Delta môže byť úplná „malina“. Evolučná teória ukazuje, ako budú vyzerať ďalšie mutácie koronavírusu

  • Delta variant komplikuje život množstvu ľudí, je pravdepodobné, že nová mutácia bude ešte hrozivejšia
  • Vedci podľa evolučnej teórie predpokladajú, ako bude mutácia vyzerať
korona
Unsplash/Viktor Forgacs, Isaac Quesada
  • Delta variant komplikuje život množstvu ľudí, je pravdepodobné, že nová mutácia bude ešte hrozivejšia
  • Vedci podľa evolučnej teórie predpokladajú, ako bude mutácia vyzerať

Koronavírus a evolučná teória? Hoci na prvý pohľad nemajú veľa spoločného, podľa Science Alert dokáže evolučná teória vysvetliť doterajší vývoj koronakrízy, a dokonca aj predpokladať, ako to bude vyzerať v budúcnosti. Vďaka tomu, že „uvidíme do budúcnosti“, by sme sa mohli na ňu lepšie pripraviť.

Podľa novej teórie evolúcia uprednostňuje práve tie varianty vírusu, ktoré sú silnejšie a vedia sa lepšie šíriť. Práve vďaka prirodzenému výberu je pravdepodobné, že prežijú silnejšie mutácie.

Ako to teda bude vyzerať v budúcnosti? Je pravdepodobné, že nová mutácia bude ešte silnejšia a bude sa šíriť rýchlejšie. Inak povedané, bude mať vyššie reprodukčné číslo. Kratší tiež bude interval medzi časom, kedy prvý človek nakazí druhého a ten nakazí ďalšieho, teda vyššie sériové číslo.

Táto teória objasňuje, prečo Delta variant prakticky vytlačil pôvodný vírus z Wuhanu. Aj v tomto prípade platí, že Delta má oproti pôvodnému koronavírusovému ochoreniu vyššie reprodukčné aj sériové číslo.

Posilňujúca dávka bude nutná

Evolučná teória tiež vysvetľuje, prečo vakcíny proti novým mutáciám zaberajú menej. Vírus má totiž evolučnú výhodu. V budúcnosti sa tak vývojári vakcín a vírus budú pretekať, kto bude lepší a posilňujúca injekcia sa zrejme stane realitou. Vakcína totiž čiastočne zabraňuje šíreniu vírusu, kvôli veľkej vírusovej náloži mutácií však nestačí.

zdroj: SITA/AP, Gustavo Garello

Ako teda bude vyzerať nová mutácia? Vyzerá to, že bude nákazlivejšia, ľudia budú infekčnejšími a vakcíny budú na ňu menej zaberať. Je možné, že bude existovať evolučný vrchol, ktorý vírus dosiahne. Nie je však známe, kedy to bude a ani to, ako infekčná a smrteľná bude posledná mutácia.

S novými mutáciami sa dnes vo svete vedy počíta. Hovorí sa tiež o možnosti, že vírus bude mutovať s inými koronavírusmi. Existuje tiež možnosť, že vírus zmutuje tak, že vakcíny nebudú účinkovať vôbec. Mohlo by sa to stať tým, že sa vírus prenesie na zviera a späť na človeka. Už vieme, že SARS-CoV-2 infikuje mačkovité šelmy, norky aj hlodavce.

Chce sa viac šíriť, ako zabíjať

Či však bude vírus smrteľnejším, nie je jasné. Existuje teória, podľa ktorej bude nebezpečný len do nejakého času. Vírus sa totiž chce primárne šíriť a to je preň prvoradé. Ťažký priebeh vedie k izolácii a teda k menšiemu šíreniu sa na iné osoby.

Hlasovanie sa nepodarilo načítať.

Podľa evolučnej teórie je budúcnosťou vírusových ochorení prenos zo zvieraťa na človeka, dobrými prenášačmi sú napríklad netopiere. Práve toto je jedna z teórií vzniku koronavírusu. Okrem iného sa však hovorí aj o teórii úniku koronavírusu z laboratória vo Wuhane. Aj tá má svoje opodstatnenie, písalo pred časom BBC.

Čína zase, naopak, tvrdí, že vírus vznikol v americkom laboratóriu. Písali sme článok o tom, akým spôsobom túto teóriu šíria.

Zdroje: Startitup.sk, BBC, ScienceAlert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá