Diktátorská Severná Kórea sa snažila hacknúť Pfizer, chcela ukradnúť informácie o vakcíne

  • Ešte v novembri technologický gigant Microsoft uviedol, že najmenej deväť zdravotníckych organizácií vrátane Pfizeru sa stalo terčom štátom podporovaných skupín v KĽDR a Rusku
  • Zatiaľ nie je známe, či sa počas hackerského útoku podarilo odcudziť dôležité údaje
vakcina Pfizer hackeri
TASR/AP/Frank Auqstein, Unsplash/Arif Rianto
  • Ešte v novembri technologický gigant Microsoft uviedol, že najmenej deväť zdravotníckych organizácií vrátane Pfizeru sa stalo terčom štátom podporovaných skupín v KĽDR a Rusku
  • Zatiaľ nie je známe, či sa počas hackerského útoku podarilo odcudziť dôležité údaje

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) sa údajne pokúsila ukradnúť technológiu výroby vakcín proti koronavírusu od americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na juhokórejské spravodajské služby.

Zatiaľ nie je známe, či sa počas prípadného hackerského útoku podarilo odcudziť dôležité údaje. Spoločnosť Pfizer sa dosiaľ k týmto správam nevyjadrila.

Juhokórejská národná spravodajská agentúra súkromne informovala vládu o údajnom útoku, informovala miestna tlačová agentúra Yonhap. Stanica BBC požiadala spoločnosť Pfizer o komentár, tá však ešte neodpovedala.

Počet infikovaných sa ku koncu februára môže vyšplhať až na 1 milión. Dáta bez pátosu prišli s novými štatistikami

Severná Kórea uzavrela svoje hranice v januári minulého roku krátko po tom, čo sa v Číne začal objavovať vírus. 

K útoku prišlo už v novembri

Ešte v novembri technologický gigant Microsoft uviedol, že najmenej deväť zdravotníckych organizácií vrátane Pfizeru sa stalo terčom štátom útoku, tie mali byť podporované KĽDR a Ruskom. Ďalej uviedol, že za to môžu severokórejské skupiny prezývané Zinok a Cerium a ruská skupina s prezývkou Fancy Bear.

Kremeľ odmietol zamerať sa na výskum vakcín v iných krajinách. Aj keď mnoho hackerských pokusov zlyhalo, Microsoft upozornil, že niektoré boli úspešné.

Severokórejčania v doterajšom priebehu pandémie koronavírusu ešte nepotvrdili žiadny prípad ochorenia COVID-19. Napriek tomu má KĽDR v najbližších týždňoch dostať dva milióny dávok vakcíny vyvinutej firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou.

zdroj: SITA/AP, Frank Augstein

Štátom nasadení hackeri

Od začiatku pandémie mali údajne oba štáty nasadiť svojich hackerov, aby získali informácie. Niektoré útoky boli zacielené na zhromažďovanie spravodajských informácií a iné na krádež duševného vlastníctva. Severná Kórea bola pravdepodobne vždy jednou z najaktívnejších v tejto oblasti.

BBC ďalej píše, že napriek tom, že Severská Kórea je uzavretý štát, disponuje vyspelými kybernetickými technológiami. Získať mali nielen informácie, ale aj peniaze.

Zdroje: BBC, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech