Do Chorvátska aj bez testu či karantény. Krajina zverejnila nové podmienky vstupu a čo všetko musíš dodržať

  • Už čoskoro sa budeš môcť dostať na dovolenku do zahraničia
  • Chorvátsko oznámilo, pod akými podmienkami pustí občanov členských štátov EÚ na dovolenku
Dovolenka, Chorvatsko, dievča
Unsplash/Cat Bassano, Unsplash/Christopher Campbell
  • Už čoskoro sa budeš môcť dostať na dovolenku do zahraničia
  • Chorvátsko oznámilo, pod akými podmienkami pustí občanov členských štátov EÚ na dovolenku

Chorvátsko pred blížiacou sa letnou turistickou sezónou zverejnilo podmienky vstupu do krajiny. Ako uvádza web tn.cz, ľuďom prichádzajúcim do Chorvátska z členských štátov Európskej únie alebo schengenského priestoru, ktorí sa zdržia maximálne 10 dní, bude stačiť akurát negatívny antigénový test, informuje SITA.

Napriek tomu, že situácia s koronavírusom je v Chorvátsku kritická, krajina sa snaží pripraviť na letnú sezónu a turistom plánuje vyjsť čo najviac v ústrety. Po príchode do Chorvátska nebudú musieť turisti podstúpiť žiadne testovanie. „Či to bude fungovať, to záleží na krajinách, do ktorých sa dotyční vrátia,“ povedal chorvátsky minister vnútra Davor Božinovič.

Chýba ti dovolenka?

Výhodu budú mať tí, ktorí už koronavírus prekonali alebo podstúpili očkovanie a dostali aspoň jednu dávku vakcíny. Takéto osoby sa nebudú musieť preukazovať žiadnym negatívnym testom a ani podstúpiť akúkoľvek karanténu.

Chorvátsko však momentálne čelí prudkému nárastu prípadov ochorenia COVID-19. Počas ostatného dňa tam pribudlo viac ako 2-tisíc nakazených. Ešte koncom marca sa pritom denné prírastky pohybovali pod tisíckou. V krajine je momentálne približne 14 500 aktívnych prípadov.

Zachránená dovolenková sezóna

Ministerka cestovného ruchu Nikolina Brnjac upozornila, že sú aktuálne na epidemickej mape všetky ostrovy zobrazované v príslušných krajoch napriek tomu, že výskyt koronavírusu je na nich oveľa nižší ako v iných častiach krajov. Preto budú mať turisti na webových stránkach www.safestayincroatia.hr okrem informácií o epidemickej situácii v krajoch prístup aj k informáciám špeciálne o epidemickej situácii na chorvátskych ostrovoch.

Chorvátske súostrovie je druhým najväčším v Stredomorí a skladá sa zo 78 ostrovov, 524 ostrovčekov a 642 útesov, ktoré sú obzvlášť atraktívne pre turistov a vďaka ktorým sa tu realizuje veľká časť cestovného ruchu.

chorvátsko
zdroj: Unsplash/Jakob Owens

Lacné vlaky odštartovali

Obľúbené žlté vlaky RegioJet začali prvýkrát prepravovať dovolenkárov z Bratislavy do Chorvátska minulé leto. V oboch smeroch prepravili spolu viac ako 60-tisíc cestujúcich a ich prevádzka sa stala symbolom minuloročnej letnej dovolenkovej sezóny. Tieto linky ani zďaleka nezívali prázdnotou, ukázalo sa, že ľudia veľmi radi vymenia autá za vlaky, nakoľko priemerná obsadenosť spojov bola až 90 %.

Začal predaj lacných vlakových lístkov z Bratislavy do Chorvátska. Jadran bude zrejme plný Slovákov aj toto leto

Zdá sa, že história sa bude opakovať. RegioJet opäť spustil predaj lístkov na svoje vlakové spoje do chorvátskej Rijeky, Splitu a Záhrebu. Na vlaky budú nadväzovať aj špeciálne autobusy, ktoré ťa potom odvezú do desiatok destinácií na celom pobreží Jadranu. Autobusom sa odvezieš do letovísk ako Kotor v Čiernej Hore a Neum v Bosne a Hercegovine.

Už len dva týždne do otvorenia hraníc

Ak to dovolí pandemická situácia, od 15. mája by mohla byť povolená zahraničná rekreácia. Na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus, informuje TASR.

„Realita je taká, že zatiaľ platí termín 28. máj, ale s dobrým vývojom pandemickej situácie sa môže o dva týždne skôr zrušiť nielen núdzový stav, ale aj zákaz cestovania,“ spresnil štátny tajomník. Dodal, že členovia konzília odborníkov sa na utorkovom (27. 4.) mimoriadnom rokovaní dohodli, že 6. mája znovu prehodnotia uvoľňovanie opatrení.

Klus navrhuje opätovné zavedenie tzv. cestovného semaforu. „Konzílium sa zhodlo na tom, že by sme sa mohli vrátiť k režimu, ktorý rozlišoval červené (tzv. rizikové krajiny), žlté (menej rizikové krajiny, z ktorých by napríklad bol potrebný návrat s testom) a zelené krajiny (relatívne bezpečné),“ poznamenal na sociálnej sieti. Doplnil, že tento semafor by sa odvíjal aj od množstva zaočkovaných ľudí.

Zdroje: SITA, Startitup, Facebook/Martin Klus, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá