Do 6 mesiacov od nakazenia sa koronavírusom hlási až 1 z 8 ľudí tento mimoriadne závažný problém

  • Svet sa v pandémii zmieta už takmer 1 rok
  • Nakazených je čoraz viac, vedci tak majú k dispozícii viac dát
  • Tie ich doviedli k tomuto nepotešujúcemu novému objavu
mozog
Pixabay/VSRao
  • Svet sa v pandémii zmieta už takmer 1 rok
  • Nakazených je čoraz viac, vedci tak majú k dispozícii viac dát
  • Tie ich doviedli k tomuto nepotešujúcemu novému objavu

Ako informuje portál The Guardian, v súvislosti s prekonaním koronavírusu sa začínajú objavovať nečakané zdravotné komplikácie. Nová analýza totiž ukázala, že až u 1 z 8 ľudí sa do 6 mesiacov od prekonania ochorenia rozvinie nejaké psychické alebo neurologické ochorenie. 

Analýza tiež upozornila na skutočnosť, že táto pravdepodobnosť je až 3x vyššia v prípade, že pozitívne testovaná osoba už v minulosti nejakým psychickým alebo neurologickým ochorením trpela. V takomto prípade môže prísť do 6 mesiacov k jeho recidíve. 

Dr. Max Taquet, hlavný autor štúdie a vedúci katedry psychiatrie na University of Oxfofrd hovorí, že tieto zistenia sa týkajú aj ľudí, ktorí s ochorením COVID-19 neboli hospitalizovaní, teda mali ľahší priebeh. Aj u nich sa do 6 mesiacov objavovali napríklad depresia či mozgová príhoda. 

V Česku začnú vyrábať vakcínu Novavax. O pár týždňov bude na trhu aj pre Slovensko

Analýza, ktorá je publikovaná na The Lancet, celkovo vyhodnocovala dáta 236 379 hospitalizovaných i nehospitalizovaných ľudí s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19. Zber dát prebiehal v minulom roku od 20. januára do 13. decembra.

Na základe zozbieraných údajov sa vedcom podarilo zistiť, že riziko sa síce týka oboch skupín (hospitalizovaných aj nehospitalizovaných), no vyššie je u pacientov, ktorí s kovidom skončili v nemocnici.

Samotní autori štúdie tvrdia, že vplyv ochorenia COVID-19 na mozog a na centrálny nervový systém je ešte potrebné dôkladne preskúmať, no doposiaľ získané údaje naznačujú, že vírus na ne môže mať negatívny vplyv. 

Navyše, toto nie je jediná štúdia, ktorá prišla k takýmto zisteniam. Portál Stat News dokonca uvádza, že po kovide sa nejaké psychiatrické alebo neurologické ochorenie rozvinie až u 1 z 3 ľudí. 

Portál tiež uvádza, že čoraz viac ľudí sa po prekonaní ochorenia sťažuje aj na tzv. “kovidovú hmlu”, ktorá je podobná tej mozgovej, akurát intenzívnejšia. Ľudia vyliečení z nového koronavírusu však často popisujú aj symptómy ako znecitlivené končatiny, pocit prázdnoty, demotivácie či dokonca rozvinutie depresie, úzkosti alebo posttraumatického syndrómu. 

Teodor Postolache, profesor psychiatrie na University of Maryland School of Medicene hovorí, že podobné problémy hrozia 30-50 % ľudí. Ako dodáva: “Môžu to byť úzkosť alebo depresia, ale rovnako tak aj únava, spavosť, problémy so vstávaním, skľučujúce pocity a pocit neúplného uzdravenia, ktoré vás obmedzuje pracovne, fyzicky aj psychicky.”

Na podrobnejšie štúdie si teda ešte budeme musieť počkať, no dáta, ktoré máme k dispozícii dnes, skutočne naznačujú, že prekonanie koronavírusu môže byť ešte oveľa väčším problémom, než sa nám v súčasnosti zdá. 

Zdroje: The Guardian, Stat News, The Lancet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá