Desí ťa nová vakcína? Daj si overenú. Očkovanie proti chrípke ťa dokáže ochrániť aj pred ťažkým COVIDom

  • Pacienti nakazení koronavírusom, ktorí boli zaočkovaní vakcínou proti chrípke, mali ľahší priebeh ochorenia
  • Staršie štúdie naznačujú, že vakcinácia proti chrípke nepomôže dosiahnuť nižší počet úmrtí na Covid-19
  • Vakcína proti chrípke nie je náhradou za náležitú vakcínu proti ochoreniu Covid-19
Flu, covid-19, vaccine
flu, covid-19, vaccine, Unsplash/CDC
  • Pacienti nakazení koronavírusom, ktorí boli zaočkovaní vakcínou proti chrípke, mali ľahší priebeh ochorenia
  • Staršie štúdie naznačujú, že vakcinácia proti chrípke nepomôže dosiahnuť nižší počet úmrtí na Covid-19
  • Vakcína proti chrípke nie je náhradou za náležitú vakcínu proti ochoreniu Covid-19

Nová štúdia ukázala, že ľudia, ktorí sú zaočkovaní proti chrípke môžu byť viac chránení pred samotným koronavírusom či ťažkým priebehom ochorenia COVID-19. Taktiež je menej pravdepodobné, že budú potrebovať rýchlu zdravotnú pomoc, uvádza The Guardian.

„Je veľmi dôležité zdôrazniť, že vakcínu na Covid-19 absolútne odporúčame a v žiadnom prípade nenaznačujeme, že vakcína proti chrípke je náhradou za správnu vakcínu Covid-19,“ uvádza Devinder Singh, profesor klinickej chirurgie na univerzite v Miami a hlavný autor novej štúdie.

Vakcína proti chrípke žiaľ nezníži počet úmrtí na Covid-19, avšak staršie výskumy naznačujú, že vakcinácia môže umožniť posilnenie imunitného systému, čím sa zvýši ochrana pred koronavírusom. 

Do úvahy taktiež pripadá ďalšie vysvetlenie toho, prečo vakcína proti chrípke chráni ľudí pred ochorením. Pacienti, ktorí sa nechali zaočkovať proti chrípke, mohli disponovať lepším celkovým zdravím ako tí, ktorí sa proti chrípke očkovať nedali. Vedci sa to snažia zohľadniť, avšak takýto úsudok si vyžaduje dlhodobejšie výskumy. 

Dal by si sa očkovať proti COVID-19?

Profesor Peter Openshaw, ktorý je členom britskej vládnej poradnej skupiny pre nové a vznikajúce respiračné vírusové ochorenia (Nervtag) uviedol, že podľa neho je možné, že vakcína proti chrípke nešpecificky povzbudzuje imunitný systém, ale aj napriek tomu si kladú otázku, či sú takéto asociácie v priamej kauzalite, alebo či existuje nejaký spoločný faktor, ktorý by mohol vysvetliť to, prečo idú ruka v ruke. ďalej taktiež povedal, že ľudia, ktorým sa podarí dostať vakcínu proti chrípke, môžu mať lepšie zdravie aj v iných smeroch.

„Najlepší spôsob, ako sa chrániť pred Covidom, je dostať vakcínu proti Covidu,“ dodal.

Dáta naznačajú, po akom čase môže klesnúť účinok vakcíny proti koronavírusu. Stále ťa však ochráni pred vážnou chorobou

Menej pacientov na JIS

Štúdia, ktorá bola vykonaná na 75 000 pacientoch s ochorením Covid-19 taktiež zistila, že pri tých, ktorí sú zaočkovaní proti chrípke, môže dôjsť k znamenitému zníženiu prítomnosti krvnej zrazeniny v hlbokom žilovom systéme, cievnej mozgovej príhody a hospitalizácií na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

37 377 pacientov s koronavírusom z USA, Veľkej Británie a iných krajín, ktorí boli zaočkovaní proti chrípke vedci porovnali s rovnakým počtom pacientov s ochorením Covid-19, ktorí injekciu proti chrípke nedostali. Obe skupiny pacientov boli analyzované podľa zdravotných problémov, veku, pohlavia, životného štýlu či stravy.

Pri analýze sa malo ukázať, aké závažné účinky utrpia pacienti počas štyroch mesiacov od stanovenia diagnózy koronavírusu.

Výsledok ukázal, že nezaočkovaní pacienti proti chrípke mali o 45 % až 58 % vyššiu pravdepodobnosť utrpenia mozgovej príhody, o 36 % až 45 % vyššiu pravdepodobnosť otravy krvi, utrpenie hlbokej žilovej trombózy bolo pravdepodobnejšie až o 40 % a taktiež bola vyššia percentuálna zhoda pri prijatí týchto pacientov na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Zdroje: The Guardian, Medrxiv

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK