Detroit sa mení na mestskú farmu, zásobuje 2000 domácností zadarmo

  • Detroit pochopil, že pôda zastavaná továrňami ľudí nenakŕmi.
detroit
  • Detroit pochopil, že pôda zastavaná továrňami ľudí nenakŕmi.

V posledných rokoch ceny potravín neustále rastú, rodiny sú často nútené k prehodnocovaniu, ktoré potraviny si ešte môžu dovoliť kúpiť, a ktoré nie. Ocitli sme sa v dobe, kedy sebestačnosť už nepredstavuje luxus, ale stáva sa nutnosťou. Mnohí ľudia sa tak radšej snažia zaistiť si kúsok vlastnej pôdy aj uprostred veľkomiest, len aby nemuseli byť závislí na cesnaku dovezenom z Číny.

Detroit bol kedysi považovaný za centrum automobilového priemyslu. Hlavné sídlo tu mala napríklad automobilka General Motors. Tá však ohlásila bankrot. Čo s tým? Úpadok automobilového priemyslu znamená pre severovýchod Spojených štátov amerických obrovský problém. Nezamestnanosť sa zvyšuje, mestá ako je Detroit upadajú.

aban

zdroj fotografie:dailymail.co.uk/Alec MacLean

Rozpadajúce sa budovy, schátrané budovy a voľné plochy však chytajú nový dych. V  meste sa rysuje projekt so sľubnou budúcnosťou, ide o poľnohospodársku mestskú štvrť, ktorá vyšla z iniciatívy organizácie MUFI, ktorá sa zaoberá udržateľným pestovaním plodín v mestách. Momentálna túto mestskú farmu tvoria 3 akre z toho 2 akre tvorí ovocný sad a záhrada s kútikom pre deti.

agri1

zdroj fotografie:detroit.curbed.com

V tejto časti Detroitu je tak naozaj radosť bývať, obyvatelia majú k dispozícií čerstvé ovocie a zeleninu a farma je schopná zásobovať až 2000 domácnosti v mestskej štvrti. Za posledné 4 roky sa mestská záhrada, ktorá poskytuje obyvateľom čerstvú zeleninu premenila na poľnohospodársky areál, ktorý pomáha k udržaniu susedstva, láka nových obyvateľov ale aj investorov. Prostredníctvom tohto mestského hospodárstva sa snaží organizácia MUFI riešiť problémy, ktorým čelia obyvatelia schátraného Detroitu.

agri2

zdroj fotografie:mnn.com

Tie najvýraznejšie problémy predstavuje nutričná negramotnosť, ale aj nedostatok kvalitných potravín. Momentálne sa pracuje aj na Komunitnom Centre s rozlohou 3 200m2. V budove sa budú konať verejné konferencie, na ktorých budú ľudia oboznámení, ako čo možno najefektívnejšie pestovať plodiny, pričom dôraz sa bude klásť na udržateľné postupy v mestskom poľnohospodárstve. Ľudia si v súčasnosti nanovo definujú, ako by mal život v mestskom prostredí vyzerať. Obyvateľom Detroitu je ponúknutá jedinečná príležitosť, bývať v zaujímavom prostredí, kde sa prelínajú bytové zóny, komerčné ale aj poľnohospodárske.


zdroj:inhabitat.com zdroj titulnej fotografie:tenmilemedia.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech