Dlhoročné posypávanie ciest v zime môže radikálne zmeniť zloženie riek

  • Solenie ciest mení výrazne chemickú kvalitu vodných ekosystémov
  • Miera slanosti niektorých vôd sa za posledných 50 rokov zvýšila až o 90 %
  • Keďže soľ zvyšuje pH sladkých vôd, ľudia sa začínajú obávať ich využívania ako zdroja pitnej vody
525444259-56a131605f9b58b7d0bcecc7
thoughtco.com
  • Solenie ciest mení výrazne chemickú kvalitu vodných ekosystémov
  • Miera slanosti niektorých vôd sa za posledných 50 rokov zvýšila až o 90 %
  • Keďže soľ zvyšuje pH sladkých vôd, ľudia sa začínajú obávať ich využívania ako zdroja pitnej vody

Asi málokto sa doteraz zamyslel nad tým, kde nakoniec končia zvyšky soli, ktorá sa v zimných mesiacoch rozsypáva na zľadovatené vozovky a chodníky. Ukázalo sa, že väčšina ostáva zmytá v lokálnych riekach alebo jazerách, čím negatívne ovplyvňuje ich chemické zloženie. Je to zlá správa nielen pre voľne žijúce živočíchy v týchto vodách, ale aj pre samotné ľudstvo, ktoré sa na ne často spolieha, ako na zdroj čerstvej pitnej vody.

V rámci výskumu, ktorý bol ako prvý tohto druhu uskutočnený v Spojených štátoch na 232 miestach, a následne publikovaný v zborníku Národnej akadémie vied, bola zistená zvýšená miera slanosti vody až v prípade 37 % týchto miest. V niektorých oblastiach boli alkalické hladiny – miera slanosti – zvýšené až o 90 % za posledných 50 rokov.

Okrem toho, že je táto situácia spájaná s používaním ťažkých hnojív v poľnohospodárstve, výrazný podiel má aj soľ, ktorá sa v hojnom množstve používa počas zimných mesiacov. Výrazné chemické zmeny boli zaznamenané aj v mnohých hlavných riekach krajiny, ako Hudson, Mississippi a Potomac.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: flickr.com / John Leighton

Jednou z hlavných obáv sa preto stáva to, aký vplyv môže mať zmena chemického zloženia vody na zdravie tých, ktorí ju pravidelne pijú. Autori výskumu preto veria, že ich štúdia bude mať veľký vplyv na to, ako budú jednotlivé regióny odteraz nakladať s vodou a či obmedzia využívanie soli na cestách. „Mnoho ľudí predpokladá, že keď sa na cestách soľ použije, časom sa zmyje a úplne zmizne,“ uviedol vo svojom vyjadrení Sujay Kaushal, vedúci autor štúdie. „Soľ sa však hromadí v pôde a podzemných vodách, a môže trvať až niekoľko desaťročí, kým sa úplne stratí.“

Spôsobov, ktoré by mohli túto nevhodnú situáciu vylepšiť, je hneď niekoľko. Či už by sa soľ pred posypaním ciest najskôr navlhčila, aby sa dokázala lepšie prilepiť, alebo je tiež vhodné ju nahradiť soľankou. Vedci tiež navrhujú zaviesť systém senzorov na cestách a chodníkoch, aby bolo takéto využívanie soli monitorované. Čiastočným riešením je aj stavanie nových budov ďalej od povodí riek. Napokon sa odporúča pouvažovať nad lepším navrhnutím samotných kanalizačných systémov, kedy by boli staršie potrubia nahradené bezpečnejšími alternatívami.

Zdroj: iflscience.com, caryinstitute.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá