COVID automat treba zmeniť, nechajte ľudí žiť, vyzývajú Dáta bez pátosu. Vysvetľujú, ako sa treba pozerať na čísla nakazených

  • Regióny, ktoré trpeli najviac v tomto čase počas minulého roka, sú dnes v poriadku
  • Viac než polovica hospitalizovaných sú z východného Slovenska. Horšia situácia je aj na juhu
  • COVID automat mohol platiť minulý rok, dnes neberie do úvahy závažné faktory
prípady september
Facebook/Dáta bez pátosu, Unsplash/Martin Katler
  • Regióny, ktoré trpeli najviac v tomto čase počas minulého roka, sú dnes v poriadku
  • Viac než polovica hospitalizovaných sú z východného Slovenska. Horšia situácia je aj na juhu
  • COVID automat mohol platiť minulý rok, dnes neberie do úvahy závažné faktory

V počte infikovaných aj hospitalizovaných nás od minulého roku delia dva týždne, informujú Dáta bez pátosu. Čísla prirodzene naháňajú strach, no zatiaľ sa netreba plašiť, ani príliš sústrediť na farbičky COVID automatu. Na veci sa treba pozerať inak ako minulý rok, v kontexte nových parametrov, tvrdia.

Mnohí majú v tele protilátky, ak sa nakazili v minulosti a viac než dva milióny Slovákov je už zaočkovaných. Oba faktory nám ponúkajú výraznú výhodu v porovnaní s minulým rokom a menia situáciu. Najmä v jednotlivých regiónoch.

Máme rovnaké čísla, ako minulý rok, no inú situáciu

V nemocniciach máme podobne veľa pacientov ako minulý rok o tomto čase. A máme presne toľko pacientov ako minulý rok o 14 dní neskôr – to je ten posun. Takže verdikt je: ROVNAKO,“ píšu na sociálnej sieti.

Nejde však len o čísla, tie síce pripomínajú minuloročnú katastrofu, no situácia je tento rok predsa len iná. Rozdiely sú citeľné najmä v jednotlivých regiónoch. V roku 2020 mala viac ako polovicu pacientov Bratislava, Trnava, Nitra a Trenčín, momentálna situácia je diametrálne odlišná.

V Trnave v nemocnici neleží ani jeden pacient s koronavírusom, v Nitre jeden, v Bratislave piati a v Trenčíne šiesti. Dokopy ide o dvanástich ľudí, ktorí tvoria 15 % z celkového počtu hospitalizovaných.

COVID V NEMOCNICIACH – NA ZÁPADE NIČ NOVÉHO ❤📈 Už ste počuli, že podľa počtu infikovaných sme 2 týždne pred minulým…

Posted by Dáta bez pátosu on Monday, September 6, 2021

Výjazdov sanitiek je omnoho viac, než hospitalizovaných pacientov

Situácia v nemocniciach je výrazne horšia na druhej strane Slovenska. Prešovský a košický kraj majú v súčasnosti dokopy viac, než polovicu hospitalizovaných pacientov z ich celkového počtu. „A samozrejme juh Slovenska okolo Gemera, Levíc a Veľkého Krtíša sa nedá zahanbiť,“ konštatujú zlú situáciu v daných regiónoch Dáta bez pátosu.

Najviac sa zatiaľ narobia sanitári, výjazdov je jednoznačne viac, než príjmov do nemocníc. Pacientov v relatívne dobrom stave so slabšou saturáciou púšťajú na doliečenie domov. Aj výjazdov sanitiek je najviac v prešovskom a košickom kraji, kde je situácia momentálne najhoršia aj v počte hospitalizovaných.

Zatiaľ sa nedá s istotou tvrdiť, že vyšší počet prípadov je práve na miestach, kde bola počas minulej vlny nižšia premorenosť vírusu a momentálne je slabá zaočkovanosť. Už teraz však môžeme tvrdiť, že v krajoch, ktoré boli vysoko premorené a sú nadpriemerne zaočkované je na rozdiel od minulého roka veľmi málo výjazdov sanitiek.

Ľudí treba nechať žiť, na to musíme zmeniť COVID automat

Je absolútne nevhodné na základe počtu infikovaných obmedzovať život v okresoch a krajoch. Je to ignorácia dát, tabuliek, grafov, trendov a parametrov DELTY,“ píšu Dáta bez pátosu, tvrdia, že je čas upraviť COVID automat a nechať ľudí žiť, deti v školách a nezastavovať tak nanovo rozbehnutú ekonomiku, ktorá zarába peniaze aj zdravotníctvu.

Pri tvorbe nových pravidiel pre regióny treba brať do úvahy tri hlavné faktory, píšu. Prvým je niekdajšia premorenosť vírusu. Aj napriek tomu, že antigénové testovanie sprevádzalo veľa oprávnenej kritiky a testy neboli stopercentné, ponúkajú základ dát, ktoré potrebujeme.

Druhým dôležitým faktorom sú nezaočkovaní seniori. Nezaočkovanosť ohrozených skupín totiž vytvára hrozbu pre nemocnice. Myslieť treba aj na zaočkovanosť detí a mládeže, s ktorou súvisia otvorené školy, vrátane stredných a vysokých.

zdroj: Dáta bez pátosu

Financie, ktoré štát minie na zbytočné PN-ky, by mali ísť na očkovacie výjazdy lekárov

Dáta bez pátosu vo svojom príspevku viackrát prosia epidemiologický tím, aby zmenili ich pohľad na vec: „Je potrebné nastavenú optiku upraviť. Je potrebné o tejto zmene diskutovať – dnes. My netvrdíme ako to má byť, ale ponúkame do diskusie pár nápadov.“

Ak budú naďalej platiť súčasné pravidlá spojené s COVID automatom, desaťtisíce ľudí skončia v nezmyselne dlhej karanténe, bez vzdelávania a pohybu.

Je potrebné očkovať seniorov a nie izolovať zdravých ľudí, ktorým sa následne platí pandemická OČR a PN. Financie, ktoré by sa na to použili je potrebné dať lekárom, aby išli za seniormi: „To je odkaz pre ministra financií a ministra práce a sociálnych vecí, aby takto financie presunuli“

Zdroj: Dáta bez pátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK