Delta je na rýchlom ústupe, no vyhraté nemáme. Podľa matematika Kollára máme už stovky prípadov omikronu

  • Analytici z Dát bez pátosu predpovedajú pekný január. Situácia naznačuje zlepšenie
  • Matematik Richard Kollár naopak tvrdí o zimnom minime, ktoré už máme za sebou
pandemia, koronavirus
Unsplash/Fedotov
  • Analytici z Dát bez pátosu predpovedajú pekný január. Situácia naznačuje zlepšenie
  • Matematik Richard Kollár naopak tvrdí o zimnom minime, ktoré už máme za sebou

Predpovede, s ktorými sme sa pri delta vlne často stretávali, napovedali hrozivú zimu. Tie tvrdili, že budeme klesať celú sezónu, dlhé mesiace a až do Vianoc. Našťastie sa nesplnili, píšu Dáta bez pátosu na sociálnej sieti.

Parametre delty klesajú a jej vrchol úž máme za sebou, informujú. Prípady infikovaných začali klesať 30. novembra, pacienti a ťažké prípady 5. decembra a úmrtia počas druhého týždňa tohto mesiaca. Ide o zásadné a razantné poklesy, tvrdia analytici z Dát bez pátosu: „Mnohé okresy si oddýchli od pozitívnych, ale aj od plných nemocníc a vysokého počtu obetí.“

„Nik si zatiaľ neoddýchol. A nie som si istý, či si oddýchne,“ konštatuje na druhú stranu matematik Richard Kollár.

Dáta bez pátosu hovoria o šialenej krajine

Situácia, ktorá nastane teraz, bude podľa Dát bez pátosu iná než tá vlani. Do roku 2021 sme vstupovali s tvrdým lockdownom, z ktorého sme sa dostali až v apríli. V tom čase bolo už pekné počasie, boli sme silno premorení a postupovali sme v očkovaní, čo rýchlo situáciu zvrátilo a čakalo nás pekné leto.

Dáta bez pátosu naznačujú, že je čas pustiť deti do školy. Ak si totiž porovnáme výskyt vírusu a dáta o školách na Slovensku s napríklad Rakúskom či Českom, zistíme, že sa poklesy prípadov u detí nelíšia. Rozdiel je podľa nich len v tom, že slovenské deti od 25. novembra nemôžu športovať a od polovice decembra ani chodiť do školy: „Šialená krajina.“

Na mape nižšie si môžeš pozrieť čísla a počty pozitívnych v jednotlivých okresoch. Dáta bez pátosu vysvetľujú, že číslo zobrazené v každom z okresov odráža počet infikovaných za týždeň na 100-tisíc ľudí. Číslo 350 tak znamená, že išlo o jedného pozitívneho denne na 2 000 ľudí. „Pozitívny neznamená chorý,“ poznamenávajú.

„Ku koncu roka bude polovička okresov na polovici z 350,“ predpovedajú Dáta bez pátosu.

data bez patosu
zdroj: Facebook/Dáta bez pátosu

Matematik Kollár vidí situáciu inak

Svoju predpoveď zverejnil na sociálnu sieť aj matematik Richard Kollár, ktorý vidí menej veselú budúcnosť. Ten tvrdí, že zimné minimum máme už za sebou a situácia sa, naopak, zhoršuje.

Odhaduje, že na Slovensku sú v súčasnosti stovky prípadov omikronu: „V skutočnosti sme už asi za minimom medzi delta vlnou a omikron vlnou. Je tiež možné aj to, že je to aj čiastočný návrat delty, keďže teraz niekedy by sme mali vidieť dôsledky uvoľnenia pred Vianocami. Ale jedno alebo druhé, lokálne zimné minimum už máme asi za sebou.“

Vysvetľuje, že pri neindikovaných antigénových testoch je opäť vidieť obrat v trende pozitivity, ktorá začala podľa jeho slov systematicky rásť, k čomu prikladá graf. Síce klesol počet infikovaných, no po očistení o tento pokles to stále indikuje zhoršujúcu sa situáciu, približne od 21. decembra. Zvrtol sa už aj klesajúci trend pozitivity PCR testov, konštatuje matematik.

graf
zdroj: Facebook/Richard Kollár

„Omikron vlna už u nás stúpa a už ju cítiť aj v dátach takmer 10 dní,“ dodáva, že nástup tejto vlny bol len otázkou času. Horšie je podľa jeho slov to, že prišla priskoro.

V nemocniciach je totiž situácia stále zlá, máme takmer 2 400 hospitalizovaných s Covidom. To znamená, že máme zaplnené viac ako dve tretiny „narýchlo vytvorenej maximálnej kapacity po reprofilizácii takmer všetkého, čo sme mohli.“

Na ventiláciách sme zaznamenali ešte menší pokles, tam sme klesli len na štvrtinu z maxima. A zatiaľ čo Dáta bez pátosu tvrdia o oddychu, Kollár sa v názore rozchádza: „Nik si zatiaľ neoddýchol. A nie som si istý, či si oddýchne.“ Veľký nápor v nemocniciach očakáva už v polovici januára.

Zdroje: Facebook/Richard Kollár, Facebook/Dáta bez pátosu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie