COVID-19 tu s nami pretrvá ako sezónna choroba, najnovšia štúdia opísala vývoj ochorenia

  • Vedci v najnovšej štúdii opísali, aký bude vývoj ochorenia COVID-19
  • Podľa ich zistení sa má sa stať len sezónnou chorobou
koronavirus
TASR/AP
  • Vedci v najnovšej štúdii opísali, aký bude vývoj ochorenia COVID-19
  • Podľa ich zistení sa má sa stať len sezónnou chorobou

Výskum publikovaný v časopise Frontiers in Public Health ukazuje, že COVID-19 sa v spoločnosti po dosiahnutí kolektívnej imunity stane sezónnym ochorením. To podľa vedcov znamená, že časť populácie sa voči tejto chorobe stane rezistentnou, čo ochráni ľudí stále ohrozených infekciou. Kým sa však spoločnosť dostane do tohto bodu, nový koronavírus sa podľa expertov bude objavovať počas všetkých ročných období.

Jeden z autorov štúdie, Dr. Hassan Zaraket z Americkej univerzity v Bejrúte, varuje, že: „COVID-19 tu zostane a bude spôsobovať epidémie po celý rok, kým sa populácia nestane voči nemu odolná. Verejnosť sa preto musí naučiť s tým žiť a pokračovať v uplatňovaní najlepších preventívnych opatrení vrátane nosenia masiek, fyzickej odstupov, hygieny rúk a vyhýbaniu sa zhromaždeniam.“

V Česku padol znova rekord v počte nakazených. V dôsledku COVID-19 zomrelo takmer 500 ľudí

Na druhej strane ďalší vedec a spoluautor štúdie – Dr. Hadi Yassine z Katarskej univerzity v Dauhe upozorňuje, že s mnohými vlnami COVID-19 môžeme prísť do kontaktu skôr, ako vôbec dosiahneme imunitu obyvateľstva.

Sezónnosť vírusov

Mnoho vírusov útočiacich na dýchací systém sa objavuje sezónne, najmä v oblastiach s miernym podnebím. Ide napríklad o chrípku, ktorá vrcholí v zimnom období. V tropických oblastiach takéto typy vírusov cirkulujú po celý rok.

Autori štúdie dôkladne preskúmali sezónne vírusy, skúmali faktory ovplyvňujúce ich vývoj a porovnali ich s najnovšími poznatkami o SARS-CoV-2 . Vedci vysvetľujú, že prežitie vírusov vo vzduchu a na povrchoch sa líši podľa ročného obdobia v dôsledku zmien teploty a vlhkosti. Práve tieto faktory ovplyvňujú prenos respiračných vírusov v rôznych ročných obdobiach. V chladnejších mesiacoch môžu byť ľudia taktiež náchylnejší na infekciu, nakoľko sa v zime prirodzene viac stretávame v preplnených miestnostiach. 

zdroj: TASR/AP Photo/Sophia Sandurskaya

Ľudia žijúci na severnej pologuli musia byť s blížiacou sa zimou veľmi obozretní, pretože početnosť výskytu COVID-19 sa bude v chladnom počasí zvyšovať, rovnako ako je tomu v prípade zápalov pľúc,“ povedal Dr. Christopher Murray, riaditeľ inštitútu IHME.

Cirkulácia vírusov

Dôležité je však spomenúť, že v porovnaní s inými respiračnými vírusmi, ako je chrípka, má COVID-19 vyššiu prenosovú rýchlosť (R0). To znamená, že na rozdiel od chrípky a iných respiračných vírusov, zatiaľ nemôžu sezónne faktory vplývajúce na vírusy, zastaviť šírenie COVID-19 napríklad v letných mesiacoch. 

Ale akonáhle dosiahneme imunitu populácie prirodzenou infekciou a očkovaním, hodnota R0 by mala výrazne poklesnúť. To by podľa vedcov spôsobilo, že vírus bude náchylnejší na sezónne faktory. Takáto sezónnosť bola zaznamenaná u iných koronavírusov, vrátane tých nedávnych, ako sú NL63 a HKU1.

Prichádza „smrtiaci december“, varujú odborníci. Koronavírus môže zabiť aj 30 000 ľudí denne

„Je to stále nový vírus a napriek rýchlo sa rozvíjajúcim poznatkom o ňom stále existujú veci, ktoré nie sú známe. To, či naše predpovede platia alebo nie, sa ešte uvidí v budúcnosti. Veríme však, že vzhľadom na to čo vieme, COVID-19 sa nakoniec stane sezónnym ochorením, rovnako ako iné koronavírusy,“ uzatvára Zaraket.

Viac ako 30 miliónov nakazených 

Celosvetovo už potvrdili viac ako 30 miliónov prípadov nákazy koronavírusom, pričom zhruba polovica pripadá na americký kontinent. Počet obetí ochorenia COVID-19 prekonal 945 000. Najväčšie nárasty nových prípadov zaznamenali v Indii, Spojených štátoch a Brazílii. 

Indii dokonca zaznamenali rekordný denný prírastok počtu nových prípadov. Za posledných 24 hodín tam pribudlo 97 894 prípadov, čo je najviac od začiatku pandémie. Podľa štvrtkových údajov indického ministerstva zdravotníctva tak počet potvrdených prípadov infekcie vzrástol na viac ako 5,1 milióna.

covid-19 koronavírus
zdroj: Pixabay.com/fernandozhiminaicela

Vzhľadom na rýchlosť, akou momentálne pribúda počet nakazených, sa očakáva, že India prekoná už v priebehu niekoľkých týždňov v celkovom počte infikovaných Spojené štáty americké.

USA sú v súčasnosti – s viac ako 6,6 miliónmi potvrdených prípadov – v počte infikovaných najviac zasiahnutou krajinou na svete, zatiaľ čo India je v tomto smere na druhom mieste.

V súčasnosti v Indii denne otestujú približne milión osôb. Mnohí experti však tvrdia, že to stále nie je dostatočné a infikovaných je v skutočnosti v krajine omnoho viac ako uvádzajú štatistiky. To potvrdili aj viaceré nedávne štúdie, ktoré skúmali protilátky na tento vírus medzi obyvateľmi veľkomiest ako Naí Dillí či Bombaj.

Zdroje: frontiersin.org, worldometers.info, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá