Tisícky Európanov sa nevedia dostať k vlastným biologickým deťom na Ukrajine

  • Francúzski rodičia si boli po svoje dieťa v Užhorode. Vyšetrili ho v Košiciach
  • Ide o šťastlivcov. Množstvo ľudí vo svete sa nevie dostať k novorodencom, ktorých vynosili Ukrajinky
Babatko
Facebook/Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice
  • Francúzski rodičia si boli po svoje dieťa v Užhorode. Vyšetrili ho v Košiciach
  • Ide o šťastlivcov. Množstvo ľudí vo svete sa nevie dostať k novorodencom, ktorých vynosili Ukrajinky

Slovenská nemocnica sa podelila o dojímavý príbeh zo svojich chodieb. Pred pár dňami prijali 11-dňovú pacientku Joy. Do Košíc pricestovala na vyšetrenie z Užhorodu. Na Ukrajine ju porodila náhradná mama z Ukrajiny francúzskym rodičom.

Rodičia si po svoju dcéru prišli do Užhorodu osobne a k nám sa prišli uistiť, že je všetko v poriadku. Dnes je už malá Francúzska aj s rodičmi doma v Paríži.

Mali šťastie

„Patria medzi šťastlivcov, ktorým sa v tomto vojnovom čase podarilo ku svojmu vlastnému genetickému dieťaťu dostať. Stovky malých novorodencov, ktorých priviedli na Ukrajine na svet náhradné matky, alebo by sa mali narodiť v krátkom čase, sa k rodičom dostať nevedia,“ uvádza Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach.

Ide o malých Európanov, tvrdí neonatológ Peter Krcho, ktorý Joy vyšetroval. Zdôrazňuje, že je na Ukrajine v súčasnosti množstvo detí rodičov z iných krajín. „Radi pomôžeme. Tieto bábätká sa rodia v nejasných podmienkach, v stresových a doslova život ohrozujúcich situáciách. Nevieme, čo všetko zažívajú počas pôrodu. Sú to deti genetických rodičov z Európy.“

Univerzitná nemocnica uvádza, že ide o skúseného lekára, ktorý na svet priviedol množstvo predčasne narodených detí a „zachránil aj zdanlivo nezachrániteľné“. Podľa ich slov však neonatológa Petra Krcha a jeho tím zasiahla táto návšteva mimoriadne. Ide o prvú podobnú skúsenosť „s tým, čo títo rodičia prežívajú. Keď sa ich vlastné genetické dieťa narodí v meste, ktoré je ohrozené vojnou.“

Na svet sa pýtala predčasne

Náhradná mama bola v čase, keď na Ukrajine začala vojna, v Odese. Odtiaľ vycestovala do Užhorodu. Cestou začala rodiť, aj napriek tomu, že príchod bábätka očakávali až o tri týždne. Peter Krcho Joy vyšetril a odobril jej cestu domov lietadlom.

„Joy je mimoriadne pokojné dievčatko, celé vyšetrenie zvládla statočne. Tak, ako cestu na svet a k rodičom, ktorú by si nikto nedokázal predstaviť,“ píše nemocnica.

Ukrajina legálne ponúka možnosť náhradného materstva pre cudzincov. Páry z Európy, Kanady, Číny či iných častí sveta túto možnosť využívajú a ročne sa tak na Ukrajine narodí približne 2 500 detí.

V súčasnosti majú na náhradné materstvo zákonný nárok len heterosexuálne páry, ktoré nemôžu otehotnieť zo zdravotných dôvodov. Možnosť vynosenia dieťaťa náhradnou matkou je na Ukrajine v porovnaní s inými krajinami dostupnejšia. V priemere ide o zhruba 40-tisíc až 60-tisíc eur, a teda polovicu peňazí v USA, uvádza portál Euronews.

Komplikovaná situácia

Kliniky neodporúčajú prepravovať náhradné matky a novorodencov na územie Európy. Varujú, že ak sa ocitnú v krajine, kde je náhradné materstvo zakázané, tak bude uznaná za zákonného rodiča dieťaťa iba náhradná matka.

„Nikdy sme nič horšie nevideli. Toto je absolútna kríza,“ uviedol pre portál Euronews Sam Everingham, ktorý spolu so svojou neziskovou organizáciou Growing Families podporuje rodičov, ktorí sa rozhodli pre náhradné materstvo. V tejto oblasti pôsobí desať rokov. Dnes pomáha približne sto rodinám, ktoré sa snažia z Ukrajiny dostať ich novorodencov.

„Každý z týchto prípadov je mučivý. Ľudí cez hranice síce dostaneme, no je to úplne iná úroveň. Posielame ich do vojnovej zóny, aby si našli svoje deti. Je to veľmi ťažké.“

Zdroje: Euronews, Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá