Čína šíri dezinformácie o pôvode koronavírusu. Využíva médiá aj raperov, tvrdí, že za vznik vírusu môže USA

  • Konšpiračná teória o vzniku koronavírusu v americkom laboratóriu sa šíri aj na oficiálnych twitterových účtoch čínskych politikov
  • Čína sa dlhodobo snaží šíriť štátnu propagandu a odraziť tak podozrenia, že vírus vznikol v čínskom laboratóriu
Čína
Čína, TASR/AP Photo/Ng Han Guan, Depositphotos/VitalikRadko
  • Konšpiračná teória o vzniku koronavírusu v americkom laboratóriu sa šíri aj na oficiálnych twitterových účtoch čínskych politikov
  • Čína sa dlhodobo snaží šíriť štátnu propagandu a odraziť tak podozrenia, že vírus vznikol v čínskom laboratóriu

Konšpiračné teórie o svetových elitách, ktoré sa prostredníctvom koronavírusu snažia ovládnuť svet a vyhladiť niekoľko percent populácie si už určite počul. Podobné „overené informácie“ sa šíria všade vo svete. V Číne si obľúbili kampaň, ktorá hovorí o tom, že koronavírus, ktorý spôsobil celosvetovú pandémiu vznikol na americkej vojenskej základny v Marylande, píše spravodajský portál BBC

Teória sa začala šíriť po tom, čo americký prezident Joe Biden nariadil príslušným úradom, aby vyšetrili pôvod vírusu. Existujú totiž isté podozrenia, že vírus unikol z laboratória v Číne namiesto verzie, že vznikol na trhu potom, ako obyvateľ mesta Wu-chan jedol netopiera na ulici.

Propaganda o americkej základni sa v Číne šíri skrz falošné príspevky na sociálnych sieťach ale aj pomocou rapovej hudby. Výsledky zatiaľ hovoria, že taktika čínskej vlády je úspešná. 

Nepodstatná vojenská základňa

Väčšina Číňanov už pozná americkú vojenskú základňu Fort Detrick, hoci pre samotných Američanov nie je podstatná. Nachádza sa asi 80 kilometrov od Washingtonu DC. Čínska propaganda práve toto miesto označuje ako laboratórium, z ktorého unikol vírus COVID-19.  

Vojenská základňa je miestom, kde aktuálne sídlia biomedicínske laboratória, ktoré skúmajú rôzne vírusy, ako napríklad kiahne alebo Ebolu. História centra je preto dokonalým podnetom na šírenie rôznych konšpirácií. 

zdroj: Wikimedia commons/Erasmus Sydney

Jedna z foriem propagandy je aj rapová hudba. Čínska nacionalistická skupina CD Rev nedávno vydala pieseň, ktorá naznačuje. že v americkom laboratóriu vznikajú nekalé plány. Text pesničky podporil aj Zhao Lijian, hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí. 

Hudba ako prostriedok propagandy

Koľko plánov vyšlo z vášho laboratória/Koľko mŕtvych tiel visí na šnúre/Čo skrývate/Otvorte dvere do Fort Detrick, tento rap hovorí nahlas všetko, čo si myslíme,“  napísal Lijian na svoj twitter. Samotný minister je známy svojim agresívnym politickým štýlom. Už v minulosti vo svojich príspevkoch na twitteri kládol otázky „Čo je za zatvorením biologického laborátória vo Fort Detrick?,“ alebo „Kedy USA pozve expertov, aby vyšetrili pôvod vírusu?“. 

Ostatní čínski diplomati nezaostávali a pripojili sa k výzvam ministra zahraničných vecí. Štátna televízia v súvislosti s aktuálnym dianím vysielala hodinu dlhú reláciu „Temná história Fort Detricku“. 

Zaznamenali sme dlho trvajúcu kampaň, ktorá sa snaží podporiť pravdivosť príbehu, že vírus vznikol v Amerike,“ povedal americký investigatívny analytik Ira Hubert. 

zdroj: SITA/AP, Tatan Syuflana

Ďalšia populárna teória, ktorú presadzuje nacionalistický bulvárny denník Global Times, sa pokúša spojiť pôvod vírusu s americkým vedcom doktorom Ralphom Baricom a výskumníkmi z Fort Detrick. 

Novinový článok obvinil doktora Barica z vytvorenia nového koronavírusu, ktorý infikuje ľudí, pričom citoval dokument publikovaný v Nature Medicine, kde bol doktor Baric spoluautorom výskumu o prenose vírusu z netopierov.

Noviny spustili aj online petíciu, v ktorej vyzývajú čínske obyvateľstvo, aby podpísali otvorený list a žiadali vyšetrenie od Svetovej zdravotníckej organizácie laboratória (WHO) vo Fort Detrick. Ľudia mohli petíciu podpísať jediným klikom, počet podpisov údajne pokoril 25 miliónov. 

Podobné praktiky aj v iných krajinách

Čina sa dlhodobo snaží šíriť dezinformácie o vzniku koronavírusu. V júli čínske štátne média zdieľali správu od švajčiarskeho vedca menom Wilson Edwards, ktorý tvrdil, že Washington je posadnutý útokmi na Čínu. Švajčiarske veľvyslanectvo v Číne neskôr uviedlo, že v ich registroch neexistuje švajčiarsky občan s takýmto menom a vyzvalo čínske média, aby odstránili falošné správy.  

Zdroj: BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá