Detoxy, vitamínové zmesi a čudné prírodné prípravky nemajú účinok, tvrdí imunológ. Ako si reálne zlepšíš imunitu?

  • Imunológ na sociálnych sieťach vzdeláva sledovateľov
  • Varuje pred častými mýtmi o imunite
imunita
Freepik/artursafronovvvv; Unsplash/Nadine Primeau
  • Imunológ na sociálnych sieťach vzdeláva sledovateľov
  • Varuje pred častými mýtmi o imunite

V zimných mesiacoch si začneme náš imunitný systém všímať omnoho viac ako napríklad v lete. Starať by si sa oň však mal po celý rok. Zároveň, bohužiaľ, existuje veľa mýtov o imunite, ktoré jednoducho nie sú pravdivé. Patrí medzi ne aj užívanie „pochybných“ výživových doplnkov či rôzne diéty. Našťastie, máme odborníkov, ktorí nám v podobných situáciách vedia poradiť. 

Na naše otázky odpovedal Prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, MHA, Dott.Ric., FAAAAI. Ten stojí aj za mimoriadne úspešným instagramovým profilom Alergológovia & Imunológovia, prostredníctvom ktorého približuje širokej verejnosti témy spojené s alergiami a imunitou.

Ako vysvetľuje, dnes sa už imunológia infiltrovala do všetkých oblastí medicíny a inovatívne imunologické postupy sa postupne dostávajú do liečby mnohých ochorení.

Časy, keď sa o správnej starostlivosti o telo ani nechyrovalo, sú dávno za nami. Moderní Slováci chcú byť zdraví a vo veľkom vyhľadávajú všetky informácie či doplnky, ktoré im sľubujú rýchle výsledky. 

Imunita však nie je stroj, ktorý dokážeš „nakopnúť“ len tak z ničoho nič. Kľúčovými faktormi sú podľa imunológa zdravý životný štýl, dostatok spánku aj čas strávený v spoločnosti obľúbených ľudí. Ľudské telo je veľmi komplexný organizmus a imunitný systém v takej forme, akú majú ľudia, nenájdeme u nijakého zvieraťa. 

Nuž a ak máš tendenciu „sadnúť na lep“ rôznym produktom, ktoré ti ponúkajú detox organizmu či zázračný vitamín, tiež zrejme nie si na správnej ceste.

Imunológ Miloš Jeseňák prezradil, ktoré mýty nás klamú najviac a ako stres či nedostatok spánku ovplyvňuje imunitný systém. Mnohé fakty o tvojom tele ťa zaručene prekvapia.

  • S akými mylnými predstavami ľudí sa imunológ stretáva?
  • Pomáha saunovanie a otužovanie?
  • Aký má imunológ názor na detoxy a rôzne výživové doplnky? 
  • Ako naštartovať svoj imunitný systém?

S akými bežnými mylnými predstavami ľudí o imunitnom systéme sa často stretávate?

Dnes sa slová imunita, imunitný systém a poruchy imunity používajú neprimerane často a imunitný systém je rovnako často neprávom obviňovaný z mnohých problémov, ktoré napr. súvisia skôr so životným štýlom, ako so samotnou imunitnou výkonnosťou. Jednou z najčastejších mylných predstáv je, že mnohí ľudia majú pocit, že majú imunitu „zrútenú“, alebo ju vôbec nemajú, čo je, samozrejme, blud, keďže bez imunity by sme neprežili.

Potom ľudia často spájajú imunitu len s ochranou proti infekciám, pričom samotný imunitný systém má mnohé komplexnejšie funkcie, ktoré vôbec nemusia súvisieť s obranyschopnosťou.

A napokon veľa mylných predstáv koluje v ľuďoch o tom, ako vieme podporiť imunitu – detoxmi, vitamínovými koktailmi, rôznymi diétami a pod. Podobne aj mylné predstavy o tom, že o imunitu sa stačí starať nárazovo a v priebehu pár dní očakávame od podpornej liečby zázraky.

Existujú nejaké menej známe funkcie imunitného systému, o ktorých ľudia možno nevedia?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Instagram

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá