Čo všetko vyrába IKEA na Slovensku? Obľúbenú knižnicu aj kúpeľňový nábytok

  • Spoločnosť IKEA vyrába niekoľko "drobností" zo svojho sortimentu aj u nás na Slovensku
  • Väčšinu z nich má na svedomí podnik Ikea Industry v Malackách
  • Do celého sveta sa vyvážajú rošty postelí čí nábytok do kúpeľne
collage1
IKEA
  • Spoločnosť IKEA vyrába niekoľko "drobností" zo svojho sortimentu aj u nás na Slovensku
  • Väčšinu z nich má na svedomí podnik Ikea Industry v Malackách
  • Do celého sveta sa vyvážajú rošty postelí čí nábytok do kúpeľne

Modrožltý koncern známy po celom svete si v roku 2017 vďaka svojim 335 obchodným domom v 29 krajinách na svoj účet pripísal čistý zisk vo výške 2,5 miliardy eur (viac si prečítaš TU). Niet sa čomu čudovať, domácnosť bez aspoň jedného kúska z IKEI by sme hľadali dlho. Tušil si však, že to, čo nájdeš v sortimente svojho milovaného obchodného domu s nábytkom môže pochádzať aj zo Slovenska?

Spoločnosť IKEA má na Slovensku niekoľko podnikov, ktoré sa starajú o pravidelné zapĺňanie jej skladov, najmä drevenými výrobkami. Podľa Drevárskeho magazínu prvé dva podniky spoločnosti prišli do nášho regiónu už začiatkom 90. rokov a boli založené v Trnave a Bratislave. Neskôr pribudli pobočky do Závažnej Poruby, Liptovského Mikuláša, rozsiahly závod v Malackách v roku 1999 a v roku 2006 Ikea Industry v Majcichove, opäť neďaleko Trnavy.

Jedným z najpredávanejších produktov značky sú knižnice série BILLY, pričom biela klasika sa údajne vo svete predáva rýchlosťou svetla. Podľa IKEA sa odhaduje, že každých 5 sekúnd sa predá jeden kus. Svoje pevné miesto v ponuke má už od konca 70. rokov minulého storočia. U nás sa vyrábajú knižnice tejto série s dyhovým povrchom.

Ďalším slovenským produktom je nábytok pre kancelárske priestory. Ani tu IKEA nešetrila na variabilite, ktorá dovolí pohrať sa s priestorom. Od nás pochádza úložný nábytok s označením GALANT s dyhovaním, luxusný pracovný stôl BEKANT s nastaviteľnou výškou pre dvoch, ktorý disponuje aj odhlučnenou stenou spojenou s nástenkou.

Zo Slovenska do sveta však odchádzajú aj konferenčné stolíky série STOCKHOLM, jedálenský stôl EKEDALEN, niekoľko druhov dvier skriňových systémov a zásuviek (VIKEDAL, FARDAL, SELSVIKEN), ale aj minimalistický kúpeľňový nábytok zo série LILLÅNGEN či kúpeľňové skrinky GODMORGON. Jana Hrubcová, tlačová hovorkyňa IKEA Slovensko, prezradila: „Väčšina drevotrieskových dosiek, z ktorých sa nábytok vyrába, pochádza zo závodu IKEA Industry v Malackách a veľká časť dýh sa spája v závode IKEA Industry v Majcichove.“

Na slovenských produktoch však celý svet aj spáva. Za hranice od nás odchádzajú rámy postelí a úložné diely z masívnej borovice série HEMNES, rám postele a úložné diely zvané TARVA a aj rámy postelí série UTÅKER.

Spoločnosť IKEA Industry Slovakia s. r. o. v roku 2017 dosiahla tržby vo výške 212,89 miliónov eur, pričom podľa informácií Finstatu jej tržby medzi rokmi 2009 a 2013 pomaly klesali a až o rok nato zaznamenali mierny nárast.

Švédsky koncern kvôli jeho komplexnosti vyhľadáva ročne množstvo zákazníkov. Kto už aspoň jeden z ich obchodných domov navštívil vie, že sa nejedná len o nábytok, ale aj o štipku ekológie, podarený food court, výkladnú skriňu severského štýlu a možnosť nakúpiť domov všetko od farbičiek cez osvetlenie až po kuchynskú linku. Spotreba dreva na nábytok, ktorý zapĺňa sklady spoločnosti IKEA je samozrejme ohromne vysoká, no aj preto sa už začiatkom tohto roka malo začať u nás na Slovensku s výsadbou nových drevín. V okolí Ma­lých Le­vár na Zá­horí by spoločnosť mala pre svoju to­vá­reň v Ma­lac­kách vy­sa­diť 49 až 65 hek­tá­rov plan­táží (viac si prečítaš TU).

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech