Dáta bez pátosu predikujú, aká zaočkovanosť u nás bude koncom mája. Karty ale ešte môže zamiešať Sputnik V

  • Analytci uvádzajú, že do júna vstúpime s čakárňou plnou ľudí
  • Tempo očkovania bude treba zdvojnásobiť
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR,AP, Tamas Vasvari, TASR/AP/Peter Dejong
  • Analytci uvádzajú, že do júna vstúpime s čakárňou plnou ľudí
  • Tempo očkovania bude treba zdvojnásobiť

Analytici z Dát bez pátosu sa opäť pozreli na aktuálnu situáciu, ktorá zaujíma veľké množstvo Slovákov. Na drobné totiž rozobrali očkovanie aj to, či bude dostatok záujemcov alebo nebudeme mať koho očkovať.

Tempo treba zdvojnásobiť

Hneď na začiatok uvádzajú, že potencionálny záujem o očkovanie ľudí nad 70 rokov bol viac ako 60 % a predpokladajú, že ešte narastie.

Záujem ľudí nad 60 rokov dosiahol 37 %. „Očkuje sa čakáreň (55-tisíc), čo dá spolu s potenciálom určite 50 %,“ hovoria v súvislosti s ľuďmi nad 60 rokov Dáta bez pátosu.  Ďalej tiež dodávajú: „Je racionálne očakávať, že minimálne 50 % je prvá hranica nasýtenia u 16-59,99 rokov.“

Dáta bez pátosu tiež poukazujú na to, koľko ľudí by sa mohlo ocitnúť v čakárni na vakcínu Pfizer/Moderna. Vysvetľujú, že vo vekovej kategórii od 16 do 59,99 roka je 3,3 milióna ľudí, pričom zaočkovaných je dnes do 0,5 milióna.

„Potenciálny záujem pri voľbe zo schválených vakcín máme 50 %, čo je 1,75 milióna. Zo záujmu je očkovaných 0,5 milióna. Pri postupnom otváraní možností vybrať si Pfizer/Moderna/Janssen je možné očakávať viac ako 1,2 miliónov ľudí. Zaregistrujú sa a pôjdu do čakárne,“ hovoria Dáta bez pátosu.

Uvádzajú tiež, že májovým problémom tak budú kapacity očkovania, jeho dostupnosť ale aj redukcia čakárne. Tempo očkovania bude treba zdvojnásobiť a pridať 50 % navrch.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP/Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Benefitovať budeme všetci

Dáta bez pátosu tiež predikujú, že ku koncu mája sa celková zaočkovanosť dostane nad 2 milióny ľudí. Percento zaočkovanej populácie by sa podľa nich malo zvýšiť z dnešných 25 % nad 40 %, pričom do ďalšieho mesiaca, teda júna, vstúpime s čakárňou plnou ľudí.

„Hlavne klesne počet prijímaných do nemocníc zo 115 dnes na okolo 50 a celkový počet pacientov pod 1 000. Benefitovať z tohto vývoja hospitalizácii, COVID Automatu a uvoľňovania budú všetci občania vo všetkých krajoch Slovenska. A to je ešte v zálohe SPUTNIK,“ uzatvárajú Dáta bez pátosu.

Zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech