Dánsko láme svetové aj svoje vlastné ekologické rekordy

  • Dánsko už druhý rok po sebe vedie v pomere obnoviteľnej veternej energie k celkovému energetickému konzumu krajiny na celosvetovej úrovni. Do budúcnosti majú Dáni ešte odvážnejšie ciele.
dansko-ekologia
  • Dánsko už druhý rok po sebe vedie v pomere obnoviteľnej veternej energie k celkovému energetickému konzumu krajiny na celosvetovej úrovni. Do budúcnosti majú Dáni ešte odvážnejšie ciele.

Konkrétne 42.1% energie, ktorú krajina za rok spotrebuje, pochádza z veterných – a teda obnoviteľných a ekologických – zdrojov. Tých má táto plochá krajina viac ako dosť a rovnako na tom je aj s veternými turbínami, ktoré sa nachádzajú nielen na súši, ale aj na vode. S hodnotou 42.1% prekonávajú už druhý rok nielen sami seba (rok predtým tvorila veterná energia 39.1%), ale aj všetky ostatné krajiny na svete.

 

V niektorých častiach Dánska produkcia veternej energie dokonca úplne predbehla množstvo skonzumovanej energie. Je to najmä záležitosť určitých hodín, počas ktorých ľudia zväčša zvyknú spať a tým pádom energiu využívať menej, no aj tak – šestnásťnásobne vyššia hodnota produkovanej ako konzumovanej energie je úctihodný výsledok. A počas nadpriemerne veterných dní sa zozbieraná veterná energia vyrovná až 140% celkovej dennej spotreby energie. Táto malá škandinávska krajina je skvelým príkladom toho, ako sa niečo nepríjemné (ako je vysoká veternosť vo väčšine prípadov vnímaná) dá využiť v niečo nesmierne užitočné a prospešné.

 

Denmark

foto: kameleon

 

Aj na Slovensku máme rozľahlé rovinové a veterné oblasti, ktoré by podobné technické vybavenie vedeli zužitkovať. Snáď sa jedného dňa dočkáme namiesto viacerých jadrových elektrární životnému prostrediu prospešnejšej energie – alebo aspoň dosiahneme lepší pomer obnoviteľnej a atómovej energie. Možno to bude hneď potom, ako prestanú ľudia za hlavnú argumentačnú líniu namierenú proti veterným turbínam považovať tvrdenie: Sú škaredé. (Ešteže drátové stožiare naťahané cez celú krajinu sú také pekné!) Alebo potom, čo sa konečne staneme ohľaduplnejší voči nášmu životnému prostrediu a začneme ekologický spôsob života brať nie ako vtip, ale ako nevyhnutnosť. 

 

High voltage towers with sky background.

foto: health impact news

 

Dovtedy sa môžeme napríkald chcieť aspoň zaradiť medzi krajiny, ktoré vyprodukovanú energiu od Dánska kupujú. Patrí medzi ne Nemecko, Švédsko a Nórsko. Na oplátku získava Dánsko od Nemecka solárnu energiu, zatiaľ čo Švédsko ho zásobuje hydro energiou. A aj keď je ich aktuálny stav mimoriadne chválihodný, Dáni sa nehodlajú len tak navzájom potľapkať po pleci a uspokojiť s aktuálnym stavom. Nopak, do roku 2020 chcú hodnotu 42.1% premeniť aspoň na 50% a celý národ zásobovať elektrinou a kúrením energiou z obnoviteľných zdrojov až v pomere 90%. Pri aktuálnom vývoji to vôbec neznie nereálne.  

 

Screen Shot 2016-04-27 at 00.12.26

foto: discover study abroad

zdroj: InHabitat, zdroj titulnej fotografie: dw.sherill

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech