DNA testy od slovenskej firmy ti odhalia, čo si o svojom tele vôbec netušil

  • Doc. Ing. Radoslav Židek, PhD. uviedol na slovenský trh jedinečný DNA test
  • Vďaka tomuto šikovnému Slovákovi máš tak aj v našej krajine šancu jednoduchým spôsobom spoznať svoj genetický potenciál
  • Jeho firma Nu3Gen a tím vedcov ti na základe vzorky tvojich slín presne ukážu, čo tvoje telo potrebuje a na čo by si sa mal zamerať
rop
archív Radoslav,pixabay.com
  • Doc. Ing. Radoslav Židek, PhD. uviedol na slovenský trh jedinečný DNA test
  • Vďaka tomuto šikovnému Slovákovi máš tak aj v našej krajine šancu jednoduchým spôsobom spoznať svoj genetický potenciál
  • Jeho firma Nu3Gen a tím vedcov ti na základe vzorky tvojich slín presne ukážu, čo tvoje telo potrebuje a na čo by si sa mal zamerať

Radoslav Židek je mladý Slovák, ktorý je okrem populačnej genetiky odborníkom aj v nutrigenomike (vedný odbor študujúci vzťah medzi výživou a genetikou). Na Slovensku stojí za firmou Nu3Gen, ktorá sa špecializuje na sprostredkovanie a interpretáciu genetických dát.

Spoločnosť Nu3Gen sa okrem iného snaží zlepšiť poznatky širšej verejnosti o ich vlastnom tele.  To sa im darí vďaka realizácii DNA testov, ktoré odhalia kľúčové informácie o tvojom tele.

zdroj: unsplash.com

Ide o informácie, ku ktorým by sa človek iným spôsobom nemal ako dostať. V tvojom DNA je pritom ukrytých viac dôležitých informácií, ako by si si vôbec vedel predstaviť. Výsledky ti odhalia dokonca aj to, ako športovať, stravovať sa, či starať sa o pleť tým najefektívnejším spôsobom.

Ako na to?

Stačí si objednať testovací balíček a do rúk dostaneš malú krabičku so špeciálnou ampulkou. Tú naplníš slinami a vďaka predplatenej známke zadarmo odošleš. Vzorky následne putujú do laboratória, odkiaľ vedci dostanú surové dáta. 

Vedeli by sme z nich zistiť napríklad aj predispozície na závažné ochorenia, informácie o metabolizme liečiv alebo chemoterapeutík. Ale o týchto veciach nehovoríme radi, pretože nie každý človek je pripravený na odhalenie rizika v oblasti zdravia. Preto sme sa zamerali iba na tie mutácie, ktoré sú spojené so životným štýlom a výživovými predispozíciami, ako je napríklad metabolizmus vitamínov,” objasňuje Radoslav.

zdroj: archív: Nu3Gen

Po 2-3 mesiacoch spracúvania tvojho DNA materiálu obdržíš prehľadné výsledky v brožúrke, v ktorej sú ľudskou rečou ale aj graficky znázornené výsledky.

Nu3Gen má v ponuke 3 druhy testov, vďaka ktorým si môžeš napríklad nastaviť efektívny životný štýl vytvorený presne podľa tvojho DNA. Ide o výsledky, ktoré sa v USA považujú za oficiálnu klinickú diagnostiku.

„Podľa súčasných poznatkov totižto neexistuje skoro nič všeobecne zdravé alebo nezdravé pre každého. Existuje iba zdravé a nezdravé pre daného jednotlivca. Všetko smeruje k personalizácii. Našim zámerom je oboznámiť ľudí s personalizovanou výživou, bezpečnosťou a so životným štýlom,” hovorí Radoslav.

Test sme vyskúšali aj my v redakcii

Odhaliť, čo všetko ukrýva DNA, som chcela aj ja. Preto som si nechala vyhotoviť dva typy testov, tým prvým bol:

Šport

V prípade tohto testu vedci z mojich slín analyzovali gény, ktoré priamo súvisia so športovou výkonnosťou, prevenciou výskytu zranení a zdravým životným štýlom. Dozvedela som sa tak, ako upraviť svoj tréningový program podľa personalizovaných odporúčaní, ktoré vyplynuli z môjho DNA profilu. V brožúrke sa nachádzajú presné tipy a rady, ako môžem dosiahnuť svoj športový cieľ a to bez plytvania času, energie, ale v konečnom dôsledku aj peňazí.

zdroj: archív: Nu3Gen

Čo som sa dozvedela?

Z genetického testu napríklad vyplynulo, že mám typické predpoklady pre vytrvalostné športy. Podobné skóre v európskej populácii má 19 % ľudí.

Najlepšie predpoklady mám mať na športy, kde sa kombinuje sila s vytrvalosťou. Rozvíjanie vytrvalosti je tak v mojom prípade zmysluplné, avšak je zvýšená pravdepodobnosť, že tento proces bude trvať dlhšie.

Ďalšou sledovanou vlastnosťou bola športová motivácia, ktorá je v mojom prípade zvýšená. Výsledky naznačujú, že mám priaznivú kombináciu génov súvisiacich s produkciou látok, ktoré ma stimulujú k telesnej aktivite.

Znížené skóre som však dosiahla pri vlastnosti súvisiacej s rýchlosťou regenerácie organizmu. Viem tak, že pre efektívny tréning by som mala zvážiť niektoré stratégie regenerácie a v mojom tréningovom pláne by som mala mať len 2 intenzívne tréningy týždenne a to vzhľadom na to, že telo potrebuje na regeneráciu 2 až 3 dni.

Ďalšími sledovanými vlastnosťami boli: sila, anaeróbna vytrvalosť, aeróbna trénovateľnosť organizmu, bolesť svalov, efektivita metabolizmu, riziko zranení šliach a väzív, veľkosť telesného rámca, regulácia váhy cvičením, vplyv cvičenia na krvný tlak, vplyv cvičenia na HDL (tzv. dobrý cholesterol), vplyv cvičenia na inzulín.

Výživa

V tomto type testu mi zanalyzovali gény, ktoré priamo súvisia s metabolizmom makronutrientov, mikronutrientov, vitamínov, jednotlivých dôležitých zložiek potravín a jej schopnosti vnímať chute. Vďaka výsledkom si môžem optimalizovať  jedálniček a následne tak maximalizovať genetický potenciál alebo efektívne znižovať riziko vzniku komplikácií spájaných s nesprávnou životosprávou.

zdroj: archív: Nu3Gen

Dozvedela som sa napríklad aj to, ktoré vitamíny moje telo vyžaduje vo zvýšenej miere, ale aj to, aká je jej tolerancia laktózy. Z testov viem, že mám predispozíciu na zníženú hladinu cukru, čiže mám kombináciu génov, pri ktorých je zvýšené riziko vzniku obezity v prípade, ak bude v mojej strave nadmerné množstvo sacharidov. Test ukázal aj to, že patrím medzi tú časť populácie, ktorá potrebuje zvýšiť príjem vitamínu E, B6 či B9. Toto je však len zlomok informácií, ktoré ti test ponúkne.

Pleť

K dispozícií je aj test, ktorý sa špeciálne zameriava na analýzu génov, ktoré priamo súvisia s metabolizmom kolagénu, tvorbou pigmentu, rizikom zápalu a ďalšími rizikovými faktormi využiteľnými pri starostlivosti o pleť. Do rúk dostaneš brožúrku s výsledkami, ktoré ti pomôžu efektívne znížiť riziko vzniku komplikácií spájaných s nesprávnou starostlivosťou o pleť.

Cena

Cena testov sa pre niekoho môže zdať privysoká, začína na sume 329 eur,  no v tejto súvislosti je dôležité si uvedomiť, že človek dostáva do rúk obrovské množstvo informácií, ktoré bude mať na celý život a môže z nich kedykoľvek čerpať.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech