Dáta bez pátosu: Scenár z Oravy spred roka sa opakuje. Na severe majú viac nakazených ako zdravých

  • V roku 2020 strašila Orava celé Slovensko, oblasť bola považovaná za ohnisko niekoľko mesiacov
  • Tento rok sa k Orave pridáva aj ďalší okres
  • Analytici z Dát bez pátosu vedia, prečo to tak je
pjimage - 2021-09-22T185717.028
TASR/Roman Hanc TASR/AP/Kirsty O'Connor
  • V roku 2020 strašila Orava celé Slovensko, oblasť bola považovaná za ohnisko niekoľko mesiacov
  • Tento rok sa k Orave pridáva aj ďalší okres
  • Analytici z Dát bez pátosu vedia, prečo to tak je

So zhoršujúcou sa pandemickou situáciou pribúda množstvo zaujímavých analýz a predikcií, ktoré sa pravdepodobne čoskoro naplnia. O veľkú časť z nich sa starajú Dáta bez pátosu. Najhoršie okresy sa v súčasnosti nachádzajú na severe Slovenska a môžeme skonštatovať, že pred rokom to bolo úplne rovnako. V roku 2020 médiami rezonovala predovšetkým Orava, v roku 2021 sa k nej pridal aj okres Stará Ľubovňa.

Podľa analytikov z Dát bez pátosu by sme sa nemali sústrediť na priemernú pozitivitu PCR testov na celom Slovensku. „V Bratislave a v Trnave je pri ďaleko vyššom počte PCR testov ako v okresoch na východe a na severe pozitivita 5%. Čo by za to dali v Starej Ľubovni alebo v Čadci,“ vysvetľujú.

Oravsko-Kysucko-Covidový tanec / Rok sa s rokom stretol 😞Len zopakujeme, že nepozerajte na priemery. Nepozerajte…

Posted by Dáta bez pátosu on Wednesday, September 22, 2021

Najväčší rozdiel medzi Bratislavou a Oravou so Starou Ľubovňou je najmä ten, že zatiaľ čo je v Bratislave jeden pozitívny, v Starej Ľubovni to je 10 ľudí a na Orave 8. Ak sa nájde v týchto okresoch niekto pozitívny, je potrebné, aby na test prišli aj jeho blízki. Analytici kritizujú najmä tempo očkovania v severných okresoch, ktoré sa nemení. „Ale oni robia rovnako, idú si svojím tempíčkom. Vírus-nevírus. Alfa-delta. Sviatok-piatok. Nič v zlom,“ uvádzajú.

V prípade, že by mala 1 pozitívna osoba iba 3 blízke kontakty, čo je v podstate nemožné, tak na ďalší deň by na odbernom mieste pri 40%-50% pozitivite 3x viac testov a nasledujúci deň 9-krát viac testov. Na základe týchto čísel odborníci vypočítali ďalšie čísla, ktoré veru nikoho nepotešia.

Porovnávanie s Bratislavou je zbytočné 

Napríklad v Starej Ľubovni vystrelí vďaka vyššie uvedeným číslam pozitivita z 11 percent na 49,95 percent. V Čadci toto číslo stúpne zo 17 percent na 37 percent. „Oni tam majú menej negatívnych ako pozitívnych. V Bratislave pre férovosť nárast za týždeň z 3,6% na 5,0%. Tempíčko, pohoda, klídek, tabáček,“ porovnávajú analytici dáta z ohnísk s dátami z Bratislavy.

Na základe týchto kritických čísiel sa zo severných okresov stanú okresy, ktoré budú vykresľované veľmi zle. „V Ľubovni majú vyššiu pozitivitu PCR testov ako je % zaočkovaných seniorov. To mi nejako nevychádza,“ dodávajú analytici. 

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

Mnoho nakazených na Slovensku pribudlo aj kvôli svadbám a iným oslavám, na ktorých opatrenia dodržiavané nie sú. Dáta bez pátosu upozorňujú aj na túto skutočnosť. „Posledný víkend boli „zakázané“ svadby z Bardejova presunuté do Svidníka, to je na mape vpravo,“ konštatujú. Na základe toho predpokladajú, že svadby zo Starej Ľubovne sa presunú do neďalekého Kežmarku, kde je pozitivita na úrovni 2 percent. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK