Deti veria, že slanina a hamburgery sú z rastlín. Výskum, ktorý šokoval odborníkov, nie je vôbec dobrým signálom

  • Štúdia zo Spojených štátov je pre niektorých zarážajúca, pre iných úsmevná
  • Pozri sa, ako deti vnímajú stravu a jej pôvod
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, unsplash/Victoria Shes, unsplash/derek owens
  • Štúdia zo Spojených štátov je pre niektorých zarážajúca, pre iných úsmevná
  • Pozri sa, ako deti vnímajú stravu a jej pôvod

Pamätáš si na dohady na základnej škole, počas ktorých si riešil, či je rajčina ovocie alebo zelenina? S podobnými polemikami prišli aj deti za veľkou mlákou, ibaže neriešili paradajky. Nová štúdia totiž zistila, že značné percento 4 až 7-ročných detí zo Spojených štátov verí, že hotdogy, hamburgery a slanina pochádzajú z rastlín, informuje IFL Science.

Spotreba mäsa sa zvyšuje

Štúdia bola publikovaná v magazíne Journal of Environmental Psychology, pričom otázky rieši v súvislosti s otázkou klimatických zmien. Konzumácia rastlinnej stravy je totiž jedným z najefektívnejších spôsobov, akým môžu ľudia znížiť svoju uhlíkovú stopu.

Journal of Environmental Psychology ale poukazuje na to, že celosvetová spotreba mäsa a iných živočíšnych produktov sa zvyšuje. Odborníci chceli štúdiom názorov detí objasniť vzťah medzi stravovacími návykmi a klimatickými zmenami. Mnohí však boli zhrození tým, že živočíšna strava patrila k tým, ktorým deti rozumeli najmenej.

Dieťa
zdroj: unsplash/derek owens

Kuracie nugetky z rastlín. 

Tím psychológov požiadal deti, aby kategorizovali celý rad potravín, vrátane syra, hranolčekov, slaniny, pukancov, kreviet, mandlí a vajec. Ako sme už uviedli vyššie, odborníci boli z odpovedí prekvapení.

Až 47 % zo 176 účastníkov výskumu verilo, že hranolky pochádzajú zo zvierat. Okrem toho mali deti problém aj so zaraďovaním syra. Ten totiž deti identifikovali ako rastlinný druh stravy.

Zaujímavým bolo aj zistenie, z ktorého vyplýva, že deti žijú v domnienke, že slanina je rastlinným výrobkom. Možnosť, že tento mäsový výrobok „pochádza z rastliny“ označilo až 41 % ratolestí, pričom 40 % uviedlo to isté o párkoch v rožku.

Výnimkou neboli ani obľúbené kuracie nugetky. Aj napriek tomu, že pokrm už z názvu napovedá o tom, že ide o kurací výrobok, až 38 % detských respondentov nesprávne uviedlo, že kuracie nugetky pochádzajúce z rastlín. 

Nuggetky
zdroj: unsplash/Tyson

Kravy aj kurčatá sú nejedlé

Aj napriek tomu, že u detí absentuje akési vedomé pochopenie konzumácie potravín, podaktoré výsledky boli úsmevnými. Väčšina detí je presvedčená o tom, že kravy (77 %), ošípané (73 %) a kurčatá (65 %) sú nejedlé.

Kravy
zdroj: unsplash/Andy Kelly

Naopak, našlo sa aj zopár takých, ktorí piesok či mačku považovali za druh potravy.

Súčasná štúdia naznačuje, že deti jedia mäso nevedome a možno v rozpore s názorom voči zvieratám ako zdroju potravy. Detstvo preto môže v porovnaní s neskorším obdobím života predstavovať jedinečnú príležitosť, kedy môžeme ľudí postupne viesť ku prevažne rastlinnej strave,“ cituje IFL Science výskumný tím.

Zdroje: IFL Science, Journal of Environmental Psycholog

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá