Demonštranti prídu so zbraňami. Mnohí sa chcú len pobiť, nie protestovať, hovorí minister Mikulec

  • Minister vnútra vyzval Slovákov, aby sa na utorkovom protivládnom proteste nezúčastňovali
  • Profesor Krčméry odporúča, aby organizátori protestu uskutočnili podujatie inokedy
tets
TASR/Jaroslav Novák
  • Minister vnútra vyzval Slovákov, aby sa na utorkovom protivládnom proteste nezúčastňovali
  • Profesor Krčméry odporúča, aby organizátori protestu uskutočnili podujatie inokedy

Minister vnútra Roman Mikulec vyzýva „všetkých slušných ľudí“, aby sa nezúčastňovali žiadnych zhromaždení a už vôbec nie protestu naplánovaného na utorok 17. novembra. 

Minister vnútra na tlačovej besede povedal, že má informácie o tom, že demonštranti prídu so zbraňami. „Mnohí organizátori zajtrajších akcií nemajú snahu vyjadriť svoj názor, ale ide im o to, aby sa pobili, ničili majetok“, povedal Roman Mikulec.

Nedá mi, aby som nereagoval na výzvy niektorých opozičných politikov, ktorí vyzývajú ľudí, aby sa zajtra zhromažďovali,“ povedal Mikulec. „Zomierajú ľudia v nemocniciach, niektoré nemocnice sú preplnené, zdravotníci sú unavení a my robíme všetko preto, aby sa nápor v nemocniciach čo najviac spomalil,“ dodal minister s tým, že zákaz zhromažďovania tu nemáme na to, aby niekto nemohol vyjadriť svoj názor, ale preto, že riziko nákazy na takomto zhromaždení je naozaj veľké.

Chuligáni s Kotlebovcami po boku Fica a Danka. Na výročie nežnej revolúcie sa chystajú protesty

Infektológ profesor Vladimír Krčméry dodal, že masové zhromaždenie radikálne zvýši mobilitu a denzitu, keďže mnohí pricestujú na protest aj z miest mimo Bratislavy. Pri kričaní sa navyše znižuje aj účinnosť rúška. To následne môže viesť k nákazám v rodine a zvýšenému počtu hospitalizácii. Organizátorom protestu odporúča, aby podujatie uskutočnili inokedy.

Nepreťažujte náš zdravotnícky systém. Nechcem, aby ste si priniesli infekciu zo zhromaždenia domov. Robme všetko preto, aby sme svoj nesúhlas odložili na čas, kedy neohrozíme životy a zdravie,“ povedal profesor Krčméry.

Dočasný policajný prezident Peter Kovařík dodal, že útok na verejného činiteľa je v čase núdzového stavu závažný trestný čin a kto sa rozhodne, že sa chce biť s policajtmi, musí myslieť aj na dôsledky. „Nerobíme to preto, aby sme rozdávali pokuty a trestali ľudí, ale preto, aby sme chránili životy a zdravie,“ povedal.

Na účasť na proteste vyzývali aj poslanci strán Smer a ĽSNS. Minister Mikulec povedal, že v prípade potreby je polícia pripravená zasiahnuť aj proti poslancom NRSR. Pravidlá totiž platia rovnako pre všetkých. „Každé zhromaždenie, kde sa stretne viac ako 6 ľudí, by nemalo byť. Chápem, že ľudia si chcú pripomenúť 17. november, rešpektujem, ak k zapáleniu sviečky a položeniu venca dôjde pokojne,“ povedal minister.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech