Darovanie krvi prináša v roku 2024 nové výhody. Vieme, na čo máš nárok

  • Darovanie krvi ti nemusí priniesť len dobrý pocit
  • Zisti, aké benefity, zľavy a zvýhodnenia sú darcom priznané
Zdravotná sestra odoberá žene na lôžku krv.
Ilustračné foto, TASR/František Iván
  • Darovanie krvi ti nemusí priniesť len dobrý pocit
  • Zisti, aké benefity, zľavy a zvýhodnenia sú darcom priznané

Darovať krv môže byť oveľa viac než len dobrý pocit z pomoci druhým. Dobrovoľní darcovia krvi získavajú rôzne benefity, zľavy a výhody, ktoré môžu výrazne znížiť ich výdavky.

Ako informuje portál peniaze.sk, existujú výhody dostupné už po jednom darovaní. Ďalšie sú určené pre tých, ktorí darujú krv opakovane.

Navyše, zásoby krvnej skupiny 0 s negatívnym Rh faktorom sú aktuálne hraničné. Národná transfúzna služba (NTS) SR o tom informovala na sociálnej sieti.

Finančnú odmenu kompenzujú iné benefity

V Slovenskej republike je darovanie krvi možné len bez finančnej odmeny. Zdravotnícke zariadenia však môžu darcom ponúknuť jednorazové malé občerstvenie, príspevok na občerstvenie do výšky 75 % stravného lístka alebo preplatenie nákladov na dopravu.

Aj napriek absencii finančnej odmeny, darcovia krvi môžu získať rôzne benefity. Tie môžu zahŕňať zľavy na cestovné či oslobodenie od niektorých miestnych daní, ktoré poskytujú zdravotné poisťovne.

Výhody pre darcov krvi často závisia na počte odberov a sú spojené s oceneniami ako Janského plakety alebo Medaila Kňazovického. Tieto ocenenia sa delia do rôznych kategórií: za 10 odberov dostaneš bronzovú plaketu, za 20 striebornú, zlatú získajú ženy po 30 odberoch a muži po 40, diamantovú plaketu majú ženy po 60 a muži po 80 odberoch. Medailu Kňazovického získajú ženy po 80 a muži po 100 odberoch krvi.

Aké sú podmienky pre darcov krvi?

Ak chceš darovať krv, musíš spĺňať určité podmienky. V prvom rade, tvoj vek by mal byť medzi 18 a 60 rokmi a tvoja hmotnosť by mala presiahnuť 50 kg. Ďalej je dôležité, aby si netrpel žiadnym chronickým alebo infekčným ochorením, ako je HIV, syfilis alebo infekčná žltačka.

Pokiaľ ide o frekvenciu darovania, muži môžu darovať krv štyrikrát do roka, teda každé tri mesiace, zatiaľ čo ženy môžu darovať krv trikrát do roka, teda každé štyri mesiace.

Doktor meria pacientke krvný tlak.
zdroj: Freepik/@freepik

Existujú aj časové obmedzenia týkajúce sa cestovania. Ak si bol mimo Európy, s darovaním krvi budeš musieť počkať. Väčšinou je potrebné čakať jeden mesiac po návrate z týchto destinácií. V niektorých prípadoch, ako napríklad po návrate z Kene alebo Južnej Afriky, môže byť toto obdobie predĺžené až na pol roka.

Voľno v práci

Keď sa rozhodneš darovať krv, môžeš dostať pracovné voľno s platom, ktoré zodpovedá tvojmu priemernému zárobku. Toto voľno pokrýva čas potrebný na cestu k odberu a späť, ako aj čas na zotavenie, ak tieto aktivity zasiahnu do tvojej pracovnej doby.

Ak tvoje zdravie vyžaduje dlhšie zotavenie, lekár môže rozhodnúť o predĺžení času na zotavenie, ale najviac do 96 hodín od začiatku cesty na odber.

V prípade, že sa odber neuskutoční, dostaneš voľno s platom len za čas, ktorý si musel stráviť mimo práce. Táto možnosť sa vzťahuje nielen na darovanie celkovej krvi, ale aj na aferézu alebo darovanie iných biologických materiálov.

Benefity od poisťovní

Poisťovňa Dôvera svojim poistencom, ktorí darujú krv bezplatne, ponúka vitamínový doplnok na podporu rýchlej regenerácie po každom odbere. Robí tak bez ohľadu na to, či ide o plnú krv alebo len o krvnú plazmu či doštičky. Tí, ktorí darujú krv opakovane a majú za to plakety, môžu využiť zľavy na pobyt v kúpeľoch a na relax v Piešťanoch a Smrdákoch. Veľkosť zľavy závisí na druhu plakety: bronzová znamená 10 % zľavu, strieborná 15 %, zlatá 20 % a diamantová dokonca 25 %.

Všeobecná zdravotná poisťovňa darcom krvi ponúka multivitamínový doplnok už za jeden odber. Držitelia plakiet dostávajú balíček vitamínov na posilnenie zdravia. Okrem toho môžu získať zľavy v očných optikách, športových obchodoch, na ubytovanie v Tatrách či na masáže.

VŠZP tiež ponúka zľavy na kúpeľné pobyty a procedúry, ako je napríklad 20 % zľava na liečebné pobyty v Novom Smokovci pre držiteľov Jánskeho plakety a ďalšie zľavy v rôznych slovenských kúpeľoch.

Union avizuje, že pravidelným darcom krvi dá každé tri mesiace balíček vitamínov na podporu zdravia. Tí, ktorí majú kartičku ako dôkaz o držaní plakety nie staršiu ako dva roky, môžu získať špeciálny vitamínový balíček.

Zľava na cestovné

Darcov krvi môže potešiť aj zvýhodnené cestovné v hromadnej doprave. V Bratislave dostanú držitelia Zlatej Janského plakety s trvalým pobytom v meste alebo Diamantovej plakety s pobytom v Bratislavskom kraji bonusovú zľavu.

V Košiciach poskytuje Dopravný podnik mesta Košice bezplatnú prepravu pre nositeľov Diamantovej Janského plakety a Medaily MUDr. Kňazovického, ak majú trvalé bydlisko v Košiciach alebo okolí. Ak máš Zlatú Janského plakety a bývaš v Košiciach, môžeš získať zľavnenú prepravu.

MHD v Bratislave.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prešovský dopravný podnik ponúka zľavnené cestovné tým, ktorí majú trvalý pobyt v Prešove alebo Ľuboticiach a sú držiteľmi Zlatej alebo Diamantovej Janského plakety alebo Medaily MUDr. Kňazovického, a to ak aspoň raz darovali krv v posledných troch rokoch.

Držitelia Zlatej a Diamantovej Janského plakety a Kňazovického medaily majú nárok na zľavnené cestovné aj v Žiline a Banskej Bystrici. Aj iné slovenské mestá ponúkajú zľavy darcov krvi, preto sa oplatí overiť tarify a prepravné podmienky miestnych dopravných spoločností.

Zdroje: peniaze.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá