu predsa len je. Do vášho startupu investuje angel investor, ktorý si predsa len nezvykne chrániť investíciu do takej miery ako venture kapitál fond. V tomto prípade je predsa len možné si ten bavorák kúpiť, no sumy, ktoré zvyknú angel investori startupom v našom regióne poskytovať nie sú tak vysoké, ako dokážu ponúknuť inštitucionálni investori. Preto by kúpa bavoráku zo sumy získanej od angel investora znamenala pre startup istú smrť.

 

Záver

Aj keď raisnete 500 tisíc Eur, tak s istotou vám môžem povedať jedno. 99,9% získaných peňazí bude preinvestovaných v startupe (platy, servery, marketing…) a tých 0,01%, čo si myslíte, že vám ostáva, vám na bavorák stačiť určite nebude. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech