Dávid navrhuje exkluzívne viladomy. Spájajú moderné bývanie v byte prepojené s privátnou záhradou

  • V centre obce Kamenice, 26 km juhovýchodne od centra Prahy vznikol ekologický rezidenčný projekt
  • Moderný komplex tvoria 2 viladomy obklopené záhradou prístupnou iba pre rezidentov
NEW HOW architekti Autor Ing. arch. David Zámečník
NEW HOW, Petr Polák Photo
  • V centre obce Kamenice, 26 km juhovýchodne od centra Prahy vznikol ekologický rezidenčný projekt
  • Moderný komplex tvoria 2 viladomy obklopené záhradou prístupnou iba pre rezidentov

V posledných rokoch zažíva obec Kamenice prílev obyvateľov a s tým spojený stavebný boom. Pôvodná dedina sa urbanizuje, a predovšetkým v centre obce vzniká architektúra mestského typu.

Nehnuteľnosti si tu kupujú najmä ľudia, ktorí to chcú mať blízko do Prahy, no zároveň chcú bývať v pokojnej dedinskej lokalite.

Miestna zástavba má rôznorodý charakter – nachádzajú sa tu rodinné domy, chaty aj bytové domy. Zo severnej strany pozemok susedí s hlavným peším ťahom, ktorý prechádza celou obcou. Areál viladomov tak vytvára pomyselnú bránu do centra obce.

new-how-architects-kamenice-villas-petr-polak-14
zdroj: Petr Polák Photo

Dve ekologické vily

Na pozemok architekti na čele s Dávidom Zámečníkom umiestňujú dva takmer totožné domy štvorcového pôdorysu, ktoré majú svoje vonkajšie fasády rovnobežné s kratšími stranami pozemku.

Vlastné domy sú vzájomne pootočené o 13 stupňov. Medzi domami vzniká nepravidelný spoločenský priestor s pôvodnými vysokými stromami.

new-how-architects-kamenice-villas-petr-polak-01
zdroj: Petr Polák Photo

Princíp pootočenia domov sa premieta aj do formovania tvaru lomeného parkovacieho státia, zastropenia a lievikovito rozširujúcej sa príjazdovej komunikácie.

„Z hľadiska urbanistickej prevádzky a funkcie je pozemok delený na pozdĺžne pásy, ktoré majú odlišné funkcie. Pozdĺž východnej hranice prebieha komunikácia, ktorá slúži na príchod áut k parkovacím státiam. Z druhej strany parkovania sa nachádza chodník pre peších, ktorý pretína celý pozemok od severu na juh a spája ulicu Ringhofferovú s peším chodníkom.“

Viladomy

Západný pás pozemku je najširší a slúži na vlastné bývanie. Centrálny priestor s pôvodnými vysokými stromami navodzuje pocit parku medzi dvoma viladomami a vytvára tak centrálny polosúkromný priestor slúžiaci komunitnému životu obyvateľov bytov.

new-how-architects-kamenice-villas-petr-polak-15
zdroj: Petr Polák Photo

Výhodou sú privátne záhrady

V okrajových častiach obytnej zóny, v priamej nadväznosti na prízemné byty, sú navrhnuté súkromné predzáhradky.

Ústrednou myšlienkou projektu bolo, ako do prostredia vyrastenej zelene umiestniť dva bytové domy, ktoré nebudú prevyšovať okolitú zástavbu a budú so svojim prostredím v súlade.

„Navrhli sme dva sebe podobné viladomy štvorcového pôdorysu s diagonálne osadenou sedlovou strechou, ktorá citlivo reaguje na okolitú zástavbu, a zároveň do neusporiadaného prostredia širšieho centra obce prináša univerzálny princíp.“

new-how-architects-kamenice-villas-petr-polak-32
zdroj: Petr Polák Photo

Dynamické fasády domu a drevený obklad navodzujú civilný a prívetivý dojem nových domov, materiálovo prepojený s okolím a prírodou.

Viladomy sú navrhnuté ako schodiskové domy – všetky byty sú na podlaží prístupné z jedného vertikálneho komunikačného priestoru. Navyše oba viladomy sú 3-poschodové a horné poschodie je podkrovné. 

new-how-architects-kamenice-villas-petr-polak-29
zdroj: Petr Polák Photo

V každom viladome je k dispozícii 8 nadštandardných bytov s výhľadom do zelene. Fasáda budovy je obložená sibírskym smrekovcom. V bytoch sú inštalované drevené podlahy, okná s trojsklami a predokenné rolety na zatienenie.

Tepelný komfort zaisťujú podlahové vykurovacie konvektory. Súčasťou každého bytu je sklenený balkón, parkovacie státie s možnosťou nabíjania elektromobilov a pivnica.

K spoločnému užívaniu je k dispozícii kolkáreň/kočikáreň a sklad záhradného nábytku. Na pozemku sa nachádzajú vyrastené stromy. 

NEW HOW je architektonické štúdio, ktoré svojou prácou nadväzuje na skúsenosti svojich zakladajúcich členov, architektov Davida Zámečníka a Filipa Havliša.

Prevažujúcou časťou tvorby je rezidenčná a komerčná architektúra, okrem toho však dostal ateliér príležitosť navrhnúť niekoľko projektov v horskom prostredí.

zdroj: Petr Polák Photo

Počas svojej existencie štúdio obdržalo niekoľko ocenení v architektonických súťažiach a ich projekty aj realizácie boli publikované v rozličných odborných médiách.

Doteraz najväčším úspechom štúdia bolo víťazstvo v medzinárodnej architektonickej súťaži na Novú Kežmarskú chatu vo Vysokých Tatrách na Slovensku.

Či už ide o drobný dizajn, interiér, dom alebo urbanizmus, snažia sa pri procese navrhovania vždy tvoriť a spolupracovať s klientom, ideálne od štúdie až po realizáciu.

Zdroj: NEW HOW

Najnovšie videá

Trendové videá