„Deti z Kremľa“ žijú na Západe svoj sen. Ich rodičia v Rusku kážu o jeho prehnitosti

  • Stalinova dcéra, Chruščovov syn, Putinove dcéry, Medvedevov syn a ďalší
  • To je iba vrchol ľadovca detí ruských politikov, ktoré pritiahol život Západu
deti ruských predstaviteľov
Instagram/Polina_polyakova13 a Stpellegrino, TASR/Michal Svítok
  • Stalinova dcéra, Chruščovov syn, Putinove dcéry, Medvedevov syn a ďalší
  • To je iba vrchol ľadovca detí ruských politikov, ktoré pritiahol život Západu

Pri rozhovore s niekým, koho môžeme nazvať oddaným fanúšikom Ruska s vlastnými „alternatívnymi“ zdrojmi, má človek pocit, že reč je o jednej z najúžasnejších krajín sveta, kde je sen žiť. Naopak, Západ je u týchto ľudí vykreslený ako niečo hnusné, skazené, dokonca fašistické – v poslednom období naozaj obľúbené slovo.

No stačí sa pozrieť na čísla, štatistiky (priemerné mzdy, dĺžka života, sloboda médií… až po to, koľko ľudí má/nemá splachovací záchod) a všetko vyzerá inak. Lenže štatistikám títo ľudia veľmi neveria, lebo aj tie, keďže neukazujú ich Rusko v dobrom svetle, sú predsa zmanipulované.

Máme tu však ešte jeden vynikajúci, viditeľný argument, ktorý len ťažko nazvať zmanipulovateľným. Stačí sa pozrieť, ktorým smerom chodia ľudia za lepším životom, lepšími peniazmi, prípadne hľadať lepšie školy.

Koľko ľudí, o ktorých vieš, že odišli, išli smerom na Západ, a koľkí smerom na Východ – do Ruska alebo Bieloruska?

Od nášho prvého západného suseda Rakúsko, cez Nemecko, Švajčiarsko, Veľkú Britániu… až po USA a Kanadu, vo všetkých týchto menovaných krajinách dnes žijú oficiálne minimálne desaťtisíce, až státisíce Slovákov.

Zato Rusko sa na nedávno zverejnený zoznam ministerstva zahraničných vecí o počte Slovákov žijúcich v zahraničí ani len nedostalo. Zoznam uzatvárajú krajiny ako Chorvátsko či Belgicko, kde je oficiálne okolo 10 000 Slovákov.

A rovnako, aj keď rétorika a propaganda ich rodičov tvrdí niečo úplne iné, život na Západe chutí aj deťom ruských politikov, oligarchov či propagandistov.

Aj keď ide už o pomerne známu vec, ich obrovský zoznam je naozaj prekvapením – zamerať sa skúsime hlavne na niektoré, tie najznámejšie mená.

A opäť sa môžeme spýtať aj opačne položenú otázku: Koľko detí západných politikov, ktoré sa rozhodli žiť v Rusku, poznáš?

Sovietske časy: Do USA utiekli žiť aj Stalinova dcéra, Chruščovov syn či potomkovia Molotova

Kým sa dostaneme k súčasným ruským politikom a ich na Západe žijúcim deťom, v skratke si ešte trochu zaspomínajme aj na sovietske časy a éru Studenej vojny, kde sa azda o najväčší migračný šok postarala dcéra samotného diktátora Josifa Stalina – Svetlana Allilujevová.

Tá sa počas svojej jedinej zahraničnej cesty v Indii rozhodla potajomky dostať na tamojšie americké veľvyslanectvo, kde úspešne požiadala o politický azyl.

Dcéra známeho, a napriek miliónom ľudských životov na rukách dodnes ospevovaného, diktátora sa tak stala americkou občiankou a pokojne dožila v kapitalistickom USA.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: History, Washington Post, Hospodárske noviny, Metro, Independent, Radio Free Europe, The Times, Mirror, Financial Times, ABC News, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá