Ďalší dôkaz, že Slovensko je automobilová veľmoc!

  • Je jasné, ktorá automobilka je lídrom na trhu elektromobilov. Dokonca aj po Slovensku už behá zopár elektromobilov značky Tesla. S tým však nesúhlasí slovenská spoločnosť Xtream a tak sa rozhodla v budúcnosti prevziať kontrolu nad našim trhom. Docieliť to chce svojou novou športovou limuzínou Xtream Shark.
image_1438860684.jpeg
  • Je jasné, ktorá automobilka je lídrom na trhu elektromobilov. Dokonca aj po Slovensku už behá zopár elektromobilov značky Tesla. S tým však nesúhlasí slovenská spoločnosť Xtream a tak sa rozhodla v budúcnosti prevziať kontrolu nad našim trhom. Docieliť to chce svojou novou športovou limuzínou Xtream Shark.

 

Ambiciózne plány firmy podčiarkuje fakt, že Xtream chce byť nie len vo všetkých ukazovateľoch lepší ako americká Tesla, dokonca chce byť aj výrazne lacnejší. Firma avizuje, že chce postupne prekonať rekord v najdlhšom dojazde (viac ako 600km), v najrýchlejšej akcelerácií, najvyššej bezpečnosti a aj v najlepšej životnosti batérie (15 rokov, 3000 dobití).

 

 

Xtream Shark má v charakteristike popísaných niekoľko veľmi zaujímavých faktov. Auto vzhľadom na svoju konštrukciu nebude absolútne potrebovať prevodovku či diferenciál a celá karoséria je navyše vyrobená z uhlíkových vlákien. Zaujímavosťou sú aj solárne panely, ktoré ešte o pár kilometrov zvyšujú dojazd. Shark dosiahne maximálnu rýchlosť až 280 km/h a brzdy používa z presláveného modelu Lamborghini Gallardo!

Výroba športovej limuzíny by podľa informácií mala byť prvou etapou rozvoja firmy. Od malovýroby atraktívneho auta na zakázku si Xtream sľubuje zvýšenie povedomia o značke. Popri tom chce výrobca vybudovať na Slovensku aj sieť nabíjacích staníc. V druhej fáze začne nová ambiciózna automobilka vyrábať bežné osobné automobily a vôbec sa netají tým, že chce poraziť narastajúceho giganta z Tesla Motors, čo nám príde tak trochu úsmevné. Výrobca sľubuje, že okrem kvalitného spracovania budú jeho automobily atraktívnejšie aj cenovo.

 

 

Tretia fáza projektu sa už totálne diferencuje od vízie Elona Muska a bude zaujímavé sledovať, ako v prípade úspechu slovenskej značky porovnanie dopadne. Xtream chce batérie vymeniť za vodíkové palivové články, pričom sa odvoláva na fungujúci model v Holandsku. Výrobca na stránke uvádza, že “vodík je najúčinnejšia pohonná hmota tankovaná do áut a na jednu nádrž je auto schopné extrémneho dojazdu.”

Elon Musk ako jeden z najväčších vizionárov tvrdí presný opak a vodíkový pohon pravidelne podrobuje poriadne tvrdej kritike. To si neodpustil ani na horúcej pôde Nemecka, kde je vodíkový pohon považovaný automobilkami za budúcnosť automobilovej dopravy. Podľa neho je vodík doslova “bullshit”, totálna kravina, hrozne neefektívna technológia, extremné hlúpa a extrémne zápalná látka, ktorá celkovo nestojí absolútne za nič.

 

 

O to zaujímavejšie bude sledovať, ako tento boj vízií skončí. Do boja medzi Tesla Motors a veľkými automobilkami sa teraz púšťa ambiciózny slovenský projekt, ktorý pri správnej cenotvorbe a dobrých vlastnostiach môže zamiešať kartami na Slovensku a v Českej republike. Nápad má svoj potenciál, prichádza na trh v správnom čase, no vízie na papieri nestačia. Tie treba preniesť aj do reality.

 

 

Kontakt na šéfredaktora zodpovedného za články Startitup.sk: [email protected]

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech