COVID-19 nie je choroba starších. Jedna skupina ľudí naň umiera ešte častejšie

  • Nová rozsiahla analýza prichádza s ďalšími rizikovými skupinami, ktorých ohrozuje ochorenie COVID-19
  • U ľudí s vývojovými poruchami zaznamenali vedci až trikrát väčšie riziko úmrtia na COVID-19 ako u ľudí s inými diagnózami
  • Zistenie vyvoláva zložité otázky o tom, ako prerozdeľovať vakcíny proti COVID-19
pacient, nemocnica, koronavírus
TASR/Cecilia Fabiano/LaPresse via AP
  • Nová rozsiahla analýza prichádza s ďalšími rizikovými skupinami, ktorých ohrozuje ochorenie COVID-19
  • U ľudí s vývojovými poruchami zaznamenali vedci až trikrát väčšie riziko úmrtia na COVID-19 ako u ľudí s inými diagnózami
  • Zistenie vyvoláva zložité otázky o tom, ako prerozdeľovať vakcíny proti COVID-19

Nie sú to iba seniori. Ochorenie COVID-19 je mimoriadne nebezpečné pre ľudí s vývojovým či mentálnym postihnutím.

Nová rozsiahla analýza prichádza s ďalšími rizikovými skupinami, ktorých ohrozuje ochorenie COVID-19. V poradí od najvyššieho po najnižšie riziko: vývojové poruchy (napr. vývojové poruchy reči a jazyka, vývojové poruchy školských schopností, poruchy centrálneho sluchového spracovania), rakovina pľúc a intelektuálne postihnutia a súvisiace stavy (napr. Downov syndróm a ďalšie chromozomálne anomálie; ľahké, stredné, ťažké a závažné intelektuálne postihnutia; vrodené vývojové chyby, ako sú niektoré poruchy spôsobujúce makrocefáliu).

Analýzu zostavila nezisková organizácia FAIR Health v spolupráci s Dr. Marty Makary, expertom na verejné zdravie a profesorom zdravotnej politiky a manažmentu na Johns Hopkins University School of Medicine a West Health Institute, skupina neziskových organizácií zameraných na starnutie a znižovanie nákladov na zdravotnú starostlivosť pre seniorov.

Slováci vyvinuli zbraň do chrípkovej sezóny. Test, ktorý dokáže odlíšiť chrípku od COVID-19

FAIR Health sa rozhodol zistiť, kto je najviac vystavený riziku úmrtia na COVID-19, a to preskúmaním zdravotných záznamov od takmer pol milióna Američanov všetkých vekových skupín, ktorí mali súkromné zdravotné Medicare. Analýza skúmala zdravotné záznamy pacientov s COVIDom-19 od 1. apríla do 31. augusta.

Analýza bola vyhodnotená iba akademickým recenzentom a nebola zverejnená vo vedeckom časopise.

koronavírus, nemocnica
zdroj: TASR/Balogh Zoltán/MTI via AP

U ľudí s vývojovými poruchami zaznamenali až trikrát väčšie riziko úmrtia na COVID-19

U ľudí s vývojovými poruchami zaznamenali vedci až trikrát väčšie riziko úmrtia na koronavírus ako u ľudí s inými diagnózami. Celkovo bola úmrtnosť u všetkých pacientov s COVID-19 0,6 percenta. Naopak, 1,22 percenta osôb s vývojovými poruchami a COVID-19 zomrelo, rovnako ako 3,37 percenta osôb s mentálnym postihnutím.

Okrem vysokého rizika pre ľudí s vývojovými poruchami, rakovinou pľúc a intelektuálnym postihnutím mali ľudia s rázštepom chrbtice a inými anomáliami nervového systému dvakrát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na koronavírus. Rovnako tak boli pacienti s leukémiou a lymfómom.

zdroj: Risk Factors for COVID-19 Mortality among Privately Insured Patients

 

So zvýšeným rizikom úmrtia boli spojené aj chronické ochorenia obličiek, Alzheimerova choroba, rakovina hrubého čreva a konečníka, zhoršenie pohyblivosti, epilepsia, zlyhanie srdca, poranenie miechy a ochorenie pečene.

„Obzvlášť nové zistenia nachádzame pri identifikácii vývojových porúch a intelektuálnych postihnutí, ktoré sa skutočne objavujú na vrchole, pokiaľ ide o väzby medzi týmito kategóriami komorbidít a rizikom úmrtia,“ povedala prezidentka organizácie FAIR HEALTH Robin Gelburdová pre New York Times.

Zistenie vyvoláva zložité otázky o tom, ako prerozdeľovať vakcíny proti COVID-19

New York Times upozorňuje, že s vakcínou proti COVID-19 na ceste toto zistenie vyvoláva zložité otázky o tom, ako prideľovať vakcíny, ktoré budú dostupné v obmedzenom množstve.

Doteraz sa hovorilo o uprednostňovaní pracovníkov v prvej línii, zdravotníkov a ostatných záchranných zložiek ako aj ľudí so zvýšeným rizikom kvôli závažným ochoreniam, vrátane seniorov alebo ľudí trpiacimi určitými chronickými chorobami.

Po vakcíne proti COVID-19 sa budeš cítiť ako po „prežúrovanej noci“. Takto to vyzerá

„Niet pochýb,“ uviedol Arthur Caplan, riaditeľ lekárskej etiky na Lekárskej fakulte univerzity v New Yorku. „Títo ľudia sú vysoko rizikoví a je potrebné im dať prednosť pri očkovaní.“

„Keď sa posúvame ku schváleniu vakcíny, identifikujeme rizikové populácie, kde by ste buď mohli uprednostniť distribúciu vakcín, alebo predtým začať venovať osobitnú pozornosť starostlivosti a liečbe týchto jedincov s vedomím, že sú obzvlášť zraniteľní,“ povedala Robin Gelburdová.

očkovanie koronavírus vkcína
zdroj: TASR/AP Photo/Emrah Gurel

Existuje niekoľko možných dôvodov vysokého rizika úmrtnosti u ľudí s vývojovými poruchami

Existuje niekoľko možných dôvodov vysokého rizika úmrtnosti na COVID-19 u ľudí s vývojovými poruchami a mentálnym postihnutím. Patria sem vyššia prevalencia komorbidných chronických stavov, i fakt, že veľa z nich žije v skupinových domoch alebo sa o nich starajú asistenti, terapeuti alebo učitelia, ktorí im musia udržiavať fyzickú blízkosť.

Celkovo ich zdravotný stav je krehký,“ veľa z nich má aj pridružené choroby.

Ďalším faktorom môže byť aj fakt, že ľudia s vývojovými a intelektuálnymi poruchami majú vo väčšine štátov výnimku pri dodržiavaní protiepidemiologických opatrení. „Ak máte niekoho, koho kognitívne schopnosti sú výrazne znížené, bolo by preňho mätúce pochopiť, čo sa deje a prečo musí nosiť rúško,“ uviedol Scott Landes, docent sociológie na Syrakúzskej univerzite a autor tejto analýzy.

Zdroje: FAIR Health, FAIR Health, the New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá