Daňové priznanie z pohodlia auta: V známom meste ho môžeš podať aj na parkovisku

  • Čas na podanie daňového priznania sa kráti
  • V hlavnom meste ho môžeš podať aj priamo z auta
Daňové priznanie, pracovníčka Finančnej správy
Ilustračné foto, TASR/Radovan Stoklasa, Reprofoto: Finančná správa SR
  • Čas na podanie daňového priznania sa kráti
  • V hlavnom meste ho môžeš podať aj priamo z auta

Daňové priznanie (DP) na zdanenie príjmov za rok 2023 je nutné predložiť do 2. apríla tohto roku. Mnohých Slovákov však tento rok prekvapí, že daňové priznanie budú môcť podať aj mimo priestorov daňových úradov vo viacerých mestách Slovenska, dokonca aj z vlastného auta. 

„Finančná správa tak plní svoj záväzok smerom k primátorom, ktorých sa dotkla optimalizácia kontaktných miest daňových úradov,“ informuje hovorkyňa Finančnej správy Drahomíra Adamčíková. Zároveň vychádza v ústrety daňovým subjektom, keďže takto budú mať miesto na podanie daňového priznania bližšie, informuje SITA.

V trinástich mestách budú zamestnanci daňových úradov preberať daňové priznania v dňoch 26. marca a 27. marca od 8:00 do 15:00, resp. 16:00 v závislosti od konkrétneho mesta.

„Okrem toho Finančná správa aj v tomto roku ponúkne obľúbenú službu mobilnej kancelárie na najväčšom daňovom úrade v bratislavskej Petržalke. Svoje daňové priznanie budú môcť klienti Finančnej správy odovzdať priamo z auta na parkovisku v areáli budov Plus Centra na Panónskej ceste v Bratislave,“ doplnila Adamčíková.

Mobilná kancelária bude k dispozícii v posledný deň, kedy je možné podať daňové priznanie, teda v utorok 2. apríla v čase od 8:00 do 18:00.

Posledný deň na podanie daňového priznania je 2. apríla. Finančná správa vyzýva daňové subjekty, aby si nenechávali podanie daňového priznania na poslednú chvíľu, ale urobili tak čo najskôr. V prípade, že už dnes vedia, že využijú odklad podania daňového priznania, je potrebné, aby rovnako podanie oznámenia neodkladali a podali ho čo najskôr príslušnému správcovi dane.

Daňové povinnosti môžu daňovníci, a teda aj fyzické osoby, vybaviť aj z domu. Potrebné je registrovať sa na portáli Finančnej správy. K registrácii a následnej autorizácii je potrebný elektronický občiansky preukaz s čipom (eID), resp. kvalifikovaný elektronický podpis.

Daňové priznanie nemusí podať každý

To, či daňovník musí podať daňové priznanie, závisí od výšky jeho dosiahnutého príjmu. Hranica pre podanie daňového priznania sa určuje na základe nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, ktorá v roku 2023 predstavuje sumu 4 922,82 eura.

Fyzická osoba-podnikateľ nie je povinná predložiť daňové priznanie ani platiť daň, ak celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023 nepresiahnu 50 % hranice nezdaniteľnej časti základu dane, čo znamená sumu 2 461,41 eura. Výnimkou v tomto prípade je dosiahnutie daňovej straty, kedy je daňovník povinný predložiť daňové priznanie.

V prípade, že daňovník mal v roku zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti a do 15. februára 2024 písomne požiadal svojho zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti, taktiež nemusí daňové priznanie podávať. Ak zamestnanec v minulom roku pracoval súčasne alebo postupne pre viacero zamestnávateľov, má možnosť požiadať o vykonanie ročného zúčtovania s akýmkoľvek z týchto zamestnávateľov.

Pri tomto zúčtovaní sa do celkového príjmu zamestnanca započítajú aj sumy z potvrdení o príjmoch od všetkých ostatných zamestnávateľov, ktoré musel zamestnanec predložiť do 15. februára. Ak má zamestnanec viacero zamestnávateľov, predloží potvrdenia o príjmoch od všetkých zamestnávateľov spolu so svojou žiadosťou o ročné zúčtovanie.

Povinnosť podávať daňové priznanie nevzniká pre daňovníka ani v nasledovných prípadoch. Výnimku má tiež daňovník, ktorý dosiahol príjmy, ktoré sú oslobodené od dane. V tomto prípade môže ísť napríklad o materský alebo rodičovský príspevok. Okrem týchto ľudí nemusia daňové priznanie podávať ani ľudia, ktorých príjmy nie sú predmetom dane. Je to napríklad úver, pôžička, dar, s výnimkou darov súvisiacich s podnikaním.

V poslednom rade nemusia daňové priznania podávať ľudia, ktorí dosiahli príjmy, u ktorých bola daň vyberaná zrážkou – napríklad podiely na zisku, dávky z doplnkového dôchodkového sporenia alebo plnenia z poistenia.

Zdroje: SITA, Archív Startitup, Finančná správa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá