DJ EKG: Dvadsaťročné pracovné úsilie je na bode mrazu. Po korone si budeme vážiť každú párty (Rozhovor)

  • Patrí k najznámejším DJ na elektronickej hudobnej scéne
  • Koronavírus je vo vedení a tým pádom eventom odzvonilo
  • Ako sa DJ EKG vysporiadal s aktuálnou situáciou nám povedal v rozhovore
DJ EKG
Instagram/djekg
  • Patrí k najznámejším DJ na elektronickej hudobnej scéne
  • Koronavírus je vo vedení a tým pádom eventom odzvonilo
  • Ako sa DJ EKG vysporiadal s aktuálnou situáciou nám povedal v rozhovore

Sympatický DJ, podcaster a výborný organizátor. Miroslava Eckera mnohí poznajú pod umeleckým menom DJ EKG. Na Slovensku patrí medzi áčkových DJ a na hudobnej scéne je vyše 20 rokov.

So svojím kolegom Milanom Lieskovským a kamarátmi z Oravskej lesnej v júli rozbehli podkast, ktorý sa ako jediný píše s „k“. Vo štvorici na panvici približuje backstage mnohých známych tvárí.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa djekg (@djekg)

Aktuálna situácia vo svete, vrátane Slovenska však nie je ideálna. Zastavila kultúrny priemysel a množstvo ľudí, tým prišlo o prácu. Jedným z nich je aj Miro.

Kde prídeš, odpáliš brutálnu párty. Avšak ocitli sme sa v situácii, kedy sa kluby zavreli a akciám na nejaký čas odzvonilo. Do akej miery zasiahla pandémia koronavírusu teba?

Táto situácia postihla náš segment do najväčšej miery, pretože ako prvých nás zatvorili a samozrejme, ako posledných nás otvoria. Človek v jednom momente zistil, že dvadsaťročné pracovné úsilie je na bode mrazu.

Je to pre umelca veľmi frustrujúce. Zo dňa na deň nemá publikum, nemá prácu a je závislý od rozhodnutia vlády. Avšak zdravie je najdôležitejšie a ja som osobne zástancom všetkých opatrení, tak, aby sme sa vrátili do normálu a mohli si život užívať znova. Myslím, že teraz to bude ešte intenzívnejšie a budeme si vážiť všetky normálne hodnoty, teda vôbec ísť na nejakú párty.

Ako vnímaš samotné opatrenia, ktoré sa zaviedli?

Čelíme obrovskej chorobe, ktorú nikto nečakal a naozaj platí, že ľudský život je najväčšia priorita a hodnota. Ja som v prvom rade za opatrenia, ktoré pomôžu našej krajine sa z toho dostať. Je to veľmi dôležité aj pre psychiku, pretože žiť v strachu je absolútne neprístupné.

V mnohom ale máme voľnejší život ako v niektorých iných štátoch po svete. Sú krajiny, kde zakázali na pár týždňov pohyb. Ja som rád aj za ten kúsok „voľnosti“, ale snažím sa ísť príkladom tak, aby som nikoho neohrozoval a dodržujem pravidlá.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa djekg (@djekg)

Mnohí DJ, umelci boli nútení si nájsť novú prácu. Tiež si premýšľal, čo ďalej?

Ide o situáciu, ktorá prišla veľmi radikálne a bolo ju nutné riešiť. Ja by som povedal, že je to aj otázka ega. Viete, umelci sú veľmi radi za potlesk, či už je to v klube, alebo v divadle.

Netreba zabúdať, že pred Bohom a pod slnkom sme si všetci rovní. V tejto dobe sa presne ukázalo, ako veľmi sme zraniteľní. Príde „zastavenie“ sveta a tam si máme uvedomiť, že sme ľudia a nie niečo viac.

Bolo to aj u mňa, že som začal rozmýšľať, čo ďalej. Už dávnejšie, keď som ležal po autonehode v nemocnici bez príjmu, som vedel, že rozmýšľať inak je nutné.

Korona ťa pripravila o prácu a tým pádom o príjem. Dá sa to zvládnuť? 

Je to veľmi psychicky náročné, takže rovno poviem, nie je to ľahké. Vážim si ale maličkosti a som rád, že umelci mohli aspoň v nejakej miere využiť leto na svoje zárobky.

Keďže pracujem aj ako promotér, už som tušil, že na jeseň si nezahráme. Bol som rád, že sme mali tú možnosť cez leto si zažúrovať a zorganizovať eventy. Tým pádom sa ekonomicky dať dohromady aspoň na chvíľu.

Mám tiež zachované nejaké spolupráce, ktoré mi zabezpečujú zarobiť aspoň na životné náklady. No samozrejme, peniaze nerozhadzujem a vždy mám úspory, ktoré teraz využívam.

Tvoj život sa zmenil. Čomu sa venuješ aktuálne a ako tráviš voľný čas?

Aktuálne venujem čas sám sebe, Nikdy predtým na to nebol čas. Vždy to bola nejaká párty, organizovanie eventov, propagácie a všetko spojené s akciami. Človek vlastne zistí, že zabudol na rozvoj svojej schránky a tým aj sebahodnoty. V prvom rade pracujem na sebe ako človeku.

Do bratislavského klubu len po známostiach, musel som preto spraviť vlastné party, vraví mladý DJ Lukas Willger

Počúvam veľa podcastov na rozvoj osobnosti. Cvičím úplne pravidelne, striedam domáce „fitko“ a behanie. Rozvíjam sa vo vzdelaní. Chodím na online kurzy angličtiny.

Prihlásil som sa aj na akadémiu marketingu, kde dvakrát do týždňa so znalcami z rôznych agentúr rozvíjame znalosti z reklamy, sociálnych sietí a pod. Taktiež chodím na kurz online produkcie, kde ma uznávaní producenti zo sveta učia tvoriť hudbu od úplných základov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa djekg (@djekg)

Okrem toho pripravujem svoj pravidelný video projekt Yearmix, kde na youtube odohrá dvojhodinový set tých najlepších skladieb za posledný rok. So svojím tímom dokonca pracuje na dokumente o evente, ktorý sa v lete odohral na Spišskom hrade. Hneď, ako otvoria kaviarne svoje brány ľuďom, vyberieme sa s dokumentom na tour.

Je náročné uživiť sa ako DJ?

Osobne si myslím, že je to veľmi náročné, pretože chce to roky driny a výsledky nie sú nárazové. Vyžaduje si to obrovskú mieru trpezlivosti a neustále stanovovanie si cieľov.

Bol si v začiatkoch samouk, alebo si navštevoval nejaký kurz?

Keď som začínal, všetko som sa učil sám. Od hrania, nakupovania hudby, spoznávanie promotérov a myslím, že to vo mne zachovalo celoživotné snaženie sa. Preto si každé hranie veľmi cením a vážim.

Elektronická tanečná hudba má mnoho podôb – house, techno atď. Čo je tvoj top?

Ja sa veľmi nerád škatuľkujem. Tak, ako hudobníci môžu hrať s rôznymi kapelami a každá reprezentuje iný žáner, to sa snažím kvalitne robiť aj ja. To znamená taký crossfade medzi rôznymi žánrami, aby sa ľudia bavili a ortodoxní vyznávači daného žánru to ocenili.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa djekg (@djekg)

Za prácou DJ určite nie je len dôjsť na akciu a odohrať, ako si väčšina z nás predstavuje. 

Za prácou dj-a je v prvom rade vedieť výborne zahrať, aby človek z vašej akcie odišiel so skvelým zážitkom. Hneď za tým výborne zvládnutý marketing, selfpromo a sociálne siete. Najdôležitejšie však je zaujať a nie len po hudobnej, ale i po ľudskej stránke.

Máš vlastný manažérsky tím?

Dnes promo zaberá veľa času a počas letného tour už mám team ľudí, ktorý obhospodaruje sociálne siete, aby som sa venoval plnohodnotne hudbe.

Pripravuješ si sety dopredu?

Pripravujem si len technicky pesničky, teda doma si ich napríklad skrátim alebo určitú pasáž vystrihnem a zvyšok je už čistý feeling z publika.

Tvoje tracky vždy rozprúdia veľkú párty. Podľa čoho ich vyberáš a vieš, že budú fungovať?

Myslím, že sú to skúsenosti a viem, kde aká hudba funguje. Každé mesto a klub má svoju špecifickú atmosféru. A interaktivitou presne viem, čo publikum vyžaduje.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa djekg (@djekg)

Máš vlastnú sériu, ktorá sa nazýva Sunset Boulevard. Tento rok sa ti v rámci tohto projektu podaril obdivuhodný úspech. Akcia sa konala na Spišskom hrade z 12. storočia. Ako vznikol tento nápad? 

Nápad hrať na hrade som mal naozaj veľmi dlho. No niektoré veci potrebujú vyzrieť a správne načasovať. Toto bol prípad aj Spišského hradu. Sunset Boulevard mal svoje meno, ale nie až tak veľké ako dnes.

Bolo treba popracovať na tejto značke a aj ľudí presvedčiť, že to ide aj cez deň. Samozrejme, majestátnosť tejto pamiatky a podmienky vytvorené tam, boli tak unikátne, že jednoducho to bolo organizované v správny čas.

Bolo ťažké presvedčiť prevádzkovateľa hradu, aby schválili takúto akciu?

Viete, elektronická hudba mala v sebe taký mýtus, ako keby to malo byť niečo zlé a nehodí sa to na eventy do nejakých spoločenských priestorov, kde sa organizujú napríklad koncerty.  Slovensko a dj-ovia za posledné obdobie urobili toľko poctivej práce, že toto už našťastie neplatí.

Aj pri komunikácií so Spišským hradom som správu pamiatky ubezpečil, že sa majú na čo tešiť a naše publikum je najviac ústretové. To sa ukázalo aj na konci akcie, kedy všetci rozsvietili telefóny a všetky odpadky okolo seba pekne vyzbierali.

Aké si mal pocity, keď ti Spišský hrad túto akciu schválil?

Keď mi prišla odpoveď, že Spišský hrad tento event berie, naozaj som neveril. Šiel som na prvé rokovanie a keď som sa postavil do toho priestoru, videl okolo seba tie hradby, cítil som obrovskú energiu.

Jednoducho príval emócií, že som v správnom čase na správnom mieste. Vedel som, že tento priestor musia ľudia zažiť pri západe slnka s krásnou melodickou hudbou. Bola obrovská česť pracovať s ľuďmi, ktorí riadia túto pamiatku a samozrejme, naším tímom.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa djekg (@djekg)

Štefanskej párty v kulturákoch, kluboch sa tento rok nedočkáme. No ty si pred pár dňami predstavil virtuálny festival. Zostavu tvoria rezidenti Motela Kamenec na Zemplínskej šírave a nechýbajú ani svetové hviezdy. Čo ťa inšpirovalo k online párty?

Tento nápad vznikol pred viac ako dvomi mesiacmi a pôvodne to malo byť oveľa skôr.  Naskytli sa ale nedorozumenia a ja som si povedal, že z novembrového dátumu ustúpim. Uvedomoval som si, že žiadne párty počas Vianoc nebudú. Chcel som však ľudí rozveseliť aspoň doma.

Preto sme s mojim kamarátom a spolumanažérom Motela Kamenec dj-om Robinom okamžite oslovili lokálne Rádio Šírava, ktorému sme ponúkli hotový niekoľkohodinový produkt. Dohoda trvala len pár sekúnd a ide o spojenie zahraničných hviezd dj-ského sveta a domácich rezidentov. Magická kombinácia, dohromady dvadsaťštyri talentovaných ľudí. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa djekg (@djekg)

Ako si získal kontakty na zahraničné hviezdy? 

Mám jedného skvelého agenta, Stefan Seman a jeho Same Agency vybavuje už dlhé roky pre mňa bookingy, čiže máme priateľský i profesionálny vzťah. Noru En Pure sme zabookovali na Motel Kamenec a jej team bol nadšený z našej komunikácie, preto boli veľmi ústretoví aj pri takýchto veciach ako je virtuálny festival spolu s producentom EDX.

Ostatní zahraniční producenti a DJ Sebjak a Crusy sú kamaráti. V zahraničí sú veľmi uznávané persóny a boli nadšení takouto formou pre slovenských fanúšikov. Ostáva meno David Penn, ktorý aktuálne reprezentuje vo svete top vydavateľstvo Defected Record. Je to španiel a jeho pozval vyššie spomínaný Crusy na môj podnet. 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa djekg (@djekg)

Kedy očakávaš, že sa vrátiš na stage?

Ja som realista a ak to bude v lete, budem veľmi rád. Hlavné je, aby boli ľudia zdraví a nechodili so strachom na eventy. Na party sa má človek baviť a nemá byť negatívne naladení a vystresovaní. Dúfam ale, že to bude čo najskôr, proste si počkáme na ten správny moment a potom to bude Inferno.

Budem musieť byť flexibilný k danej dobe. Určite chystám opäť obrovský Sunset Boulevard na ďalšom špeciálnom mieste. Máme cieľ „ovládnuť“ mesto Banská Štiavnica s týmto projektom a samozrejme veľká sezóna pre Motel kamenec. Nebude chýbať ani EKG SOLO. Nech sa to dá do normálu a čaká nás žúr

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa djekg (@djekg)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech