Colgate prichádza so zubnou pastou, v ktorej nájdeš aj sódu bikarbónu. Je vegánstvo budúcnosť?

  • Vegánske zubné pasty nie sú výnimkou medzi poprednými eko-značkami
  • Variant láskavejší k životnému prostrediu sa však objavil aj medzi tými komerčnými
pasta
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Vegánske zubné pasty nie sú výnimkou medzi poprednými eko-značkami
  • Variant láskavejší k životnému prostrediu sa však objavil aj medzi tými komerčnými

Nielen vegánska pasta, ale aj plne recyklovateľná tuba. S prvou svojho druhu prišli výskumníci zo spoločnosti Colgate, informuje britský denník The Guardian.

Čo už je na paste nevegánske?!

Dokáže byť mnoho. Možno si skutočne netušil, že zubná pasta dokáže byť aj nevegánska. Taká tá bežná častokrát obsahuje glycerín, ktorý je živočíšneho pôvodu, ak obsahuje rastlinné oleje.

Takáto zložka sa však nachádza aj v novej vegánskej verzii, glycerín je ale v tomto prípade rastlinný, pretože obsahuje rastlinné oleje.

So značkou Signal či Colgate si zubné pasty spájaš odjakživa. S vegánskou novinkou, ktorá obletela doslova celú Európu však prišli práve tí druhí.

View this post on Instagram

Colgate have just launched TWO vegan toothpastes so you can keep your teeth sparkling with a clear conscience! Registered with our #VeganTrademark, @colgate’s new #SmileForGood toothpastes (Protection and Whitening) contain just a handful of simple ingredients and both the tube and cardboard packaging are both recyclable. They will be available across the EU and you’ll be able to find them in supermarkets and other personal care retailers. Tag a friend who’s vegan or is doing #Veganuary in the comments and help them get their vegan #ColgateSmile! ✨⁠ -⁠ #colgate #vegan #vegansociety #vegantoothpaste #vegancolgate #vegantoiletries #veganessentials #recyclable #lowwaste

A post shared by The Vegan Trademark 🌻 (@vegantrademark) on

Smile fo Good, známy slogan tejto značky naberá konečne pravý význam. Usmievaj sa navždy alebo aj pre dobrú vec. Všetko sedí. Nová zubná pasta obsahuje vodu, fluorid, silicu, glycerín, xylitol a arómu a ešte tri ďalšie zložky, okrem iného aj tradičný hydrogenuhličitan sodný, známy ako sóda bikarbóna. Ten možno poznáš práve vďaka jeho výrazným bieliacim vlastnostiam.

Všetky tieto ingrediencie umiestnili na obal zubnej pasty a v priloženom letáku ozrejmili ich využitie a obsahové hodnoty. Málozložkové výrobky sú teraz veľmi populárne. Ľudia v strachu z neznámych a často veľmi ťažko identifikovateľných ingrediencií siahajú práve po takých, ktoré na nich nepôsobia príliš kombinatoricky.

Ako vidieť, spomedzi kedysi dlhého radu zložiek, odstránili práve tie živočíšne. Dôkazom ich kvality a rastlinnosti je aj oficiálny certifikát, ktorý získali od Vegánskej spoločnosti.

Trvalo to päť rokov

Colgate bol dlhodobo známy svojimi nekompostovateľnými obalmi s kompletným obsahom plastu a hliníka. Odborníkom trvalo päť rokov, kým sa im podarilo vyvinúť obal, ktorý by bol plne rozložiteľný v prírode a spĺňal všetky ekologické a etické princípy. Do roku 2025 chcú však všetky svoje výrobky zabaliť do takýchto recyklovateľných obalov, informuje portál CNN vo svojej biznis sekcii.

Túto novú tubu dokážeš stlačiť veľmi jednoducho a tak sa viac nemusíš obávať, že v nej ostane zubná pasta, ku ktorej sa nevieš dostať. Žiadne plytvanie viac nehrozí.

Dôvodom vynájdenia tohto recyklovateľného obalu ale aj vegánskeho výrobku v ňom je stále viac markantná klimatická kríza. Boj proti nej už vyhlásilo viacero známych značiek, ktoré sa prechodom k ekologickým baleniam či výrobkom snažia zmierňovať dôsledky globálneho otepľovania a devastácie planéty.

Zatiaľ ju kúpiš len v Európe. 75 ml pastu ponúkajú britské siete drogérií za 5 libier, čo je necelých 6 eur, čo je niekoľkonásobne viac, ako platíš za bežnú Colgate pastu.

Spĺňajú veganuárske zadanie

Veganuár je mesiac január, kedy sa dáva príležitosť tým, ktorí by chceli zlepšiť nielen životné prostredie ale aj svoje zdravie. Stať sa na mesiac vegánom, teda jesť rastlinnú stravu je možno výzvou, no v dnešnej dobe už ani nie tak komplikovanou. Vegánska ponuka sa objavuje v každej lepšej reštaurácii a aj s kozmetikou to už tak biedne nevyzerá.

Vegánske zubné pasty si si síce mohol kúpiť v každom bio obchode, no v supermarkete nehrozilo. Aj preto sa Colgate Smile For Good objavila na pultoch drogérií či supermarketov práve v januári, keď celý svet žije vegánskym šialenstvom.

Vegánstvo môže byť pre planétu záchranou a uvedomujú si to aj veľké a vplyvné spoločnosti. Ak sa chceš o dôvodoch, prečo sa nimi ľudia stávajú, dočítať viac, klikaj SEM.

 

Zdroje: theguardian.com, cnn.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech