Covid v laboratóriu nevznikol. Vedci sú presvedčení, že odhalili pôvod pandémie (ŠTÚDIA)

  • Vyzerá to, že pôvodom pandémie bol trh vo Wu-chane
  • Hovorilo sa aj o tom, či koronavírus nevznikol v laboratóriu
  • Nové štúdie priniesli zaujímavé výsledky
India
SITA/AP, Channi Anand
  • Vyzerá to, že pôvodom pandémie bol trh vo Wu-chane
  • Hovorilo sa aj o tom, či koronavírus nevznikol v laboratóriu
  • Nové štúdie priniesli zaujímavé výsledky

Pandémia koronavírusu zastavila svet na viac ako dva roky. Vedci, politici, ale aj bežní ľudia sa počas celej pandémie dohadovali na tom, čo bolo pôvodcom vzniku pandémie. V hre bolo niekoľko scenárov, pričom vylúčený nebol ani pôvod koronavírusu v laboratóriu. 

Vedci práve dnes zverejnili zaujímavé štúdie, ktoré sa zaoberajú práve pôvodom pandémie Covid-19. Ako upozorňuje New York Times, dve odborné správy ešte neboli publikované vo vedeckom časopise. 

Vedci pri svojom výskume analyzovali obrovské množstvo dát, pričom dospeli k záveru, že koronavírus bol prítomný v živých cicavcoch predávaných na veľkoobchodnom trhu s morskými živočíchmi Huanan koncom roka 2019. 

Výskum naznačuje, že práve tam malo dôjsť k prenosu vírusu na človeka. Pre podporu hypotézy o tom, že koronavírus vznikol umelo v laboratóriu, nenašli dostatok dôkazov ani indícií. 

Michael Worobey, evolučný biológ z University of Arizona a spoluautor oboch štúdií, uviedol, že dôkazy sú jednoznačné. Vírus má podľa nich prirodzený pôvod. 

Práve v okolí spomínaného trhu sa začali objavovať ľudia, ktorí mali príznaky nového, dovtedy nepoznaného koronavírusu. Ako je známe, trh bol uzavretý 1. januára 2020, práve pred začiatkom čínskeho nového roka. Ľudia tak cestovali do svojich domovov v iných provinciách, čo malo za dôsledok šírenie vírusu do Číny a neskôr do celého sveta. 

Koronavírus počas dvoch rokov niekoľkokrát zmutoval a vyžiadal si obrovské množstvo obetí. Slovensko práve prežíva ústup vlny omikron, ktorá sa krajinou šírila počas posledných mesiacov. 

Vyzerá to na koniec 

Európa vstupuje do fázy „pravdepodobného konca“ pandémie a počet úmrtí na koronavírus sa začína znižovať. Informovala o tom na začiatku mesiaca Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Krajiny naprieč kontinentom majú „jedinečnú príležitosť“ prevziať kontrolu nad šírením koronavírusu vďaka vysokej úrovni imunizácie v dôsledku očkovania alebo prirodzeného kontaktu s vírusom, tendencii k jeho pomalšiemu šíreniu v teplejšom počasí a menšej závažnosti variantu omikron, uviedol riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge.

Vo svojom európskom regióne WHO minulý týždeň zaznamenala 12 miliónov nových prípadov koronavírusu, čo je najvyšší týždenný počet od začiatku pandémie. Príčinou nárastu bol mimoriadne infekčný variant omikron, počet hospitalizácií na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa však výrazne nezvýšil, dodal Kluge.

Zdroje: SITA, New York Times, zenodo

Najnovšie videá

Trendové videá