Coca-Cola robí na Slovensku obrovskú zmenu. Pulty s plechovkami zmenia podobu

  • Životné prostredie trpí, firmy sa snažia zakročiť a bojovať
  • Coca-Cola na Slovensku vymení plastové fólie za ekologickejší variant
coca cola ludia
Unsplash/Jonathan Borba, Ayesha Ch
  • Životné prostredie trpí, firmy sa snažia zakročiť a bojovať
  • Coca-Cola na Slovensku vymení plastové fólie za ekologickejší variant

Ak si chceš kúpiť multipack plechoviek Coca-Cola, často ich nájdeš zabalené v plastovej fólii, vďaka čomu si plechovky vieš pohodlnejšie odniesť.

Nie je to žiadna tajná informácia, že Coca-Cola si drží prvenstvo v najväčšom plastovom znečistení. Tento nápojový gigant sa rozhodol rozbehnúť novú iniciatívu v boji proti plastovému znečisteniu.

Koncom roka 2019 spoločnosť Coca-Cola hromadne so svojimi strategickými partnermi Coca-cola HBC a Coca-cola European Partners oznámila, že klasické zmršťovacie plastové fóliové balenia vymenia za papierovú verziu KeelClip.

Tony plastov

Írsko bude patriť medzi prvé krajiny, ktoré tento nový druh balenia budú môcť spoznať. Mal by eliminovať až 250 ton zmršťovacej plastovej fólie ročne.

coca-cola/keelclip/8 plechoviek
zdroj: Coca-cola

Logo

Coca-cola HBC tak investovala do tohto nového boja proti znečisťovaniu 15 miliónov eur. Tento kartónový držiak nebude iba v Írsku, ale chcú, aby toto nové riešenie bolo všade po Európe. Všetky multipacky mali byť už v roku 2021 vymenené za tie s ekologickejším balením. Teraz sa naň môže tešiť slovenský trh, píše CzechCrunch

Táto najväčšia firma so sladenými nápojmi chce týmto krokom eliminovať aspoň časť plastov, ktoré firma sama produkuje. Samozrejme, ideálne naprieč celým svetom. Coca-Cola a ich plán s novým balením budú aplikovať nielen na kolové nápoje, ale aj na sladené nápoje Fanta, Sprite a Kinley.

Najväčšia výhoda ekologickejšieho riešenia, okrem zníženia škodlivého dopadu na životné prostredie, je aj lepší úchop a manipulácia s plechovkami.

Zalohovanie PET flias a plechoviek
zdroj: SIU

Teoreticky, by sme si vďaka tomu mohli vybrať len jednu plechovku z balenia, zatiaľ čo zvyšné budú stále držať po kope. Naviac, kartónový držiak bude držať až 8 plechoviek naraz bez toho, aby tam boli použité aj iné materiály pre podporu lepšej pevnosti a stability.

Ekologickejšie sú viaceré firmy, zakročil aj štát

Boj proti znečisteniu životného prostredia za pomoci plastov čím ďalej, tým viac riešia mnohé firmy a výrobcovia. Zmeny zaviedla aj Kofola, ktorá v lete minulého roka oznámila, že s udržateľnosťou to myslí naozaj vážne a predstavili projekt Cirkulka.

„Ctíme princíp RRR, teda Reduce, Reuse, Recycle. Po slovensky redukuj, použi znovu, zrecykluj, ktorý tvorí základný princíp pri ekologickom nakladaní s odpadmi. Po tom, čo sme uviedli na trh fľaše zo 100 % recyklovaného plastu (rPET), sme sa teraz rozhodli prísť s konceptom ľahko odnositeľných vratných fliaš na nealko. Naše obľúbené nápoje si tak budete môcť kúpiť už aj na doma vo vratnom skle,“ vysvetľuje Jannis Samaras, generálny riaditeľ Skupiny Kofola. 

Ani Slovensko nespí, plastové fľaše intenzívne rieši. Začiatkom tohto roka sa spustilo povinne zálohovanie PET fliaš. Pri nákupe nápoja zaplatíš 15 centov za obal, ktorý keď vrátiš, peniaze dostaneš späť.

coca-cola/keelclip
zdroj: Coca-cola

Do supermarketov po celom Slovensku pribudli zálohovacie automaty, kde PET fľaše a plechovky vieš vrátiť. To, či je obal vhodný na zálohovanie, je uvedené na obaloch nápojov veľkým „Z“. 

Zdroje: czechcrunch/coca-cola obaly, Coca-Cola hbc, Coca-Cola european partners, Coca-Cola KeelClip, Kofola

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá