Covidoví previnilci musia absolvovať pochod hanby ako zo stredoveku. Cieľ je nula nových prípadov nákazy

  • V Číne sa opäť stáva populárnym trest, ktorý bol niekoľkokrát zakázaný
  • Vláda presadzuje prístup nulového Covidu, čo spôsobuje extrémne situácie
  • Kritika sa hrnie od ľudí aj od štátnych médií
čína hanba
Čína, Reprofoto/Youtube/【寫實記錄】靖西游街示衆,難道並沒覺得有什麽不妥嗎?
  • V Číne sa opäť stáva populárnym trest, ktorý bol niekoľkokrát zakázaný
  • Vláda presadzuje prístup nulového Covidu, čo spôsobuje extrémne situácie
  • Kritika sa hrnie od ľudí aj od štátnych médií

To, že v Čína je iný svet, dnes už nepopiera nikto. Praktiky, ktoré využívajú pri boji s pandémiou však niekedy vyrážajú dych. Nedávno svet obletel prípad, keď čínska poriadková služba donútila štyroch ľudí pochodovať na ulici takzvanou uličkou hanby. Dôvodom malo byť údajné porušenie epidemiologických pravidiel.

Politika nulového Covidu

Za tento čin kritizujú vládu aj niektoré čínske médiá najmä preto, že vláda opäť začala využívať kontroverzný zákon, ktorý dovoľuje páchateľov verejne potrestať.

Ten bol zakázaný, ale v poslednej dobe začína byť znova populárnym, a to najmä preto, že Čína sa riadi politikou nulového Covidu. V praxi to znamená, že kvôli niekoľkým prípadom sú ochotní uzavrieť krajinu, aby sa vírus nešíril ďalej, a tak chcú docieliť výsledok 0 prípadov za deň, uvádza New York Times.

Na videu vidno, ako sa štyria zamaskovaní previnilci so svojimi portrétmi pripevnenými na oblekoch prechádzajú pred obrovským davom. The Guardian uvádza, že dejiskom bolo mesto Jingxi, región Guangxi, ktoré je v blízkosti hraníc s Vietnamom. Každého obvineného sprevádzajú dvaja policajti. Policajti kráčajú aj za skupinou, pričom niektorí z nich držia zbrane. 

Páchatelia boli obvinení z prepravy nelegálnych migrantov. Čínske hranice sú pritom kvôli pandémii uzavreté, možnosť prejsť cez ne majú len výnimky schválené úradmi. 

Čínske úrady zakázali sprievody hanby ešte v roku 1988. Tresty sa však objavili znova, a to počas obdobia, keď vláda bojovala s prostitúciou. V roku 2010 takéto praktiky opäť zakázali, a to preto, že sa „verejné ponižovanie“ jednej zo sexuálnych pracovníčok vymklo kontrole. 

Kritika aj od štátnych médií

Teraz sa stali opäť populárnymi, hlavne ako trest pre tých, ktorí porušujú zdravotné predpisy. Lokálne médium Guangxi News trest schválilo ako efektívny a ako „skutočné varovanie, ktoré odradilo od podobných zločinov“. Ostatné média a užívatelia sociálnych sietí tento prístup k previnilcom odsúdili a kritizovali, píše News in 24

„Opatrenie vážne porušuje ducha právneho štátu a nemôžeme dovoliť, aby sa podobná situácia opakovala,“ uviedol portál Beijing News, ktorý je spájaný s Čínskou komunistickou stranou, píše web ABC News.

Vyzerá to tak, že región Guangxi si vymyslel pravidlá a tresty, ktoré však ostatné časti krajiny neschvaľujú. Na druhej strane sú však regionálni politici pod nátlakom, aby splnili pravidlo „nula prípadov“, čo ich často vedie aj k zavádzaniu takýchto extrémnym trestov. 

Podobný trest sa ušiel aj páchateľom podozrivým z nezákonného pašovania a obchodovania s bielym mäsom. Video z novembra ukazuje dav ľudí, ktorí sledujú zadržanie dvoch väzňov, zatiaľ čo miestny predstaviteľ číta ich zločiny do mikrofónu. 

Aj napriek veľkej kritike na sociálnych sieťach, niektorí oceňujú tvrdé praktiky. Niektoré regióny v krajine totiž čelia rekordným počtom nakazeným, a to od začiatku pandémie.

„Nerozumiem, prečo toľko ľudí súcití s týmito zločincami,“ vyhlásil jeden z užívateľov na čínskej sociálnej sieti Weibo. 

Zdroje: The Guardian, ABC News, News in 24, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá