Čekan: Vedcov máme za milionárov. Bývam v podnájme, auto mám na lízing, moje deti chodia do školy električkou
Sputnik V neprešiel laboratórnou skúškou ani v Maďarsku, jeden z vedcov rezignoval: „Moja práca je zbytočná“
AKTUÁLNE: Heger definoval, na základe akého pravidla by sa mohli od 19. apríla začať otvárať prevádzky
COVID-19 nie je choroba starších. Jedna skupina ľudí naň umiera ešte častejšie
- Nová rozsiahla analýza prichádza s ďalšími rizikovými skupinami, ktorých ohrozuje ochorenie COVID-19
- U ľudí s vývojovými poruchami zaznamenali vedci až trikrát väčšie riziko úmrtia na COVID-19 ako u ľudí s inými diagnózami
- Zistenie vyvoláva zložité otázky o tom, ako prerozdeľovať vakcíny proti COVID-19
- Nová rozsiahla analýza prichádza s ďalšími rizikovými skupinami, ktorých ohrozuje ochorenie COVID-19
- U ľudí s vývojovými poruchami zaznamenali vedci až trikrát väčšie riziko úmrtia na COVID-19 ako u ľudí s inými diagnózami
- Zistenie vyvoláva zložité otázky o tom, ako prerozdeľovať vakcíny proti COVID-19
Nie sú to iba seniori. Ochorenie COVID-19 je mimoriadne nebezpečné pre ľudí s vývojovým či mentálnym postihnutím.
Nová rozsiahla analýza prichádza s ďalšími rizikovými skupinami, ktorých ohrozuje ochorenie COVID-19. V poradí od najvyššieho po najnižšie riziko: vývojové poruchy (napr. vývojové poruchy reči a jazyka, vývojové poruchy školských schopností, poruchy centrálneho sluchového spracovania), rakovina pľúc a intelektuálne postihnutia a súvisiace stavy (napr. Downov syndróm a ďalšie chromozomálne anomálie; ľahké, stredné, ťažké a závažné intelektuálne postihnutia; vrodené vývojové chyby, ako sú niektoré poruchy spôsobujúce makrocefáliu).
Analýzu zostavila nezisková organizácia FAIR Health v spolupráci s Dr. Marty Makary, expertom na verejné zdravie a profesorom zdravotnej politiky a manažmentu na Johns Hopkins University School of Medicine a West Health Institute, skupina neziskových organizácií zameraných na starnutie a znižovanie nákladov na zdravotnú starostlivosť pre seniorov.
FAIR Health sa rozhodol zistiť, kto je najviac vystavený riziku úmrtia na COVID-19, a to preskúmaním zdravotných záznamov od takmer pol milióna Američanov všetkých vekových skupín, ktorí mali súkromné zdravotné Medicare. Analýza skúmala zdravotné záznamy pacientov s COVIDom-19 od 1. apríla do 31. augusta.
Analýza bola vyhodnotená iba akademickým recenzentom a nebola zverejnená vo vedeckom časopise.
U ľudí s vývojovými poruchami zaznamenali až trikrát väčšie riziko úmrtia na COVID-19
U ľudí s vývojovými poruchami zaznamenali vedci až trikrát väčšie riziko úmrtia na koronavírus ako u ľudí s inými diagnózami. Celkovo bola úmrtnosť u všetkých pacientov s COVID-19 0,6 percenta. Naopak, 1,22 percenta osôb s vývojovými poruchami a COVID-19 zomrelo, rovnako ako 3,37 percenta osôb s mentálnym postihnutím.
Okrem vysokého rizika pre ľudí s vývojovými poruchami, rakovinou pľúc a intelektuálnym postihnutím mali ľudia s rázštepom chrbtice a inými anomáliami nervového systému dvakrát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na koronavírus. Rovnako tak boli pacienti s leukémiou a lymfómom.
So zvýšeným rizikom úmrtia boli spojené aj chronické ochorenia obličiek, Alzheimerova choroba, rakovina hrubého čreva a konečníka, zhoršenie pohyblivosti, epilepsia, zlyhanie srdca, poranenie miechy a ochorenie pečene.
„Obzvlášť nové zistenia nachádzame pri identifikácii vývojových porúch a intelektuálnych postihnutí, ktoré sa skutočne objavujú na vrchole, pokiaľ ide o väzby medzi týmito kategóriami komorbidít a rizikom úmrtia,“ povedala prezidentka organizácie FAIR HEALTH Robin Gelburdová pre New York Times.
Zistenie vyvoláva zložité otázky o tom, ako prerozdeľovať vakcíny proti COVID-19
New York Times upozorňuje, že s vakcínou proti COVID-19 na ceste toto zistenie vyvoláva zložité otázky o tom, ako prideľovať vakcíny, ktoré budú dostupné v obmedzenom množstve.
Doteraz sa hovorilo o uprednostňovaní pracovníkov v prvej línii, zdravotníkov a ostatných záchranných zložiek ako aj ľudí so zvýšeným rizikom kvôli závažným ochoreniam, vrátane seniorov alebo ľudí trpiacimi určitými chronickými chorobami.
„Niet pochýb,“ uviedol Arthur Caplan, riaditeľ lekárskej etiky na Lekárskej fakulte univerzity v New Yorku. „Títo ľudia sú vysoko rizikoví a je potrebné im dať prednosť pri očkovaní.“
„Keď sa posúvame ku schváleniu vakcíny, identifikujeme rizikové populácie, kde by ste buď mohli uprednostniť distribúciu vakcín, alebo predtým začať venovať osobitnú pozornosť starostlivosti a liečbe týchto jedincov s vedomím, že sú obzvlášť zraniteľní,“ povedala Robin Gelburdová.
Existuje niekoľko možných dôvodov vysokého rizika úmrtnosti u ľudí s vývojovými poruchami
Existuje niekoľko možných dôvodov vysokého rizika úmrtnosti na COVID-19 u ľudí s vývojovými poruchami a mentálnym postihnutím. Patria sem vyššia prevalencia komorbidných chronických stavov, i fakt, že veľa z nich žije v skupinových domoch alebo sa o nich starajú asistenti, terapeuti alebo učitelia, ktorí im musia udržiavať fyzickú blízkosť.
Celkovo ich zdravotný stav je „krehký,“ veľa z nich má aj pridružené choroby.
Ďalším faktorom môže byť aj fakt, že ľudia s vývojovými a intelektuálnymi poruchami majú vo väčšine štátov výnimku pri dodržiavaní protiepidemiologických opatrení. „Ak máte niekoho, koho kognitívne schopnosti sú výrazne znížené, bolo by preňho mätúce pochopiť, čo sa deje a prečo musí nosiť rúško,“ uviedol Scott Landes, docent sociológie na Syrakúzskej univerzite a autor tejto analýzy.
Zdroje: FAIR Health, FAIR Health, the New York Times